wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
grudzień 2006 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Wykład teatralny

[18.12.2006] Instytut Teatralny w Warszawie (Al. Ujazdowskie 6, sala wykładowa) zaprasza 19 grudnia o godz. 19.00 na kolejny wykład z cyklu Nieodrobione lekcje - Ciało i teatralność, czyli Judith Butler - odgrywanie płci.

Wykład będzie poświęcony tematowi płci w teatrze, a więc do jakiego stopnia płeć uwarunkowana jest przez kulturę, jaki jest związek między ogrywaniem roli w teatrze a nabywaniem gestów i powtarzaniem zachowań według wzorców kształtowanych przez społeczeństwo. Wreszcie ma spróbować odpowiedzieć na pytanie czy i jak możliwa jest (również w teatrze) polityka emancypacji kobiet, jeśli sama kobiecość nie może być dłużej jej fundamentem. Czy właściwą odpowiedzią na tę wątpliwość jest występ drag queen czy może raczej teatr ironicznie wykorzystujący wyświechtane role napisane dla poszczególnych płci?

"Przeciwstawiam się rozumieniu mediów jako czegoś monolitycznego. Nie są one ani monolityczne, ani nie zawsze ich celem jest udomowienie. Czasami wręcz same produkują obrazy, nad którymi nikt nie sprawuje kontroli. Ten rodzaj nieprzewidywalnego efektu może pojawić się w samym centrum konserwatywnego medium, bez niczyjej świadomości. Są sposoby na wykorzystanie dominujących mediów. Polityka estetycznego przedstawienia ma tu do odegrania niezwykle ważną rolę".
Judith Butler

Dodatkowe informacje:

Paweł Mościcki (ur. 1981) - studiował kulturoznawstwo i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie jest doktorantem Wydziału Polonistyki UJ. Redaktor "Przeglądu Filozoficzno-Literackiego" i członek zespołu "Krytyki Politycznej". Zajmuje się współczesną filozofią, teorią literatury i innymi dziedzinami sztuki. Mieszka w Warszawie.

Judith Butler (ur. 1956) jest profesorką literatury porównawczej i retoryki University of California w amerykańskim Berkeley, zajmuje się teoriami władzy, seksualności, tożsamości i płci. Jej najbardziej znaną książką jest wydana w 1990 roku Gender Trouble: Feminism and The Subversion of Identity, która zapoczątkowała tzw. queer theory. Butler, słynąca z przekonań feministycznych i lesbijskch, zaprezentowała w niej miażdżącą krytykę wszelkich tożsamości płciowych i seksualnych, które uważa się za naturalne czy normalne. Inne prace: "Bodies that Matter: On the Discursive Limits of >Sex<", "The Psychic Life of Power: Theories of Subjection", "Excitable Speech: A Politics of the Performative", "Antigone's Clair", "Undoing Gender", "Giving an Accounf of Oneself".


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone