wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
październik 2006 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


10. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca - 10 listopada

[02.11.2006] Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie od pierwszej edycji w roku 1997 są jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Lublina, a z czasem stały się także jednym z najbardziej liczących się festiwali sztuki tańca w Polsce i Europie. Ze względu na swoje położenie geograficzne, Lublin jest istotnym punktem na mapie artystycznej Europy, szczególnie po rozszerzeniu Unii Europejskiej. Od wieków ścierały się tu kultury Wschodu i Zachodu i nie zawsze była to pokojowa konfrontacja. Organizatorzy Spotkań obserwują, jak odbywające się tu dzisiaj wydarzenia kulturalne służą zbliżeniu tych dwóch światów. Impreza trwa od 8 do 12 listopada.

Program na 10 listopada:

10 listopada, godz. 18.00 - ACK UMCS "Chatka Żaka"
"Reakcja chemiczna/ Metateza"
Śląski Teatr Tańca (Bytom)
choreografia: Jacek Łumiński tańczą: Sylwia Hefczyńska-Lewandowska, Eva Lackova, Korina Kordova, Sebastian Zajkowski, Aleksander Kopański; muzyka: Beastie Boys, Stepanida, Glen Valez
światło: Marcin Wadowski

Metateza z łac. Metathesis - przestawienie, to reakcja chemiczna podwójnej wymiany. W wyniku tej reakcji, fragmenty reagujących cząsteczek zamieniają się miejscami w skoordynowany sposób. Metateza przestawka, przestawienie głosek w wyrazie; przekładania, zmiana zwykłego szyku słów dla wzmożenia wyrazistości wypowiedzi; por. Permutacja Etym.: gr. Metathesis 'przestawienie; odsunięcie; zmiana' (Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych Władysława Kopalinskiego).

ŚTT pierwszy polski, zawodowy zespół tańca współczesnego założony w 1991 roku w Bytomiu przez dyrektora/ choreografa Jacka Łumińskiego, który stworzył nową formę i styl w oparciu o bogate narodowe tradycje kulturalne. Styl choreograficzny Łumińskiego i tworzony przez niego materiał ruchowy wywodzą się z tradycyjnych oraz współczesnych form tanecznych i są ściśle związane z kulturą polską. Gdziekolwiek za granicą zespół występuje, czy też prowadzi warsztaty, uważa się je za nieporównywalne i nowatorskie. Śląski Teatr Tańca występował i prowadził zajęcia warsztatowe w Polsce oraz w Niemczech, Izraelu, Słowacji, Republice Czeskiej, na Węgrzech, w Szwajcarii, Finlandii, we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu i kilkakrotnie w USA.

10 listopada, godz. 20.00 - Centrum Kongresowe AR
"Tango roto" (Broken Tango)
Compagnie Rea Danza (Hiszpania/ Argentyna)
choreografia: Diego Arias
tańczą: Ximena Carnevale, Andrea Grassi, Clara Gallardo, Esther Medina, Diego Arias, Jupa Arias
muzyka: Astor Piazzola, Anibal Troilo, Agustin Bardi, Alejandro Scarpino, Juan Calderella, Julian Plaza, Atahualpa Yupanqui, Angel Villoldo, Pedro Laurenz, Sebastian Piana, Osvalda Pugliese, Raul Garello, Roberto Firpo, Eduardo Arolas, Julian Curwin, Pesce
kostiumy: Norma Garcia
światło: Sergio Rodriguez
scenografia: Juan Arias

"Tango roto" - tango skażone fałszem międzyludzkich relacji, naznaczone sztucznością i wymuszonymi uczuciami, tango w atmosferze burdelu gdzieś w Buenos Aires na początku XX wieku. Miłość i zdrada, nadzieja i desperacja, dominacja i uległość, pasja i nierząd istnieją obok siebie w świecie gdzie nikt nie znajduje miłości, z którego nie ma ucieczki, w którym nawet tango nikogo nie czyni szczęśliwszym. "Tango roto" to najnowszy spektakl grupy REA Danza, działającej w hiszpańskiej Maladze, ale zakorzenionej w tradycji i atmosferze Argentyny, gdzie powstała w roku 1991. Założony przez Diego Ariasa zespół rozwija i umacnia swój specyficzny język artystyczny oparty na eksperymentalnym połączeniu tanga i folkloru argentyńskiego z klasyczną techniką baletową, tańcem współczesnym i akrobatyką. Zespół wielokrotnie towarzyszył występom takich gwiazd jak Julio Bocca, Maximiliano Guerra czy Julio Iglesias.

10 listopada, godz. 22.00 - Centrum Kultury
"2moreless" ("Mniej więcej dwa")
Grupa Artystyczna Koncentrat (Warszawa)
reżyseria: Rafał Dziemidok, Anka Jankowska
tańczą: Rafał Dziemidok, Anka Jankowska
muzyka: Michał Zybert, Marek Kałuszka, Piotr Staniszewski
premiera: 14.12.2006, Teatr Mały, Warszawa

Autodestrukcja wynikająca z negacji stanu istniejącego. Podwójność w jedności, podczas kiedy podwójność nie jest czarno - biała. Część istnienia, która zawsze podąża za falą i ta druga, która ocenia syntetycznie i neguje intelektualnie. Żadna z nich nie jest jednolita i zawiera w sobie elementy tej drugiej. Zadajemy sobie pytanie, czy walczą ze sobą, czy próbują się zmieniać nawzajem, czy tylko się obserwują i boleśnie odczuwają. Czy mogą ze sobą współpracować w sytuacjach, kiedy warunkiem jest przetrwanie? Czym jest dla nich przestrzeń, w której bytują, czym jest czas, który jednocześnie nie istnieje i jest ograniczony trwaniem ich żywiciela. Prawdopodobnie nie poszukują rozwiązania i konkluzji, choć w ich trwaniu istnieją momenty przełomowe. Widz zastaje ich przy ich rytuałach, badaniach i dialogach, które same w sobie stanowią sens i treść, tego czym są. Proces tworzenia spektaklu mógłby być podsumowany w następujący sposób: chaos - porządek - chaos = spektakl.

"so beautiful"
Dada von Bzdulow (Gdańsk)
choreografia i taniec: Katarzyna Chmielewska
kostiumy: Katarzyna Piątek
opracowanie muzyczne: Rafał Kowal
dramaturgia: Leszek Bzdyl
premiera: 26.11.2001, Klub Żak, Gdańsk

Łączy kobiecość, liryzm i zwyczajne piękno. To powrót do człowieka i jego i jego emocji"
Krzysztof Górski, "Gazeta Wyborcza - Trójmiasto"

"Nie potrzeba wiele, by stworzyć spektakl. Doskonały tancerz, poszarpana sukienka i buty na szpilce wystarczą, by pod pozorem ironii, najpierw widza rozbawić, a następnie zmusić do poważnych wniosków (...)"
Karolina Matysik, "Głos Wielkopolski"

"Bonsai"
Dada von Bzdulow (Gdańsk)
choreografia: Katarzyna Chmielewska
tańczy: Leszek Bzdyl
światło: Michał Kołodziej
Premiera: 20.01.2005

Bonsai to opowieść o formowaniu się wbrew własnej woli. albo też... Bonsai to opowieść o formowaniu się w zgodzie z własną wolą. Nadać nowy kształt - uzyskać nowy kształt, choćby za pomocą obwiązywania drutem (w przenośni oczywiście...). Nadać nowy kształt - uzyskać nowy kształt choćby na chwilę. Ubawić się i zapomnieć. Spełniamy się w deformacjach.


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone