wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
listopad 2006 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Moscow City Ballet w 13 miastach

[20.11.2006] Moscow City Ballet rusza w tournee po Polsce. Zespół odwiedzi Białystok, Lublin, Katowice, Kielce, Kraków, Wrocław, Warszawę, Poznań, Szczecin, Gdynię, Gdańsk, Bydgoszcz i Łódź, gdzie da pokazy dla 25 tysięcy osób. W tym roku specjalnie dla polskiej publiczności, Moscow City Ballet zaprezentuje swoje najlepsze przedstawienia. Pierwsze z nich to "Jezioro łabędzie", niezwykły balet pełen magicznego klimatu nasycony subtelnym liryzmem i poetycką fantastyką. Dziewczęta zaklęte w łabędzie, zły duch i uczucia przekraczające granice życia i śmierci wciąż wzruszają widzów na całym świecie. Sukces baletu opiera się m.in. na interpretacjach walców, poloneza, tańca hiszpańskiego i czardasza. Drugim baletem, który będziemy mieli szansę zobaczyć w Polsce jest "Romeo i Julia" - opowieść o nieszczęśliwej miłości dwojga młodych kochanków, którym pochodzenie przekreśliło drogę do szczęścia.

Moscow City Ballet po raz pierwszy wystąpił przed publicznością w 1989 roku w Seulu (Korea). Dziś uznawany jest za najczęściej podróżującą grupę baletową na świecie. Moscow City Ballet prezentował swoje spektakle m.in. w Belgii, Egipcie, Niemczech, Irlandii, Japonii, USA. Od 1991 roku w samej tylko Wielkiej Brytanii wystąpił ponad 1500 razy. Do perfekcji grupę doprowadził jej założyciel, wybitny choreograf Victor Smirnov-Golovanov. Zasłużony Artysta Ukrainy. Victor Smirnov-Golovanov urodził się w 1934 roku w Moskwie. Ukończył sławną Moskiewską Akademię Choreograficzną, gdzie miał szansę uczyć się od takich osobistości jak: Lawrowski, Golejzowski i Jerome Robbins. Po ukończeniu studiów, przez prawie ćwierć wieku, kontynuował karierę solisty na deskach najsłynniejszego baletu Rosyjskiego Bolszoj. W czasie, kiedy zdobywał kunszt jako "danseur noble" (określenie tancerzy, którzy najczęściej otrzymywali rolę amantów, charakteryzowali się wysokim wzrostem, smukłością, idealną budową i regularnymi rysami twarzy) wiedział już, że ma wiele własnych pomysłów i wizji na realizację klasycznych przedstawień. W latach 1970-1989 był głównym baletmistrzem w Teatrze Opery i Baletu w Odessie, co przyniosło mu kolejne sukcesy. Realizując swoje pomysły, a także korzystając z fantazji choreografów XIX wieku, na zupełnie nowe aranżacje, Golovanov stworzył własną grupę baletową w 1988 roku - Moscow City Ballet. Obecnie zalicza się ona do czołówki najlepszych baletów na świecie. Na pytanie czym różni się od innych grup baletowych odpowiada że - "osobą założyciela i choreografa. Oznacza to bardzo wysokie wymagania oraz określony kierunek rozwoju: skupiamy się na tworzeniu nowych spektakli w oparciu o klasyczną spuściznę. Staramy się być teatrem, a nie tylko grupą realizującą kolejne tournée. Najważniejsze jest wychowywanie nowych artystów i solistów".

"Zespół Moscow City Ballet to sześćdziesięciu tancerzy; z przewagą pań, większość partii solowych przeznaczona jest bowiem dla balerin. Żelazną zasadą Smirnowa-Golowanowa jest także obsadzanie starszych tancerzy w rolach postaci w starszym wieku. Członkowie zespołu ćwiczą od kilku do nawet kilkunastu godzin każdego dnia.Niezwykłą wagę realizatorzy przywiązują do oprawy scenicznej. Wszystkie przedstawienia mają bogate dekoracje, a kostiumy liczone są w tysiącach. Najważniejsze pozostaje jednak niezrównane mistrzostwo tańca!"
hw-m, "Dziennik Zachodni" 18.12.2004

Polska trasa Moscow City Ballet:

27-28 listopada - Teatr Dramatyczny, Białystok
29-30 listopada - CK AK, Lublin
2 grudnia - GCK, Katowice
3 grudnia - KCK, Kielce
4-5 grudnia - Auditorium Maximum, Kraków
11-12 grudnia - Teatr Polski, Wrocław
9-10 grudnia - Sala Kongresowa, Warszawa
12 grudnia - Arena, Poznań
13-14 grudnia - Opera na Zamku, Szczecin
15-16 grudnia - Teatr Muzyczny, Gdynia
17 grudnia - Opera Bałtycka, Gdańsk
19-20 grudnia - Opera Nova, Bydgoszcz
21-22 grudnia - Teatr Wielki, Łódź


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone