wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
styczeń 2007 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


"Morosophus" w Gdańsku

[05.01.2007] Nowy spektakl łączący hip hop, slam i breakdance z udziałem tancerzy "12 ławek" i "Kotów" - "Morosophus" - wystawiony będzie na scenie Klubu Żak w Gdańsku w dniach 18-20 stycznia o godz. 19.00.

Program:

Warsztaty taneczne z artystami "12 ławek" i "Kotów"
19-20 stycznia, godz. 12-13.30 (breakdance)
19-20 stycznia, godz. 14-15.30 (new wave hip hop)

Mityng SLAM-owy "Gdańsk kontra Białystok" & Impreza dj-ska
20 stycznia, godz. 22.00

Spektakl "Morosophus"
18-20 stycznia, godz. 19.00

Informacje:

"Morosophus"
reżyseria: Tomasz Gilewicz
scenografia: Marcin Żukowski, Krzysztof Rybyłowicz
choreografia: Wojciech Blaszko
kostiumy: Dagmara Czarnecka
muzyka: Andrzej Stankiewicz & Band, Dj Tort [WOCC], Piotr Chocień
DJ: DJ Tort
grupy taneczne: White HillSide Breakers [WHSB], Fair Play Crew
tancerze: Krzysztof Kiziewicz, Radosław Guziejko, Karol Hoduj, Mirosław Piech, Marcin Rogaliki, Cezary Krakowski, Anna Andrzejewska, Iwona Suszycka, Urszula Zimnoch, Karol Niecikowski, Rafał Kamiński, Wojciech Blaszko
deskorolka: Krzysztof Poskropko
slam: Te Tris [WOCC], Adam Chrabin
wsparcie: Filharmonia Skateboards
obsługa wideo: Tomasz Narewski

"Morosophus" jest projektem taneczno-teatralnym powstałym w koprodukcji z Teatrem Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku. Premiera spektaklu odbyła się 6 maja 2006, na dużej scenie Teatru Dramatycznego im. Al. Wegierki w Białymstoku. Całość projektu tworzą znane i szanowane w środowisku kultury hiphopowej i szeroko rozumianej kultury ulicznej, formacje taneczne takie jak: białostocka breakdance'owa grupa White HillSide Breakers (WHSB) oraz taneczna grupa Fairplay (założona przez tancerzy biorących udział w hiphopowym projekcie teatralnym "12 Ławek", "Opentaniec" i "Koty"). Poza tancerzami w projekcie udział biorą nieformalne ugrupowania twórcze z Białegostoku i innych miejscowości. Między innymi spektakl tworzy video-artowa grupa Alco.dudes, ekipa deskorolkowa FeelHarmony, a także graficy, muzycy oraz producent muzyczny. Podstawowym założeniem twórców projektu, był zamiar wciągnięcia wszystkich środowisk twórczych kultury ulicznej, tak, aby spektakl - stworzony własnymi siłami - oddawał ducha idei D.I.Y (do it yourself).

Główną ideą przedstawienia była chęć pokazania, działań związanych z kulturą i sztuką uliczną takich jak graffiti, skateboarding, breakdance, dj'ing, slam oraz w jaki sposób są one postrzegane przez społeczeństwo. Jako przykład posłużyły tu wątki staropolskiego dramatu autorstwa W. Gnapheusa pod tym samym tytułem (polski tytuł - "Błaźnimędrzec"). Podstawową inspiracją był główny wątek utworu - konflikt: społeczeństwo a jednostka. "Morosophus" pokazany tańcem opowiada historię "zajawek" (pasji) młodzieżowych oraz ich postrzeganie przez resztę społeczeństwa. Opowieść ta nie ma na celu pokazania walki ani oporu pomiędzy kulturą oficjalną (dominującą) a kontrkulturami, zwraca jedynie uwagę na typowe mechanizmy przeciwstawiania się grup społecznych.

Scenografia do spektaklu została zaprojektowana przez studenta wydz. Architektury w Białymstoku. Innymi walorami spektaklu jest taniec - współczesny, breakdance, street jazz, funky, graffiti malowane na scenie podczas spektaklu, efekty wideo, slam w wykonaniu Te Trisa (WOCC), muzyka odgrywana na żywo oraz podkłady skomponowane przez szanowanego producenta hiphopowego Andrzeja Stankiewicza.

Recenzja:

">Morosophus< to projekt przygotowany przez ludzi, którzy przyszli wprost z ulicy. W sensie dosłownym - to wywodzący się właśnie z szeroko rozumianej kultury ulicznej i hiphopowej - tancerze, slamowcy, skate'owcy, graficiarze, muzycy. Pod wodzą "swojego" - Piotra Gilewicza - zrobili rzecz świetną: swoisty manifest kultury i sztuki ulicy, młodzieżowych zainteresowań, które - co powszechne - postrzegane są przez innych jako marnowanie czasu. Bardzo niesprawiedliwie - to ekspresja młodych, ich pasji, podparta niezłymi talentami. Powstało widowisko o pasji nie rozumianej przez społeczeństwo, goniące za codziennością, o indywidualności, niszczonej przez rutynę i niechęć nijakiego tłumu".
Monika Żmijewska, "Gazeta Wyborcza - Białystok", 19.05.2006


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone