wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
listopad 2006 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Premiera taneczna na motywach "Hamleta"

[28.11.2006] Teatr Wytwórnia w Warszawie wystawia 3 grudnia nową premierę taneczną. Spektakl "No Prince, Yes Prince" powstał w reżyserii i choreografii Saszy Pepelyaeva. Terminy: 3 grudnia, godz. 20.00, 4 i 5 grudnia, godz. 20.00, Teatr Wytwórnia (róg Markowskiej i Białostockiej w Warszawie). Kontakt i rezerwacje: tel. (0-22) 741 23 05.
Patronem medialnym przedstawienia jest wolna strefa.

"No Prince, Yes Prince"
scenariusz, choreografia i reżyseria: Sasza Pepelyaev
występują: Daria Jędra, Magda Jędra, Anita Wach
premiera: 3 grudnia, godz. 20.00

Teatr tańca dowodzi, że ruch jest bardziej sugestywny niż słowa. Najnowszy spektakl Teatru Wytwórnia "No Prince, Yes Prince", oparty na motywach "Hamleta" Szekspira w reżyserii rosyjskiego choreografa Saszy Pepelyaeva - wydobywa prawdę o nas samych.
Od początku swojego istnienia Teatr Wytwórnia oprócz współczesnej dramaturgii promuje także teatr tańca. Ambicją Darii Jędry, choreografa TW i założycielki Studia Denaturat jest przede wszystkim oswoić widzów z ruchem i tańcem współczesnym. Dlatego zaprosiła do współpracy znanego rosyjskiego choreografa, który na deskach Teatru Wytwórnia na nowo opowie, zdawałoby się znaną, historię Ofelii.

Mówi Daria Jędra, choreograf Teatru Wytwórnia: "Alexander Pepelyaev jest bardzo ciekawą osobowością rosyjskiej sceny tańca. Jego spektakle są barwne, dynamiczne i intrygujące - w bardzo subtelny sposób ocierają się o rosyjską klasykę. Pomyślałam, że to ciekawe połączenie: z jednej strony bardzo współcześnie, a z drugiej, tak po rosyjsku - odrobinę sentymentalnie. Napisałam do Sashy pytając, czy nie znalazłby trochę czasu i ochoty na pracę w Polsce, z naszymi tancerzami. Okazało się, że jego grafik był już wtedy ustalony do 2007 roku. Byłam rozczarowana, bo chciałam urozmaicić nasz polski rynek, zaprezentować coraz większej grupie zwolenników tego rodzaju teatru ciekawy spektakl. Nie dlatego, że rodzime nie są ciekawe, ale po prostu ciągle jest ich mało! Polskich choreografów można policzyć niemalże na palcach jednej ręki...

Jednak po paru miesiącach otrzymałam od Sashy maila, w którym napisał, że projekt w Finlandii został odwołany i ma dla nas prawie 6 tygodni. Mało - pomyślałam, ale zaryzykuję! Do projektu chciałam zaprosić kobiety i mężczyzn, ale nie udało się. Wszyscy panowie, a nie ma ich wielu, byli w tym czasie zajęci. Może dobrze się stało; zostałyśmy we trzy: Anita Wach, Magda Jędra i ja. Przedstawienie miało być oparte na rosyjskiej literaturze. Pierwsze próby nie zdradzały żadnego kierunku. Wiele improwizacji aktorskich, zadań, abstrakcyjnych tematów. Wspólne badanie: Sasha - nas, my - jego. Było ciężko. On nieugięty, my też. Na szczęście przyszedł dzień, w którym poczuliśmy, że znaleźliśmy wspólny język i mamy o czym rozmawiać. Potem było już tylko lepiej, więcej rozluźnienia i radości z pracy. Pewnego dnia okazało się, że jesteśmy Ofeliami. Wszystkie trzy - jedną Ofelią. Cały spektakl oparty jest właśnie na wątku ukochanej Hamleta, która zawsze jest obecna, ale zawsze - trochę z boku. Przed nami jeszcze dużo prób. Same jesteśmy ciekawe ostatecznego kształtu spektaklu "No Prince, Yes Prince", który dla widzów - mam nadzieję - też będzie niespodzianką".

Sasha (Alexander) Pepelyaev (rocznik 1961) - reżyser i choreograf, absolwent Uniwersytetu Moskiewskiego i Moskiewskiego Instytutu Teatralnego. Od 1994 roku jest reżyserem i liderem grupy tańca współczesnego The Kinetic, z którą stworzył serię przedstawień eksperymentalnych. Jego spektakle prezentowane były na licznych festiwalach w Rosji, Europie, USA i Izraelu, pokazywane przez krajowe i międzynarodowe stacje telewizyjne. Za innowacyjne podejście do teatru tańca był nagradzany na wielu festiwalach w Rosji, Estonii, Francji i Stanach Zjednoczonych. Od 1998 roku uczy i prowadzi warsztaty w różnych centrach teatru i tańca w Rosji, Holandii, Szwecji, Danii, Finlandii, Estonii, Niemczech, Kenii, Tanzanii, Stanach Zjednoczonych i na Litwie. Nagrody: I nagroda za reżyserię i wykonanie "Zamza Dances" na Festiwalu "New Movement" w Wołgogradzie (1994); dwie III nagrody za choreografię do "From Thursday to Friday" oraz "List of illusions" na Międzynarodowym Konkursie Choreografii Współczesnej w Witebsku (1996); nagroda specjalna krytyków "Innowacje" za choreografię do "Zum Zum Zum" na Międzynarodowym Konkursie Choreografii Współczesnej w Witebsku (1997); Prix d'Auteur za choreografię do "The View of Russian Grave from Germany" Rencontres Choregraphique Internationales de Seine-Saint-Denis (1998); III nagroda za choreografię do "QU'EST-CE QU'UNE ULVE?" na Międzynarodowym Konkursie Choreografii Współczesnej w Witebsku (1999); nagroda za najlepszą choreografię współczesną za duet "Daxophonia" na konkursie baletowym Arabesque w Perm (2000); Theatrefestival Draama 2003 (Estonia) - nominacja za rozszerzanie granic teatru i tańca; Doroczna Nagroda Teatralna 2003 (Estonia); Philip Morris's Dance Prize - Artysta Roku 2003; nowojorska nagroda The Bessies dla choreografa i twórcy (2004).


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone