wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
listopad 2006 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Twarze Susanne Linke

[26.11.2006] Janusz Marek, kurator programu festiwalu Rozdroże opowiada o najbliższych spektaklach Susanne Linke, które zobaczymy 29 i 30 listopada o godz. 19.15 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie.

Mówi Janusz Marek: - Niemiecka tancerka Susanne Linke uznawana jest obok słynnej Piny Bausch, która w 1998 roku gościła na festiwalu Rozdroże poświęconym niemieckim artystom, za najwybitniejszą niemiecką tancerkę. Ceniona jest przede wszystkim za swoje prace solowe we własnej choreografii i wykonaniu. Linke zetknęła się podczas swojej kariery z Bausch w Filkwang Hochschule w Essen, i tańczyła w latach 70. w zespole prowadzonym przez Bausch. Po pobycie w Nowym Jorku, gdzie kontynuowała swoje studia choreograficzne, Linke wróciła do Niemiec, gdzie okazało się, że wszyscy zafascynowani są jej przekazem duchowym i precyzyjną konsekwencją w solowych spektaklach.

W porozumieniu z Linke na festiwal Rozdroże wybraliśmy dwie prace, z różnych okresów i obszarów poszukiwań tej tancerki. Zobaczymy "Im Bade wannen" z 1980 roku (tytuł pochodzi od gry słownej i oznacza "wannować w kąpieli") - kilkunastominutową choreografię wznowioną w 2001 roku. Oszczędny w środkach wyrazu spektakl to wyraz lęku i wewnętrznych przeżyć gospodyni, którą obserwujemy podczas porządków domowych przy wannie. Spektakl jest zrealizowany do romantycznej muzyki Erika Satie.

Po przerwie wystawiona zostanie choreografia "Akut" z 2003 roku, którą cechuje precyzja i charyzma wykonania. Fascynujące jest obserwować jaka Linke jest na scenie i w nagraniu wideo wyświetlanym równolegle. To zupełnie inny, niż w "Im Bade wannen" punkt widzenia i kontekst. Widzowie obserwują prostą scenę, solowy taniec i ruch, a w głębi sceny widzimy bohaterkę w przestrzeni zamkniętej. Obserwujemy więc kontrastowość między działaniem tu i teraz, czyli między rzeczywistością, a wirtualną transformacją przeżyć.

Mamy więc do czynienia z dwoma spektaklami o zupełnie innym charakterze. "Im Bade wannen" reprezentuje nurt tanecznego studium psychologicznego, podczas gdy "Akut" jest obrazem mocno konceptualnym, który wykorzystuje wzajemne oddziaływania triady: ciało - ruch - przestrzeń.

not. serwis tańca


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone