wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
luty 2007 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Iwona Gilarska, Lena Majewska - warsztaty w Gdańsku

[04.02.2007] Integracyjny Klub Artystyczny Winda - MDK w Gdańsku we współudziale z Gdańskim Stowarzyszeniem Artystycznym, zaprasza do wzięcia udziału w Warsztacie Tanecznym w dniach 23-25 lutego. Warsztat poprowadzą: Iwona Gilarska (technika tańca współczesnego) oraz Lena Majewska (głos w ruchu, ruch w głosie). Koszt udziału w warsztatach: 150 zł (płatne do 19.02). Liczba godzin: 12 (4 godz. dziennie). Warsztaty odbywają się w następujących godzinach: piątek - godz. 17.00 - 21.30, sob. i niedz. - godz. 11.00 - 15.30. Uczestnicy warsztaty powinni mieć ze sobą wygodny strój do ćwiczenia i miękkie obuwie sportowe lub taneczne. Kontakt: MDK w Gdańsku - Integracyjny Klub Artystyczny Winda, ul. Racławicka 17, tel. (0-58) 344 90 53.

Sylwetki pedagogów:

Iwona Gilarska
Opis warsztatu: Proponowany warsztat oparty jest na technice tańca contemporary, znanego powszechnie jako taniec współczesny, z wykorzystaniem elementów teatru fizycznego, improwizacji oraz kontakt imrowizacji. Istotne znaczenie ma dynamika ruchu, naturalny i organiczny przepływ energii w pracy ciała z podłogą, impulsy, wynikające z tego przepływu i nadające ruchowi coraz to nowe znaczenia , ciężar ciała, technika contraction-release (napięcie-rozluźnienie) oraz badanie własnych możliwości poprzez eksplorację ruchu. Iwona korzysta z różnych technik tanecznych, między innymi: klasyka, joga, modern, jazz, afro, akrobatyka.

Sylwetka: Tancerz, choreograf i nauczyciel tańca; absolwentka poznańskiego AWF-u i dwuletniego Studium Tańca Współczesnego przy Centrum Kultury Zamek w Poznaniu; zdobyła również dyplom zawodowego tancerza, przyznawany przez Związek Artystów Sceny Polskiej (ZASP) oficjalnie honorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ukończyła kurs aktorski w zakresie podstawowym - technika gry aktorskiej w filmie przy Akademii Filmowej w Londynie; miała konsultacje z zakresu kompozycji, teatru i tańca: Gdański Teatr Tańca (Melissa Monteros i Wojciech Mochniej), Teatr Dada von Bzdylow (Leszek Bzdyl), ponadto warsztat u Johannesa Randolfa (Austria), Charlotte Vincent, Tamary Mc Lorg i Karen Greenhough (Wielka Brytania), Christin Fricker (Francja) oraz Inaki Azpillaga - Ultimavez (Belgia).

Związana jest z teatrem Kino Variatino ("Na krześle myślę inaczej" - 1999; autorka choreografii "... a drzwi są wciąż otwarte" (2000) i "Akwarela" (2001). Stworzyła autorskie solo "Sto - krotki" (2001), i za tę choreograsfię zdobyła wyróżnienie na Ogólnopolskich Konfrontacjach Tańca Współczesnego w Koninie (2002). W roku 2002 jako choreograf - pedagog współpracowała z Europejską Platformą Promocyjną Dancevision TV, współtwórczyni musicalu "Music & Lights". W 2003 roku w ramach Stypendium UM Gdańska zrealizowała z Jackiem Krawczykiem spektakl "W czerni i bieli" (nagroda za najlepszą dramaturgię i nagroda publiczności na Festiwalu Tańca Polemiqi w Warszawie - 2005); ponadto w ostatnich sezonach wzięła udział w projektach Teatru Okazjonalnego: "Signum Temporis" (premiera - styczeń 2004), plenerowy spektakl "Carpet show" (premiera - czerwiec 2004) , "Viva la vida!" (premiera - grudzień 2004) oraz " Kwadrat. Wersja 6." (premiera - grudzień 2005; jedno z najważniejszych wydarzeń roku 2005 oraz nominacja teatru do "Artysty Roku"). Premiera jej kolejnej solowej choreografii "wu:zi" odbyła się w sierpniu 2004 r. w ramach Gdańskiej Korporacji Tańca. Gilarska występowała na scenach polskich (Gdańsk, Warszawa, Poznań, Kraków, Kalisz, Lublin) oraz międzynarodowych (Czechy, Litwa, Holandia, Islandia - "The Return of Houdini" w reż. H. Weina, Japonia"; The Agency" w reż. Davida Cassela). Obecnie współpracuje z Davidem Casselem (Belgia); jest też wykładowcą techniki tańca współczesnego i improwizacji w Integracyjnym Klubie Artystycznym Winda (2004) i w klubie Żak (2007) w Gdańsku oraz nauczycielem jazzu w Sopockiej Szkole Artystycznej.

Proces tworzenia jest dla niej najważniejszy, nigdy się nie kończy. Każde przedstawienie traktuje jako "ostatnie", jako akt, który zmienia się i dojrzewa. Interesuje ją to co nieoczekiwane, co się wydarza zarówno podczas procesu budowania przedstawienia, jak i staje się na oczach widza. Gilarska w swojej twórczej prac pozwala na naturalną ewolucję aktu, którego fundamentalną cześcią jest Idea. Ciekawość jej natury powoduje, że Iwona bezustannie poszukuje.

Lena Majewska
Opis warsztatu: Celem warsztatu jest uruchomienie głosu tancerza oraz rozwijanie uwagi i koncentracji na połączeniu oddychania z ruchem oraz dźwięku z ruchem. Warsztat opiera się na moim doświadczeniu w twórczej pracy głosem i jego wpływie na motorykę oraz świadomość ciała tancerza, aktora, wokalisty. Na poszczególne elementy warsztatu składać się będzie przygotowanie do użycia głosu (ćwiczenia bezgłośne oraz oddechowe), ćwiczenia ruchowe umożliwiające swobodne i świadome użycie głosu, ćwiczenia z samym głosem, ćwiczenia łączące dźwięk z ruchem, improwizacje wokalno-ruchowe.

Sylwetka: Absolwentka Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych (2006). Pobierała edukację taneczną od 1998 roku poprzez liczne warsztaty z pedagogami z kraju i zagranicy: Leszek Bzdyl, Katarzyna Chmielewska, Melanie Clark, Paul Clayden, Louise Frank, Przemysłam Grządziela, Puck Heil, Guillermo Horta Betancourt, Anna Kołek, Giovani Minasi, Melissa Monteros, Elias Moralez, Johannes Randolf, Alex Smith, Imre Thorman, Yumiko Yoshioka. Jest instruktorem tańca współczesnego (zdała Egzamin Państwowy w 2006 r. w Warszawie), twórcą i instruktorem w ramach interdyscyplinarno-tanecznego projektu studenckiego "Parallel" w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Majewska jest wokalistką we własnej grupie Trio-Len, oraz Scholi Dominikańskiej, brała udział w licznych projektach wokalnych z muzykami z Polski i zagranicy. Jest także tancerką we własnych produkcjach: "Tak na oko 35", "System", "Ech Teresa!", stworzonych przy przy współpracy z gdańskimi tancerkami: Anią Jędrzejczak, Ulą Wróbel-Zerek.

Autorka międzynarodowego projektu filmowo-tanecznego, przy udziale tancerzy z Francji i Polski przy Institute d'Art Visuelles w Orleanie we Francji. W otwarty i spontaniczny sposób łączy ze sobą sztuki (taniec z architekturą, taniec ze śpiewem czy z malarstwem), będąc głęboko przekonana, że na styku sztuk powstaje niezwykła przestrzeń na eksperyment. Szczególnie ceni w swojej pracy interdyscyplinarność - doświadczenia wpływania na siebie sztuk.


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone