wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
październik 2006 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Projekt Folklor - Ceremonie pogrzebowe

[06.11.2006] W warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej (Al. Ujazdowskie 6) przygotowywany jest ciekawy projekt prezentacyjny z pokazami performance. "Projekt Folklor - Ceremonie pogrzebowe" odbędzie się 11 listopada w godz. 17.30 - 22.30. Kurator: Marta Wójcicka, Artanimacje.

Folklor, rozumiany abstrakcyjnie, jako suma zbiorowych zachowań i porządków, nie podlega działaniu czasu. Kontynuuje się w następujących po sobie pokoleniach, dając ciągłość kulturze. Folklor to też oswajanie nieznanego, walka z własnymi duchami i demonami, to konieczny element tożsamości. Organizowany od kilku lat w CSW "Projekt Folklor" przedstawia spektakle grup teatru obrzędowego jednocześnie z prezentacjami prac współczesnych artystów dodających swój komentarz na temat miejskiego folkloru. Łatwość przemieszczania się, podróżowania, szybkość przekazywania informacji, zanikanie barier mentalnych i kulturowych, rozwój technologii i świadomości, to czynniki, które ujednolicają zachowania, ujednolicają codzienne rytuały w skali świata. Rezultatem jest następna, uaktualniona generacja folkloru. Jednokierunkowa komunikacja ze wsi w stronę miasta powoli się odwraca. Amerykańskie slow down stało się popularnym sposobem życia, rodzajem stylizacji na topie charakteryzującej się wolniejszym rytmem życia, z dala od miasta i wielkomiejskiego stylu. W tej filozofii miasto stało się tylko przestrzenią do pracy i rozrywki. W tym sensie folklor stał się inspiracją filozoficzną, lifestylową.

Tegoroczny "Projekt Folklor - Ceremonie pogrzebowe" to suma wyobrażeń i wierzeń, które oswajają temat śmierci. Niezależnie od wiejskiego czy miejskiego rytmu życia towarzyszą nam ceremonie pogrzebowe. Śmierć ma zawsze swój wymiar kultowy i kulturowy – niezależnie od tego, czy jest to pierścionek z prochu zwłok czy trzydniowe pożegnanie z ciałem zmarłego. Do realizacji projektu zaprosiliśmy grupę teatralną z Kocudzy ze spektaklem opisującym pożegnanie ze zmarłym i ostatni różaniec oraz młodych artystów zajmujących się na co dzień projektami performatywnymi, działającymi na pograniczu teatru, akcji artystycznych i filmu.

Program:

11 listopada, godz. 17.30 - 22.30
Przestrzeń Wymiany Działań Arteria, "Nekrofilia" - instalacja interaktywna
Studio Teatralne Koło, "Przymierzalnia" - instalacja interaktywna
VJ/FX I Patryk Zakrocki, "Dance macabre" - performance
Ania Czarnota "..." - instalacja
Agnieszka Kieliszkiewicz "..." - fotografia

11 listopada, godz. 18.30 - 21.00
Teatr Obrzędowy z Kocudzy "Ostatni różaniec" - spektakl

11 listopada, godz. 18.00, 19.00, 20.00
Jakub Kamieński (grupa Supermarket) "Koncert życzeń" - performance

11 listopada, godz. 19.00
Jacek Malinowski, "SSS" - wideo

11 listopada, godz. 20.00
Marcin Koszałka "Śmierć z ludzką twarzą" - film dokumentalny (pierwszy pokaz popremierowy)

Dodatkowe informacje:

"Ostatni Różaniec" - spektakl
Teatr Obrzędowy z Kocudzy

Teatr Obrzędowy tworzony jest głównie przez starszych ludzi na wsiach i w małych miasteczkach. Twórcami tego teatru są amatorzy. Pielęgnowanie kultury regionalnej jest główną motywacją działania w zespole wiejskim. Jest to rodzaj sztuki zrozumiały dla społeczności wiejskiej, łatwy do wykonywania, nietrudny do nauczenia, bo wywodzący się z jej tradycji. Na taki rodzaj teatru w większym stopniu niż na inne formy składa się praca zespołowa. Zasadą jest bohater zbiorowy. Cechą charakterystyczną jest zazwyczaj brak precyzyjnego scenariusza, specjalnych dekoracji. Wzorem dla kostiumu i scenografii jest codzienny ubiór, rzadziej tradycyjny strój ludowy oraz sprzęty, meble z wiejskiej izby. Najczęściej tematów do spektakli dostarczają tradycje i obrzędy związane z wyjątkowymi wydarzeniami związanymi z życiem rodziny czy społeczności wiejskiej tj. narodziny, wesele, śmierć czy święta kościelne. Innym źródłem tematycznym są zwyczaje związane z czynnościami domowymi tj pieczenie chleba, czesanie lnu itp. W spektakle wplatane są wątki obyczajowe, z życia w wiejskiej izbie.

"Koncert życzeń" - preformance
Supermarket, Jakub Kamieński

Supermarket to grupa utworzona przez młodych aktorów i reżyserów teatralnych. Szefem grupy jest Redbad Klynstra, aktor, reżyser związany z TR Warszawa.

"SSS" - wideo
Jacek Malinowski

Jacek Malinowski, artysta multimedialny, absolwent ASP w Warszawie w pracowni Grzegorza Kowalskiego oraz Mason Gross School of The Arts na Uniwersytecie Rutgers w Stanach Zjednoczonych. Tworzy instalacje, wideoinstalacje, zajmuje się filmem i fotografią komputerową.

"..." - instalacja/fotografia
Ania Czarnota, instalacja
Agnieszka Kieliszkiewicz, fotografia

Ania Czarnota i Agnieszka Kieliszkiewicz to absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wydziału malarstwa i grafiki, współtworzą pracownie na ul. Inżynierskiej, zajmują się malarstwem, fotografią, grafiką komputerową, realizacjami ściennymi i realizacjami w przestrzeni publicznej.

"Śmierć z ludzką twarzą" - film dokumentalny
pierwszy pokaz popremierowy
Marcin Koszałka

Marcin Koszałka, operator, reżyser i scenarzysta. Absolwent Realizacji Obrazu na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jego debiutancki, autorski film dokumentalny – "Takiego pięknego syna urodziłam" – zdobył szereg nagród na festiwalach w Krakowie, Kazimierzu Dolnym, wywołując przy tym wiele kontrowersji.

"Nekrofilia" - instalacja interaktywna
Przestrzeń Wymiany Działań Arteria

Stowarzyszenie Teatralne założone przez absolwentów warszawskiej Akademii Teatralnej: Annę Gajewską, Agatę Buzek, Kacpera Kuszewskiego, Michała Sieczkowskiego m.in. autorzy projektu wietnamskiego pt. Wietnamgra.

"Dance makabre" - preformance
VJ/FX I Patryk Zakrocki

Adam Rosołowski, wizualizator, performer. Aktywny zarówno na warszawskiej scenie klubowej jak i jako niezależny twórca współpracujący z TVP Kultura. Patryk Zakrocki, niezależny twórca muzyczny, skrzypek, perkusista, animator warszawskiej sceny improwizowanej, kompozytor.

"Przymierzalnia" - instalacja interaktywna
Studio Teatralne Koło

Studio Teatralne Koło - Stowarzyszenie Teatralne założone w 1997 przez absolwentów Akademii Teatralnej. Liderem stowarzyszenia jest Igor Gorzkowski, dramaturg, reżyser teatralny tworzący wielokrotnie niezależne projekty artystyczne. Ostatnie realizacje: Taksówka, spektakl teatralny; TVR performance multimedialny w ramach Festiwalu Temps d’Images.


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone