wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
luty 2007 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Carlos Saura i "Tango" w TVP2

[01.02.2007] 6 lutego o godz. 22.35 w TVP2 w ramach wieczoru filmowego "Kocham Kino" wyświetlone zostanie "Tango" w reżyserii Carlosa Saury.

"Tango"
Film muzyczny, 110 min, Argentyna/Hiszpania/Francja/Niemcy 1998
Scenariusz i reżyseria: Carlos Saura
Aktorzy: Miguel Angel Sola, Cecilia Narova, Mia Maestro, Juan Carlos Copes, Carlos Rivarola, Sandra Ballesteros

Wychowany w kulturze, z której wywodzi się tango, Carlos Saura od dawna myślał o nakręceniu filmu poświęconego temu tematowi, tak jak wcześniej, w 1995 r., zrealizował "Flamenco" będące hołdem dla tego gatunku muzyki, jej twórców i wykonawców. Podobnie jak tam, tak i tutaj na ekranie króluje muzyka, a prosta, ledwo naszkicowana akcja stanowi właściwie tylko łącznik między poszczególnymi, wykonywanymi po mistrzowsku i wspaniale filmowanymi sekwencjami tanecznymi. Dlatego też tak ważni byli w tym przypadku kompozytor i operator. Muzykę do "Tanga" napisał Lalo Schifrin, słynny argentyński muzyk, pianista i kompozytor, uprawiający jazz, muzykę poważną i filmową ("Bullitt", "Piekło na Pacyfiku", "Brudny Harry", "Wejście Smoka", "Orzeł wylądował", "Ucieczka na Atenę", "Weekend Ostermana", "Mission: Impossible", "Godziny szczytu" i wiele innych), ale szerokiej publiczności znany przede wszystkim jako twórca tang granych i tańczonych wszędzie.

Z kolei zdjęcia do tego filmu to dzieło Vittoria Storaro, trzykrotnego zdobywcy Oscara, autora zdjęć m.in. do "Ostatniego tanga w Paryżu", "Czasu Apokalisy", "Czerwonych", "Ostatniego cesarza", "Pod osłoną nieba", "Dicka Tracy", "Małego Buddy" czy wspomnianego "Flamenco". Współpraca trzech tak wielkich artystycznych indywidualności zaowocowała dziełem może nieszczególnie odkrywczym treściowo, ale pięknym od strony wizualnej i dźwiękowej, do patrzenia i słuchania w dosłownym znaczeniu.

Współczesne Buenos Aires. Mario Suarez, reżyser teatralny w średnim wieku, stopniowo dochodzi do zdrowia po niedawnym wypadku samochodowym. Próbuje też pozbierać się psychicznie po odejściu żony, Laury, znakomitej tancerki i mistrzyni tanga, która porzuciła go dla innego. Przed depresją i samotnością Mario ucieka w pracę: właśnie zaczyna przygotowania do nowego musicalu telewizyjnego o tangu. Poprzez dzieje tego tańca chce opowiedzieć również dzieje swego kraju, od wielkiej imigracji na początku wieku, poprzez lata krwawej dyktatury, po współczesność. W wątek polityczno-historyczny wplata historię miłości, zdrady, rozstania i zemsty. Nieuniknione w tej sytuacji spotkania z Laurą, już tylko na gruncie zawodowym, jedynie rozjątrzają niedawne rany.

Pewnego wieczoru, w klubie tanecznym "Milonga", Mario poznaje właściciela lokalu, Angela Larockę, bogatego i wpływowego biznesmena mającego powiązania z mafią. Larocca jest też jednym z głównych sponsorów nowego spektaklu. Prosi Maria, żeby ten zechciał sprawdzić umiejętności taneczne jego ukochanej, Eleny Flores, i - jeśli to możliwe - zaangażował ją do swego musicalu. Dziewczyna okazuje się tyleż urodziwa, co utalentowana. Mario zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia i nie tylko przyjmuje ją do zespołu, ale nawet - ku zazdrości Laury - powierza jej główną rolę. Między Mariem i Eleną nawiązuje się gorący romans, ale zaborczy Angelo, który kazał śledzić dziewczynę, szybko odkrywa zdradę. Błaga Elenę, aby do niego wróciła, grozi jej śmiercią. Usiłuje też odegrać się na Mariu, odrzucając wraz z innymi sponsorami kluczowe sceny musicalu, mające wyraźnie krytyczny wydźwięk polityczny. Reżyser upiera się jednak przy swojej wersji.

za PAT


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone