wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
listopad 2006 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Atsushi Takenouchi w Poznaniu i w Warszawie

[27.11.2006] Uczeń Tatsumi Hijikaty - japoński tancerz butoh Atsushi Takenouchi po raz kolejny przyjeżdża do Polski. Takenouchi, który jest nie tylko tancerzem i choreografem, ale również pedagogiem, twórcą szkoły dla dzieci "Taniec z naturą" w Osace, terapeutą tańcem i ruchem (pracuje z ludźmi upośledzonymi i chorymi psychicznie), kaligrafem i rysownikiem tym razem podczas swojej wizyty w Polsce da spektakl i poprowadzi warsztaty w Poznaniu i w Warszawie.

Atsushi Takenouchi w swojej pracy poszukuje jinen, poprzez klasyczne oraz improwizowane techniki treningu butoh otwiera zdolność do indywidualnego i grupowego procesu. Jego warsztatom zawsze udaje się ucieleśnić wiarę autora w ducha społeczności oraz w poczucie błogości poprzez połączenie się z tańcem oraz z innymi. W Poznaniu w Centrum Kultury Zamek w spektaklu "Kinome - oko drzewa" wystąpi wraz Hikoro Komiya - muzykiem, kompozytorką, na stałe współpracującą z Takenouchi. Komiya gościć będzie także na warsztatach Polskiego Stowarzyszenia Choreoterapii w Poznaniu oraz w Centrum Łowicka w Warszawie, w trakcie których grać będzie na żywo swoją autorską muzykę naśladującą dźwięki przyrody.

2 grudnia, godz. 18.00
3 grudnia, godz. 18.00
Centrum Kultury Zamek, Poznań
sala kameralna
Spektakl "Kinome - oko drzewa"
muzyka na żywo: Hiroko Komiya (kamienie, dzwonki, cytra, instrumenty perkusyjne, głos)
bilety: 25 zł

Przedstawienie inspirowane jest improwizacją, jaką artysta prezentował na południowo japońskiej wyspie Yaku, tańcząc wokół cedru liczącego sobie ponad 7 tys. lat. "Oczy drzewa" to wszelkie wypukłości widoczne na pniu drzewa: młode pączki, zawiązki nowej gałęzi, gałęzie. To wszystko stanowi punkty kontaktu drzewa z otaczającym światem. Drzewo patrzy na nas wszystkimi swoimi wypustkami. A my patrzymy na drzewo, używając tylko dwojga oczu. Ale to nie wystarcza. Próbujemy zatem wykorzystać w tym celu inne narządy zmysłów, jak uszy, usta, całą powierzchnię naszej skóry.

Atsushi Takenouchi (1962) już jako osiemnastolatek wstąpił do grupy tańca butoh na Hokkaido. Od roku 1986 realizuje solowe spektakle, inspirowane przede wszystkim zjawiskami natury. Od kilku lat stale współpracuje z Hiroko Komiya - perkusjonalistką. Artyści prowadzą warsztaty i prezentują swoje spektakle na całym świecie.

4 grudnia, godz. 9.00-17.00
5 grudnia, godz. 9.00-19.00
Polskie Stowarzyszenie Choreoterapii
Wielkopolska Zagroda, ul. Fredry 12, Poznań
cena: 350 zł
Kontakt: tel. (0-61) 852 42 42 wew. 13

Warsztaty Jinen Butoh
prowadzenie: Atsushi Takenouchi
muzyka na żywo: Hiroko Komiya

8-14 grudnia, godz. 11.00-18.00
Centrum Łowicka, ul. Łowicka 21, Warszawa
cena :400 zł
Kontakt: 0 607 640 208

Warsztaty Jinen Butoh
prowadzenie: Atsushi Takenouchi
muzyka na żywo: Stowarzyszenie Teatralne Chorea oraz Hiroko Komiya

Jinen Butoh jest tańcem życia i śmierci, światła i ciemności, yin i yang, odkrywaniem zawierających się w naturze elementów ducha i ciała. Ważne jest, by spotkać w nim swój wewnętrzny ruch, dostrzegając piękno i brzydotę, chaos, różne emocje, dotykane w procesie; by być poruszonym do tańca przez środowisko zewnętrzne; by się przekształcać, przemieniać, przeobrażać poprzez bycie samemu życiem i duchem; by odnaleźć butoh w życiu codziennym; by poszukiwać początku tańca, stworzonego przez człowieka w modlitwie, requiem i ofierze; by szukać wewnętrznego ruchu i tego, w jaki sposób wydostaje się on na zewnątrz w różnych sytuacjach i jak stworzyć z niego butoh, by biorąc w objęcia piękno i brzydotę, śmieszność, emocje, radość, gniew, cierpienie, przyjemność, cisze, dezorganizację, chaos, spokój, nie zatrzymywać się w tańcu.. Taniec bowiem jest tu interaktywnym dialogiem bez użycia języka, zaistniałym na głębokim poziomie między człowiekiem, a człowiekiem, życiem, a życiem.

Butoh - to japoński teatr tańca, któremu początek, pod koniec lat 50. XX wieku, dali Hijikata Tatsumi, Kazuo Ono, Yoshito Ono i Matsutaka Ishii. Jako nowa forma tańca współczesnego stanowił wyraz buntu wobec skostniałego teatru tradycyjnego i amerykańskich wpływów w japońskiej sztuce. Słowo "butoh" składające się z dwóch ideogramów: "bu" - taniec i "toh" - krok, funkcjonowało w Chinach ery Heian przed tysiącem lat i oznaczało "tańce salonowe". W latach 50. nabrało całkowicie nowego znaczenia. Stało się synonimem nowej, czystej sztuki, wyrażania samego "bycia". Butoh w tym kontekście, miało stanowić dla artysty pole do poszukiwania nowego, indywidualnego i przez to prawdziwego środka wyrazu, własnej drogi twórczej, skupionej na jedności duszy i ciała. Artysta nie miał wzorować się na niczym, miał być wolny od wpływów zewnętrznych, inspirowany m.in. starymi wierzeniami, obrzędami czy estetyką brzydoty, poszukiwać wewnątrz siebie. Stąd w butoh nawiązuje się do tradycyjnych form tańca ludowego i rytualnego: no, bugaku, kabuki, jednak sam taniec nie zmierza do osiągnięcia jakiegoś estetycznego ideału, ale do obnażenia duszy tancerza w całej jej banalności, brzydocie i śmieszności, podkreśla znaczenie znieruchomienia i ciszy.

W efekcie taniec butoh nie opiera się na konkretnych ruchach, pozycjach czy technice. W butoh liczy się przeżywanie tego co chce się pokazać, przekaz emocji, zrozumienie świata, życia, śmierci. Istotnym elementem Butoh jest przemiana, metamorfoza. Tancerz nie odgrywa danej roli, lecz ją przeżywa, wciela się w nią, przemienia. Ciało tancerza przemierza żywioły, czasem się im poddaje, czasem próbuje z nimi walczyć a czasem staje się żywiołem. Butoh szuka sposobów wyzwalania się od wpływów cywilizacji, szablonów nakładanych przez społeczeństwa, ruchów codziennych, wyuczonych. To próba szukania wolności, naturalnych ruchów. Butoh to również poszukiwanie nowych form ruchu, nowych form wyrazu, pozbycie się wyuczonych, szablonowych gestów, szukanie autentyczności. Gatunek ten wymyka się regułom i definicjom. Niektórzy nazywają go tańcem medytacyjnym, tańcem ciemności, czasem tańcem natury. Żadne z tych pojęć nie określa jednak istoty butoh w pełni. - Butoh jest naturalnym ruchem, czymś ponad kulturowym - twierdzi Atsushi Takenouchi.


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone