wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
październik 2006 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


10. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca - 12 listopada

[02.11.2006] Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie od pierwszej edycji w roku 1997 są jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Lublina, a z czasem stały się także jednym z najbardziej liczących się festiwali sztuki tańca w Polsce i Europie. Ze względu na swoje położenie geograficzne, Lublin jest istotnym punktem na mapie artystycznej Europy, szczególnie po rozszerzeniu Unii Europejskiej. Od wieków ścierały się tu kultury Wschodu i Zachodu i nie zawsze była to pokojowa konfrontacja. Organizatorzy Spotkań obserwują, jak odbywające się tu dzisiaj wydarzenia kulturalne służą zbliżeniu tych dwóch światów. Impreza trwa od 8 do 12 listopada.

Program na 12 listopada:

12 listopada, godz. 16.00 - ACK UMCS "Chatka Żaka"
"Kwadrat. Wersja 6"
Teatr Okazjonalny (Sopot)
koncepcja: Joanna Czajkowska, Jacek Krawczyk
choreografia: Iwona Gilarska, Joanna Czajkowska, David Cassel, Jacek Krawczyk
tańczą: Iwona Gilarska, Bożena Zezula, Joanna Czajkowska, Jacek Krawczyk
muzyka: Grzegorz Welizarowicz, Rafał Dętkoś
światło: Adam Akerman
premiera: 3.12.2005, Teatr Na Plaży, Sopocka Scena Off de Bicz

Spektakl inspirowany jednoaktówka Samuela Becketta "Kwadrat" - utwór na czterech wykonawców, światło i muzykę na żywo. "Kwadrat. Wersja 6" składa się z dwóch części: pierwszej wynikającej z założeń S. Beckett'a (schematyczne działania) i drugiej, w której widz jest świadkiem nieprzewidywalnych interakcji czterech osób zamkniętych w konkretnej przestrzeni. Spektakl ten jest osobistą kontynuacją myśli dramatopisarza, poszerzoną o technikę tańca współczesnego i związane z tym nowe możliwości interpretacyjne, których sam autor nie przewidział. Chcieliśmy, by "Kwadrat. Wersja 6" był spektaklem, w którym matematyczna konsekwencja S. Beckett'a, została pikantnie przyprawiona mocnym fizycznym, niemal organicznym tańcem i by zaskakiwała widza nie tylko narastającą dynamiką, ale także muzyką na żywo i współczesną reżyserią świateł.

"Slam.In"
Teatr Bretoncaffe (Warszawa)
choreografia: Anna Godowska
współpraca choreograficzna: Anita Wach
taniec: Anita Wach, Ewa Jaros
działania wokalne, muzyka: Dominik Strycharski
reżyseria, tekst: Sławomir Krawczyński
kostiumy: Marta Rowińska
reżyseria świateł: Sławomir Krawczyński
premiera na Festiwalu Neuropolis w Berlinie, czerwiec 2005 r.

Tytuł projektu pochodzi od modnego obecnie zjawiska artystycznego, łączącego w sobie elementy poezji, teatru, performance'u, czasami także muzyki. Slam jest obszarem słowa, swego rodzaju ostoją poezji, jej żywej odmiany, która poszukuje kontaktu z odbiorcami. Zainspirowani tą formą ekspresji zrealizowaliśmy w 2005 r. dwa spektakle ("Slam.In" oraz "Slam.Out"), które z różnych perspektyw podejmują temat komunikacji między ludźmi. "Slam.In" jest jak mini-esej o potrzebie ekspresji i ludzkiej wypowiedzi, która próbuje zaistnieć pośród zgiełku setek tysięcy innych, która poszukuje właściwego sobie kształtu, lecz nigdy go nie znajduje, która zawsze jest do kogoś adresowana, ale nigdy nie jest pewne czy w istocie znajduje adresata. Nasz spektakl to krótkie spojrzenie na żywioł ludzkiej komunikacji, która przypomina wezbraną falę podróżujących w kosmosie głosów ,anonsów, rozmów, haseł i okrzyków. Ta fala nie posiada jednego centrum, posiada ich miliony, a są nimi wszyscy ludzie - każdy z osobna. Czy zatem komunikacja to slam milionów ludzkich istot?

12 listopada, godz. 18:00 - Centrum Kultury "The Twilight Series" ("Zmierzch")
Joe Alter Dance Group (USA)
choreografia i wykonanie: Joe Alter

"Spiegel im Spiegel"
Joe Alter Dance Group (USA)
muzyka: Arvo Pärt
choreografia i wykonanie: Joe Alter

"Frozen Angels" - premiera
Joe Alter Dance Group (USA)
muzyka: Zoe Keating
choreografia i wykonanie: Joe Alter

"Untitled Solo"
Joe Alter Dance Group (USA)
muzyka: Sigur Rós
choreografia i wykonanie: Joe Alter

"The Twilight series" ("Zmierzch") jest serią solowych spektakli, będących częścią trylogii tworzonej właśnie przez Joe Altera. Joe Alter, tancerz, choreograf, nauczyciel, założyciel i dyrektor Joe Alter Dance Group. Dyplom i specjalizację z choreografii i technologii tańca uzyskał na Uniwersytecie Stanowym w Ohio. Jego prace były prezentowane w USA (The Kitchen, The Sylvia and Danny Kaye Playhouse, the and 92nd St. Y Harkness Center for Dance in New York City), a także w Niemczech, Polsce i Jugosławii. Joe Alter jest autorem programu "Polish Project", którego celem było umożliwienie młodzieży ze środowisk upośledzonych z całej Polski uczestnictwa w kreacji artystycznej. Obecnie Joe Alter jest wykładowcą w San Diego State University.

"Popołudnie Fauna"
Sanna Kekalainen (Finlandia)
choreografia, koncepcja, taniec: Sanna Kekäläinen
muzyka: Claude Debussy
tekst: Kari Hukkila

"Popołudnie Fauna" swoją premierę miało w 1996 roku na Kuopio Dance Festival. Obecnie spektakl został wznowiony i jest wykonywany przez samego choreografa Sannę Kekäläinen. Oryginalne "Popołudnie Fauna" z roku 1912 było debiutem choreograficznym Wacława Niżyńskiego, który również był wykonawcą baletu opartego na poemacie Stéphane Mallarmé do muzyki Claude Debussy'ego. Sanna Kekäläinen równiez używa myzyki Debussy'ego, ale temat I niektóre motywy choreografii Niżyńskiego zostały przez nią potraktowane w nowy oryginalny sposób.

Kekäläinen & Company prezentuje najwyższy poziom fińskiego tańca współczesnego. Misją Kompanii jest promowanie tańca jako sztuki intelektualnej z potencjałem emocjonalnym i politycznym. Twórcą Kompani jest Sanna Kekäläinen, choreograf i tancerka. W swoich pracach łączy ona zamysł poetycki i konceptualny, filozofię i silną fizyczność oraz oryginalny język ruchu. Podstawową zasadą koncepcji twórczej Kekäläinen & Company jest idea międzynarodowego dialogu.

"Świat rozwrześnił się październikując powoli w stronę listopada"
Compagnie Stanislaw Wisniewski (Francja)
choreografia: Stanislaw Wiśniewski
tańczy: Cécile Pégaz
muzyka: Myslovitz

W jednym i tym samym ruchu powtórzenie zawiera różnicę, nie jako przypadkowy, zewnętrzny wariant, a jako istotę powtórzenia. (Gilles Deleuze, Różnica i powtórzenie). Kobiecy lub męski w bezosobowej pojedynczości, jeden a zwielokrotniony, anonimowy bliźni. Rytmiczna piosenka uwalnia między wersami strzępy opowiadanej historii. Słowa już tu są, obce albo przyswojone, napływają bez wytchnienia. Jak w weneckim lustrze, człowiek nerwowo bada wzrokiem swoje odbicie w oczach innych. Ale obraz natychmiast nieruchomieje lub zamazuje się. Wtedy ręka, dotykając czoła, rozgranicza na nowo wnętrze i zewnętrza. A już inne odbicia, na podłodze, na powierzchniach znaczą jego kroki. W jedną stronę, potem w drugą, zapada się w sobie, podnosi, napotykając przeszkody, i znów zaczyna poruszać się, by posklejać swe rozbite czynności. Teraźniejszość rozciąga się, wycofuje, déja-vu i déja-vecu, nieruchomieje, przedłuża bez końca, aż wreszcie - nadchodzi. Uwaga na Drugiego mijanego o krok od śmierci. Zatrzymać życie łamiąc sekundy, próżna pewność o zapachu wieczności. A życie toczy się dalej swoim trybem, przechadzka trwa... jak monotonny refren... albo jak film... Zamknięte koło. Spektakl był prezentowany na Festiwalu Off Awignon 2005.

12 listopada, godz. 20.00 - Centrum Kongresowe AR
"Glow" ("Żar")
Chunky Move (Australia)
koncepcja, choreografia: Gideon Obarzanek
koncepcja systemu interaktywnego: Frieder Weiß
taniec: Kristy Ayre, Sara Black
muzyka i efekty dźwiękowe: Luke Smiles
projekt kostiumu: Paula Levis

Najnowszy spektakl Chunky Move powstały we współpracy Gideona Obarzanka, choreografa i Friedera Weißa, artysty tworzącego efekty komputerowe w spektaklach na żywo. Jest to przedstawienie, w którym dzięki wyrafinowanym efektom wideo dokonuje się swoisty proces "mutacji" człowieka, tworzenie niezwykłych, zaskakujących a czasem wręcz groteskowych form i postaci. Przy wykorzystaniu najnowszych technik komputerowych powstaje na żywo niespotykany krajobraz efektów wizualnych w odpowiedzi na ruch tancerza. Gesty uzyskują nową, niezwykłą obszerność i zasięg w otoczeniu krajobrazu wideo. Powstaje przedstawienie niepowtarzalne, za każdym razem inne od poprzednich.

Zespół powstał w 1995 roku, w Melbourne, przez Gideona Obarzanka, choreografa, absolwenta The Australian Ballet School i długoletniego tancerza The Sydney Dance Company i Queensland Balet. Chunky Move wciąż poszukuje własnego oryginalnego języka tańca usiłując przedefiniować pojęcie tańca współczesnego na gruncie kultury australijskiej. Poszukiwanie to dotyczy zarówno formy jak i treści. Wśród dokonań zespołu są spektakle sceniczne, tworzone w specyficznych przestrzeniach rodzinnego miasta oraz instalacje z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik komputerowych.


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone