wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
październik 2006 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Prezentacja "Jeśli kochasz zabij"

[02.11.2006] Teatr Tańca Zawirowania działający w Starej Prochoffni w Warszawie zaprasza 5 listopada o godz. 19.00 na kolejny spektakl z cyklu "Comiesięczne Spotkania z Teatrem Tańca". Tym razem zagra "Jeśli kochasz zabij" w sali widowiskowej Domu Kultury Włochy (ul. 1 Sierpnia 36a, Warszawa).

"Jeśli kochasz zabij"
Teatr Tańca Zawirowania
choreografia : Elwira Piorun
scenariusz: Włodzimierz Kaczkowski
scenografia: Lucyna Dowejko-Riege
muzyka: Grzegorz Ochęduszko
występują: Paulina Wycichowska, Elwira Piorun, Bartłomiej Raźnikiewicz

Kameralny spektakl opowiadający historię młodej pary, usiłującej odnaleźć miłość w chaotycznej rzeczywistości pop kultury. On i ona miotają się próbując ożywić gasnące uczucia. Banał codzienności bohaterowie próbują przełamać emocjami, co prowadzi do konfliktów, ale oczyszcza ich wzajemne relacje. Jeśli muszą wybierać między nudą a agresją, wybierają to drugie - stąd tytuł "Jeśli kochasz zabij". Katalizatorem ich zachowań jest sąsiadka, reprezentantka innego pokolenia, innych postaw i innych gustów. Jednak ona też nie daje sobie rady z życiem. Żadna z postaci nie chce wziąć odpowiedzialności za innych. Jednocześnie własnym egoizmem rujnują sobie życie. Taki teatr tańca zbliża się do tematów dramatów współczesnych, wyraża je jednak w inny sposób - językiem ciała i emocji.

Recenzje:

"To dobry spektakl. Rozsypany. Prawdziwy. Nie wiem, czy o miłości. Bo czym jest miłość, a czym nie jest? Pasją, poświęceniem, przyzwyczajeniem, próbą? Jeśli kochasz - zabij. Także tę nudę, która zabija miłość. Jeśli kochasz - wytrwaj. Cokolwiek to znaczy".
"Trzeba zabić tę nudę" Marta Kaźmierska, "Gazeta Wyborcza - Poznań".

"Spektakl zachwycał dynamiką, emocje płynące ze sceny były prawdziwe, a gra tancerzy pełna pasji. Interesującym zabiegiem było wykorzystanie technik audiowizualnych. Widoczny na ekranie nad sceną obraz kobiety filmowanej "na żywo" przez męża pozwolił widowni spojrzeć na nią oczami mężczyzny. Umożliwiło to jeszcze bliższy kontakt z bohaterami. Sobotni spektakl to udana dokumentacja walki młodych ludzi o odzyskanie miłości. Aby to się udało, muszą zabić; zabić rutynę, nudę i złe emocje.
Ich dwoje i ta trzecia - Tadeusz Skutnik - Dziennik Bałtycki Gdyby nie "ta trzecia" postać, (...) produkcję (...) można by określić tak: banalna, "stara jak świat" historia trójkąta małżeńskiego. Ale prościutka fabuła zaczyna się komplikować. Świat dwojga młodych ludzi (...) nabiera wymiarów antycznej tragedii. Nie ma wprawdzie chóru, (...) choć sekwencje erotycznego tańca transmitowane przez kamerę na ekran mogą pełnić taką rolę, ale jest jedność miejsca i czasu akcji. Cała trójka tancerzy (...) bez zarzutu".
"Zabij rutynę - dla miłości", Katarzyna Stech, "Gazeta Wyborcza - Gdańsk"

Teatr Tańca Zawirowania składa się z solistów Teatru Wielkiego oraz tancerzy tańca współczesnego i ściśle współpracuje z Polskim Teatrem Tańca Ewy Wycichowskiej w Poznaniu. Wyjeżdża na występy do Berlina, Pragi i na Kretę. W budynku Starej Prochoffni powstają autorskie spektakle, których zadaniem jest opowiadanie o emocjach przy pomocy ruchu. Liderką zespołu jest Elwira Piorun, solistka Teatru Wielkiego, która przez kilka lat występowała w teatrach baletowych w Niemczech. Tańczyła wiele solowych ról, zajmuje się choreografią. Teatr prowadzi działalność edukacyjną - od tego roku odbywają się całoroczne warsztaty, których spodziewanym efektem będzie spektakl wieńczący pracę młodych tancerzy.
Teatr jest organizatorem Festiwalu Teatrów Tańca Europy Środkowej Zawirowania, odbywającego się co roku w czerwcu. Festiwal prezentuje teatry tańca z Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Białorusi dając im rzadką możliwość spotkania i konfrontacji dokonań artystycznych. Teatry porównują swoje doświadczenia, nawiązują znajomości, które mogą zaowocować ciekawymi projektami artystycznymi. Festiwal ma także na celu popularyzację współczesnego teatru tańca, dziedziny nieznanej w naszym kraju szerszej publiczności.


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone