wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
styczeń 2007 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Mufmi teatr tańca - maraton spektakli

[23.01.2007] 27 stycznia o godz. 16.00 i 19.00 w Warszawie odbędzie się impreza "mufmi otwarcie", czyli oficjalne rozpoczęcie działalności mufmi teatr tańca - teatru Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa. Założycielem, choreografem i reżyserem jest Anna Piotrowska. Spektakle mufmi teatr tańca zobaczyć można na Scenie Klubu DGW, Al. Niepodległości 141, Warszawa, wstęp wolny. Organizator: Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa, partner: Fundacja Rozwoju Tańca, patronat medialny: Dolina Kreatywna TVP2, independent.pl, wolna strefa, nowy taniec, przedstawienia zostały sfinansowane ze środków Miasta Stołecznego Warszawa.

Program wieczoru:

godz. 16.00
"Brzechwa_ruszony, czyli bajka tańczona dla dzieci małych i dużych"
godz. 19.00
"Gemini"
"misja_ka"
"de CAKE" /APart/
"n_nieporuszone"
"Cztery Róże dla Lucienne"

Opisy spektakli:

"Brzechwa_ruszony"
choreografia i reżyseria: Anna Piotrowska
kreacja postaci i wykonanie: Patrycja Piotrowska-Dońska, Beata Czerwonko,
Magda Janiszewska, Katarzyna Chojnacka, Aleksandra Rus,
Martyna Jagodzińska/Aleksandra Zdunek, Olga Szypulska oraz Aleksandra i Małgorzata Piotrowskie

W czerwcu 2006 r. powstała bajka taneczna dla dzieci pt.: "Brzechwa_ruszony" inspirowana znanymi wierszami Jana Brzechwy: "Tydzień", "Zoo", "Tańcowala igła z nitką", "Kwoka", "Baran","Ptasie plotki", "Entliczek-pentliczek", "Na straganie", "Leń","Samochwała". Każdy wiersz inspirował choreografa i reżysera Annę Piotrowską do stworzenia krótkich historii, które przechodzą płynnie w ciągłym ruchu, tempie i z poczuciem humoru, jaki towarzyszy zawsze starszym i młodszym zaczytującym się wierszami Jana Brzechwy. Bajka "Brzechwa_ruszony" została zaproszona na X Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "Korczak" 2006 w Warszawie.

"Gemini"
kreacja i wykonanie: Anna Piotrowska i Patrycja Piotrowska-Dońska

"W cielesnym przedstawieniu "Gemini" choreografki wykreowały silny teatralny portret dwóch kobiet związanych ze sobą quasi-nierozerwalną relacją. Ten osobliwy tandem uwodzi publiczność pięknym fizycznym dialogiem, w którym zmieniające klimat i intensywność ruchy, wytwarzające jednocześnie poczucie harmonii i dystansu, zaskakują odbiorcę. Ich współpraca nigdy nie jest przewidywalna. Za pomocą interakcji cielesnych bliźniaki tworzą bardzo specyficzny, swoisty język, którym przekazują i opowiadają o swych nieustających zmaganiach i buntach, nie tracąc jednocześnie kontaktu z fizyczną przestrzenią i z publicznością".
Ide van Heiningen, Marta Trpisovska, Mándy Ildikó, Fenyves Márk

Laureat Międzynarodowego Festiwalu "Solo & Duo Dance Festival" w Budapeszcie. Przedstawienie zostało wyróżnione przez jury "Scena Prezentacji" podczas XIV Międzynarodowych Prezentacji Współczesnych Form Tanecznych w Kaliszu. Jury przyznało nagrodę za "ucieleśnienie emocji i myśli poprzez taniec w spektaklu "Gemini".

"misja_ka"
kreacja i wykonanie Anna Piotrowska

"Anna Piotrowska jest zdolna zredukować fizyczną przestrzeń do rozmiaru miski zwierzęcej. Nawet bez podążania za jej oczami, które są źródłem skupienia, zdołała zabrać publiczność do labiryntu jej wyobraźni. Anna Piotrowska rozwija ścisły osobisty język ciała, który jest pełen fizycznej świadomości (energii i dźwięku), czasami groteskowy, czasami w bezruchu, ale zawsze zaskakujący".
Ide van Heiningen, Marta Trpisovska, Mándy Ildikó, Fenyves Márk

Laureatka Międzynarodowego Festiwalu "Solo & Duo Dance Festival" w Budapeszcie. Jury oceniło przedstawienie "misja_ka" jako najbardziej ustrukturalizowane i najbardziej wypracowane solowe przedstawienie podczas Festiwalu. Podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca Współczesnego PolemiQi 2006 Anna Piotrowska otrzymała certyfikat jakości w kategorii "osobowość sceniczna" w przedstawieniu "misja_ka" i indywidualny certyfikat wolnej strefy "za reżyserię i brawurowe wykonanie kankana w przedstawieniu "misja_ka".

"Cztery róże dla Lucienne"
choreografia i reżyseria: Anna Piotrowska
kreacja postaci i wykonanie: Dagmara Błaszkiewicz, Beata Czerwonko / Weronika Pelczyńska
Patrycja Dońska, Magda Janiszewska, Agnieszka Mazur
muzyka: Aleksandra Gryka
charakteryzacja: Agnieszka Rudzińska
scenografia: Artystyczna Pracownia Kapeluszy Zofii i Jana Piotrowskich

"Cztery Róże dla Lucienne" to niełatwe studium kobiecości, pełne mrocznych pragnień, najśmielszych marzeń i samotności. Kreacja rzeczywistości scenicznej wymyka się jednoznacznej interpretacji. Poszczególne, pozornie wyrwane z kontekstu zdarzenia składają się na intymny portret kobiety. Kobiety świadomej, odważnej i magicznej, ale też codziennej i tęskniącej, uwikłanej w brak relacji z mężczyznami. Całość podana w absurdalnej oprawie charakterystycznej dla twórczości Rolanda Topora i wypełniona oniryczną muzyką Aleksandry Gryki.

Przedstawienie zostało wyróżnione przez jury certyfikatami jakości podczas VI Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca Współczesnego PolemiQi 2006 w kategoriach: najlepszy dramaturg - Anna Piotrowska, kreacja wiarygodnej rzeczywistości scenicznej. Indywidualne certyfikaty przyznali: Tamara McLorg za kreację przedstawienia dla całego zespołu i Tamas Halasz dla Anny Piotrowskiej za poczucie humoru w "Czterech różach…". Nagroda na Festiwalu Form Teatralnych Wojska Polskiego w Przemyślu. Spektakl został zaproszony na XIII Międzynarodową Konferencję Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej w Bytomiu.

"n_nieporuszone"
kreacja i wykonanie Anna Piotrowska
muzyka Aleksandra Gryka

"Wyjątkowo ekscytujące dzieło, dłuższy utwór z wieloma postaciami, dzieło Witolda Gombrowicza zainspirowało pracę skomponowaną w oparciu o materiały zaczerpnięte z Dramatu Baronostwa. Utwór zatytułowany "n_not moved" przywiozła z Warszawy do Budapesztu tancerka-choreograf Anna Piotrowska. Przedstawienie było jedną z najznamienitszych inscenizacji choreograficznych - zarówno pod względem wykorzystania przestrzeni, jak i światła okazało się wyjątkowym. Baśniowy, czerpiący z niemieckiego filmu okresu ekspresjonizmu, z surrealistycznych kabaretów świat wsparty został wspaniałym, porywającym montażem muzycznym Aleksandry Gryki. Tancerka miała włosy ufryzowane w kształcie specjalnych rogów, jej czarno-biały strój był przyozdobiony drobnymi jedwabnymi kwiatuszkami: niespokojną postać czyniło jeszcze bardziej magnetyczną ostre światło odbite od podłogi i długi cień rzucony na całe ciało. Osamotnienie, wygnanie, ekscentryczność czynią jej solówkę mądrą, oryginalną. Wolno poruszającym się ciałem targają ponure energie: to się potyka, ażeby z własnego smutku znów zaczerpnąć siłę. Rwąca, poszarpana muzyka, jakby płynąca z grającego w kółko gramofonu czy też ze ściszonego radia. W szczególnej muzycznej i wizualnej przestrzeni ruchu widzimy intymny, pełen wyznania taniec nieuchwytnej, ulotnej, cierpiącej istoty".
Halász Tamás, węgierski krytyk tańca

"de CAKE"
choreografia i reżyseria: Anna Piotrowska
kreacja i wykonanie: Piotr Soroka i Jacek Niepsujewicz

APart - to artystyczny projekt Anny Piotrowskiej, swoiste studium choreografii na tancerzach, artystach, z którymi nie pracuje na co dzień, którzy mieszkają poza Warszawą. Pierwsza choreografia APart - "de CAKE" powstała w Oddziale Zielona Góra, czyli we współpracy z Piotrem Soroką i Jackiem Niepsujewiczem. "de CAKE" - czym jest bycie tym samym, jak to samo może pragnąć tego samego. Jak pogodzić różne natury, by pozostać tym samym, czyli jednym. Jaki jest cel? Celem jest rozkosz, przyjemność i przenikanie tego samego w tym samym. Poszukiwanie jedności i harmonii. Ciastko - pokusa, przyjemność, to samo, czyli ideał... słuchanie siebie, podążanie za sobą.

Piotr Soroka (1984) student animacji kultury Uniwersytetu Zielonogórskiego bral udzial: w Projekcie Męskim "Pomiędzy", spektaklu muzycznym "Bo musical to życie".

Jacek Niepsujewicz (1986) student animacji kultury Uniwersytetu Zielonogorskiego, brał udział w spektaklu: Grupy Projektowej GP "ANOMIA".

Piotr Soroka i Jacek Niepsujewicz we wrześniu 2006 r. przyjechali do Warszawy na realizację ich pierwszego wspólnego przedstawienia pod kierunkiem Anny Piotrowskiej. W grudniu 2006 r. przedstawienie "de CAKE" otrzymało I nagrodę podczas konkursu choreograficznego "Anioł" w Krakowie. Do konkursu zostało zakwalifikowanych 14 prezentacji, m.in. z Wrocławia, Opola, Warszawy, Rzeszowa. Choreografie były oceniane przez jury w składzie: Beata Owczarek, Janusz Skubaczkowski (tancerze), Andrzej Sadowski (reżyser), Herbert Oleschko ("znawca tematyki anielskiej").


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone