wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
listopad 2006 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Dwa wieczory tańca w Poznaniu

[14.11.2006] 15 i 17 listopada wieczory taneczne w Starym Browarze w Poznaniu (ul. Półwiejska 42). Zobaczymy Janusza Orlika, Anitę Wach i Teatr Okazjonalny. Spektakle rozpoczynają się o godz. 19.00. Kontakt: (0-61) 859 61 22.

Program:

15 listopada
Solo Projekt
"Inch 1,5" Anita Wach
"a bliźniego swego jak siebie samego" Janusz Orlik

17 listopada
"Kwadrat. Wersja 6" Teatr Okazjonalny

Dodatkowe informacje:

W sezonie 2005/2006 motywem przewodnim programu Stary Browar Nowy Taniec była niezwykle popularna forma spektaklu tańca - spektakl solowy. Przez cały rok prezentowaliśmy publiczności przedstawienia choreografów - solistów i dyskutowaliśmy czy istnieje coś w rodzaju "filozofii solo" - szczególny powód czy impuls do stworzenia indywidualnego tańca? indywidualna metoda pracy? sposób na wypełnienie sobą przestrzeni? szczególna potrzeba spotkania z widzem w cztery oczy? Zwieńczeniem sezonu była czerwcowa premiera Solo Projekt (17 i 18.06.2006) - wieczoru kończącego program rezydencyjny, podczas którego dwójka młodych polskich choreografów - Anita Wach i Janusz Orlik - od wiosny tworzyła w Studio Starego Browaru swoje spektakle solowe. Dla Anity był to pierwszy w pełni autorski projekt i debiut choreograficzny, dla Janusza - pierwszy pełnowymiarowy spektakl solowy.

"Inch 1,5"
Anita Wach
koncept, choreografia, wykonanie: Anita Wach
muzyka: collage
reżyseria światła: Sławomir Krawczyński

Nie być w centrum i mieć centrum ,znaczy być ciągle w drodze, zawsze w teraz, w jakimś miejscu. Idąc sobą zapełniamy przestrzeń, sobą wyznaczamy kierunek, w miejscu zatrzymania widzimy swój dom. Sama przestrzeń jest bezdomna i pusta a zarazem pełna możliwości. Nie wystarczy iść, nie wystarczy zamieszkać, nie wystarczy po prostu być.

Interesuje mnie relacja pomiędzy człowiekiem i otaczającą go przestrzenią, pojmowaną jako swego rodzaju zagadkę, której oddziaływanie jest wciąż na nowo odkrywane. Wszelkie siły, wydarzenia pojawiające się w choreografii maja stanowić manifestację owej zagadkowej siły której matryca spoczywa w nieświadomości. Osią wydarzeń jest miejsce i czas teraźniejszy, sfera ciała i osoby, przestrzeń prywatna w przestrzeni publicznej, sfera domu i stan bezdomności.

Anita Wach (1974) - przez pięć lat była związana ze Śląskim Teatrem Tańca, od dwóch jest niezależną tancerką współpracującą głównie z warszawskim Teatrem Bretoncaffe. Stypendystka Pro Helvetii (projekt improwizacyjny z Thomasem Hauertem, 2003) oraz rezydentka Centrum Choreograficznego Zollwerein w Essen (jesień 2005). W 2004 wspólnie z innymi artystami wzięła udział w multidycsyplinarnym projekcie prezentowanym w Berlinie i Wrocławiu. Studiowała filozofię i pedagogikę. Pracuje i uczy tańca w Warszawie. Solo w ramach rezydencji w Browarze jest jej pierwszym w pełni autorskim projektem i debiutem choreograficznym.

"a bliźniego swego jak siebie samego"
Janusz Orlik
choreografia i wykonanie: Janusz Orlik
współpraca artystyczna: Michał Łuczak
muzyka: Nick Cave / Warren Ellis, Max Richter, The Jules Maxwell Project, Sigur Rós, Antony & The Johnsons

"a bliźniego swego jak siebie samego" nie jest historią odpowiadaną od początku do końca, jest bardziej rozprawą na temat granic czynów i emocji. Jak wiele możemy poświęcić by być kochanym, by kochać innych? Jak patrzymy na siebie, jak widzą nas inni? Co czujemy gdy mówimy słowa, których nie powinniśmy wypowiadać? Co powiedzieć, by powiedzieć wystarczająco wiele? Czy nadstawienie drugiego policzka nie jest najlepszym rozwiązaniem? Solo będzie obrazem emocji jakie wyzwalamy w sobie, nieświadomej prowokacji, braku konsekwencji i upartości w działaniach. Ma być spektaklem dla widza, o widzu.

Jestem zraniony, upadam na ziemię,
podaję swą dłoń, by wstać.
Stoję twardo na ziemi, staję twarzą w twarz,
szukam pomocy, czasami ją znajdę.
Poszukuję wsparcia, nie zawsze odwracają się plecami.
Brakuje mi miłości, zawsze wiem gdzie szukać.
Gdy brakuje jej komuś, nie potrafię dać wiele.
Chcę być słuchany, nie słucham innych,
chciałbym być sobą, czasami udaję,
szanuję drugiego
...a bliźniego swego jak siebie samego

Janusz Orlik (1981) jest absolwentem warszawskiej szkoły baletowej. Studiował w Brucknerkonservatorium Linz (Austria). Podczas studiów rozpoczął pracę w zespole młodych tancerzy x.IDA Dance Co. (Austria). Z zespołem odbył międzynarodowe tournee (Austria, Niemcy, Polska, Kanada) występując w produkcjach choreografów m.in. Olga Cobos, Peter Mika, Catherine Guérin, Rebekka Murgi, Nicole Caccivio oraz Charlotte Vincent, która zaprosiła go do pracy w swoim zespole w 2002 r. Od tego czasu Janusz jest stałym członkiem Vincent Dance Theatre (Sheffield, Wielka Brytania) i wziął udział już w czterech produkcjach.

Będąc aktywnym tancerzem od samego początku swojej kariery artystycznej, Janusz tworzy własne prace choreograficzne, prezentując je zarówno w Polsce jak i za granicą. W zeszłym roku stworzył gorąco przyjęty przez krytykę i publiczność, prezentowany w Starym Browarze w Poznaniu, spektakl "Exérese monobloc" z udziałem byłej tancerki baletowej Pii Libickiej.

W 2001 roku Orlik zdobył I nagrodę w konkursie choreograficznym "Das Podium" (Linz, Austria) za spektakl "Monodrama", prezentowany również na "III Gdańskich Debiutach Młodych Choreografów". W 2006 roku przyznano II nagrodę w konkursie "Jugend Tanzt" (Dortmund, Niemcy) dla uczennicy Szkoły Tańca i Baletu Fouette tańcząc w choreografii Janusza Orlika "Not perfect". Poza pracą sceniczną Janusz prowadzi warsztaty taneczne w placówkach edukacyjnych i szkołach tańca w kraju i za granicą. Główny nacisk w tworzeniu własnych prac kładzie na ruch, zadając sobie pytania jakie ma on znaczenie, co przekazuje widzowi, czy jest wiarygodny.

"Kwadrat. Wersja 6"
spektakl inspirowany jednoaktówką Samuela Becketta
Teatr Okazjonalny
koncept: Joanna Czajkowska, Jacek Krawczyk
choreografia: Iwona Gilarska, Joanna Czajkowska, David Cassel, Jacek Krawczyk
tańczą: Bożena Zezula, Iwona Gilarska, Joanna Czajkowska, Jacek Krawczyk
muzyka: Grzegorz Welizarowicz, Rafał Dętkoś
reżyseria świateł: Adam Akerman
czas: 45 minut
premiera: 3.12.2005 Sopocka Scena Off de Bicz
specjalne podziękowania dla dr Tomasza Wiśniewskiego
Spektakl zrealizowany dzięki Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego

"Ekspresję duchowości stanowi sztuka (symbolizowana między innymi przez taniec) i filozofia (symbolizowana przez głośne myślenie), a treści, jakie zostają wyrażone w tych formach, jakkolwiek bywają smutne, nigdy nie mają tak skrajnego charakteru, jak krótka pieśń ciała. Druga forma wyrównania niesprawiedliwości, jakie doznaje duchowość od rozbestwionego ciała, to zdolność pozostawienia po sobie jakiegoś śladu. Ciało pozostawia po sobie coś nader ulotnego, resztki w postaci szkieletu. Tymczasem duchowość pozostawia po sobie coś bardziej trwałego, coś, co zostaje przyjęte i przyswojone przez ludzkość, ma szansę osiągnąć dłuższy żywot, przynajmniej w kulturze".
S. Beckett

Przedstawiona beckettowska filozofia człowieka zainspirowała nas do pracy nad autorskim projektem w oparciu o jego jednoaktówkę pt. "Kwadrat" - utwór na czterech wykonawców, światło i muzykę na żywo. "Kwadrat. Wersja 6" składa się z dwóch części: pierwszej wynikającej z założeń S. Becketta (schematyczne działania) i drugiej, w której widz jest świadkiem nieprzewidywalnych interakcji czterech osób zamkniętych w konkretnej przestrzeni. Spektakl ten jest osobistą kontynuacją myśli dramatopisarza, poszerzoną o technikę tańca współczesnego i związane z tym nowe możliwości interpretacyjne, których sam autor nie przewidział. Chcieliśmy, by "Kwadrat. Wersja 6" był spektaklem, w którym matematyczna konsekwencja Becketta, została pikantnie przyprawiona mocnym fizycznym, niemal organicznym tańcem i by zaskakiwała widza nie tylko narastającą dynamiką, ale także muzyką na żywo i współczesną reżyserią świateł.


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone