wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
grudzień 2006 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Mallika Sarabhai w Gdańsku

[04.12.2006] 12 grudnia o godz. 19.00 w Państwej Operze Bałtyckiej w Gdańsku odbędzie się pokaz tańca kuchipudi w wykonaniu hinduskiej mistrzyni Malliki Sarabhai. Bilety: 20 zł (normalne) i 15 zł (ulgowe).

Mallika Sarabhai - to jedna z wiodących przedstawicielek teatru muzycznego w Indiach, założycielka zespołu tanecznego Darpana, wraz z którym przedstawia własne prace. Łączy umiejętności choreografa i tancerza, od prawie 30 lat jest współdyrektorem prestiżowej instytucji artystycznej Darpana Academy of Preforming Atrs. Początki jej działalności artystycznej związane były z aktorstwem filmowym. Szybko jednak odkryto taneczny talent młodej artystki i uznano jej wyjątkowość w obrębie klasycznych form Bharata Natyam i Kuchipudi. Już jako osiemnastolatka była laureatką wielu artystycznych nagród. Międzynarodowy rozgłos przyniosła jej jednak rola Draupadii w "Mahabharacie" Petera Brooka. Mallika Sarabhai to również autorka tanecznych spektakli o tematyce kobiecej. Pierwsza tego typu praca - "Shakti: The Power of Women" - powstała w 1989 roku.

Kuchipudi - to forma klasycznego tańca pochodzącego z Andhra Pradesh w Południowych Indiach. Jest to nazwa małej wioski położonej około 65 km od Vijaywady. Taniec ten znany jest ze swego silnie dramatyczno - narracyjnego charakteru. Jego początek wiąże się z legendą o chłopcu, który w zamian za wysłuchaną modlitwę poprzysięga poświecić życie religii. Wkrótce sam rozpoczyna nauczanie. Prowadzi męską szkołę tańca dramatycznego nawiązującego do zagadnień natury religijnej. Przedstawienia te traktowano jako ofiary składane Bogu. Przez setki lat sztuka Kuchipudi bardzo się rozwinęła. Współczesna forma tego tańca wykrystalizowała się jednak dopiero w XX wieku. Główną zmianą było przeniesienie spektaklu z wiosek na deski prawdziwego teatru. Technika Kuchipudi to szybkie rytmiczne ruchy stóp, mimika twarzy, okazjonalnie pojawić się mogą również dialogi wypowiadane przez tancerzy.


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone