wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
luty 2007 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


"No Prince, Yes Prince", Teatr Wytwórnia, Sasza Pepelyaev

[08.02.2007] Spektakl "No Prince, Yes Prince" znów grany będzie w warszawskim Teatrze Wytwórnia. Daty wystawiania to: 9 lutego, godz. 20.00, 10 lutego, godz. 20.00, 11 lutego, godz. 20.00.

"No Prince, Yes Prince"
scenariusz, choreografia i reżyseria: Sasza Pepelyaev
występują: Daria Jędra, Magda Jędra, Anita Wach
premiera: 3 grudnia 2006 r.

Spektakl Teatru Wytwórnia "No Prince, Yes Prince" - na motywach "Hamleta" Wiliama Szekspira w reżyserii rosyjskiego choreografa Saszy Pepelyaeva - wydobywa prawdę o nas samych. Od początku swojego istnienia Teatr Wytwórnia oprócz współczesnej dramaturgii promuje także teatr tańca. Ambicją Darii Jędry, choreografa TW i założycielki Studia Denaturat przy Teatrze, jest nade wszystko oswoić widzów z ruchem i tańcem współczesnym. Dlatego zaprosiła do współpracy znanego rosyjskiego choreografa, który na deskach Teatru Wytwórnia na nowo opowie, zdawałoby się znaną, historię Ofelii.

Sasza Pepelyaev choreograf spektaklu "No Prince, Yes Prince": Uważa się, że taniec dzieje się tu i teraz. Obecnie jesteśmy przyzwyczajeni do nagrywania tańca na video i w takim przypadku taniec wykonywany jest gdzieś i kiedyś. Fascynuje mnie pomysł, by spróbować skomponować taniec, który nie może zdarzyć się wcale - nigdzie i nigdy oprócz jednego, jedynego spektaklu. Nawet jeśli się go nagra i później odtworzy, to nie otrzyma się rzeczywistego obrazu tego, co naprawdę się wydarzyło podczas występu. Tak więc "No Prince, Yes Prince" jest spektaklem o tańcu i interakcji między tancerkami. Spektaklem, w którym wykorzystuje się wiele rozmaitych sztuczek technicznych (projekcje, specjalne oprogramowanie itd). Prócz tego tancerki będą stwarzać i przeżywać sytuacje, w których współdziałają z samymi sobą nagranymi z przeszłości i z obrazami antycypującymi wydarzenia.
"Prince" wziął się w tytule od księcia Hamleta, a właściwie nie od niego, a od jego ukochanej. Tak się składa, że Hamlet zajmuje mnie od paru lat, pojawiając się od czasu do czasu w rozmaitych sztukach i miejscach. Ofelia jest niemal cały czas w cieniu i fakt ten zgadza się z moim wyobrażeniem o spektaklu "No Prince, Yes Prince". To coś ważnego czy nawet rozstrzygającego, co dzieje się w drugiej kolejności, kiedy sens opowieści można jedynie odgadywać z pewnych śladów i wskazówek.
Główna struktura przedstawienia nie opiera się na wideo art, jak się zwykło o tym myśleć, lecz na czymś wręcz przeciwnym - to oddzielenie sztuki od video i wszczepianie obróbki cyfrowej w ludzkie (bardzo fizycznie ludzkie) działanie i ruch.

Sasha (Alexander) Pepelyaev (ur. 1961) - reżyser i choreograf, absolwent Uniwersytetu Moskiewskiego i Moskiewskiego Instytutu Teatralnego. Od 1994 roku jest reżyserem i liderem grupy tańca współczesnego Kinetic, z którą stworzył serię przedstawień eksperymentalnych. Jego spektakle prezentowane były na licznych festiwalach w Rosji, Europie, Stanach Zjednoczonych i Izraelu, pokazywane przez krajowe i międzynarodowe stacje telewizyjne. Za innowacyjne podejście do teatru tańca był nagradzany na wielu festiwalach w Rosji, Estonii, Francji i Stanach Zjednoczonych. Od 1998 roku uczy i prowadzi warsztaty w różnych centrach teatru i tańca w Rosji, Holandii, Szwecji, Danii, Finlandii, Estonii, Niemczech, Kenii, Tanzanii, Stanach Zjednoczonych i na Litwie.

Nagrody: I Nagroda za reżyserię i wykonanie "Zamza Dances" na Festiwalu "New Movement" w Wołgogradzie (1994), dwie III Nagrody za choreografię do "From Thursday to Friday" oraz "List of illusions" na Międzynarodowym Konkursie Choreografii Współczesnej w Witebsku (1996), Nagroda specjalna krytyków "Innowacje" za choreografię do "Zum Zum Zum" na Międzynarodowym Konkursie Choreografii Współczesnej w Witebsku (1997), Prix d'Auteur za choreografię do "The View of Russian Grave from Germany" Rencontres Choregraphique Internationales de Seine-Saint-Denis (1998), III Nagroda za choreografię do "QU'EST-CE QU'UNE ULVE ?" na Międzynarodowym Konkursie Choreografii Współczesnej w Witebsku (1999), Nagroda za najlepszą choreografię współczesną za duet "Daxophonia" na konkursie baletowym ARABESQUE w Perm (2000), Theatrefestival DRAAMA 2003 (Estonia) - nominacja za rozszerzanie granic teatru i tańca, Doroczna Nagroda Teatralna 2003 (Estonia), Philip Morris's Dance Prize - Artysta Roku 2003, Nowojorska nagroda The Bessies jako choreograf i twórca (2004).


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone