wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
luty 2007 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Teatr Okazjonalny - kalendarium na luty

[09.02.2007] Teatr Okazjonalny zaprasza na najbliższe spektakle i wykłady z historii tańca. Pierwsze spotkanie - 10 lutego.

10 lutego o godzinie 19.00 w gdańskim Klubie Żak Teatr Okazjonalny zaprezentuje solo w wykonaniu Jacka Krawczyka "Helikopter Tanz Streichquartett". W programie pt. "Męski wieczór, czyli trzy taneczne wyznania" wystąpią także Radek Hewelt ze spektaklem "About a boy" i Krzysztof "Leon" Dziemaszkiewicz z "Dzisiaj są moje urodziny".

Od 15 do 18 lutego o godz. 19.00 w Sopockiej Scenie Off de Bicz będzie można obejrzeć najnowszą produkcję teatru, czyli spektakl inspirowany twórczością Zbigniewa Herberta pt. "Alchemik Halucynacji". Bilety: 20 zł - normalny, 15 zł - studenci, emeryci, 10 zł - studenci szkół artystycznych, teatrolodzy. Rezerwacja: (0-58) 555 22 34l.

22 lutego w Klubie Żak w Gdańsku w ramach Alternatywnej Sceny Teatralnej Joanna Czajkowska poprowadzi pierwszy wykład z cyklu "Post modern dance, czyli nowa fala w sztuce tańca". Pierwsza część pt. "Geneza post modern dance. Cunningham / Cage / Rauschenberg i ich świat nie fabularny" będzie dotyczyć twórczości wymienionych artystów, pokazując nowe drogi tańca scenicznego w latach 50. i 60. ubiegłego stulecia, zrywające z obowiązującą do tamtej pory emocjonalnością i dramaturgią teatralną. Wykład wzbogacony o prezentacje multimedialne ma zaprosić odbiorcę do świata nie fabularnego, w którym choreografia autorstwa Merce'a Cunninghama z muzyką John'a Cage'a oraz reżyserią świateł i scenografią Roberta Rauschenberg'a tworzyła specyficzny i syntetyczny kompleks pozwalający na dowolną interpretację widowiska przez publiczność.

Obecnie Teatr Okazjonalny pracuje nad najnowszym spektaklem pt "D - KOD - R", którego premiera odbędzie się 9 marca na deskach Sopockiej Sceny Off de Bicz. Spektakl inspirowany teorią dotyczącą kodowania socjolingwistycznego B. Bernstein'a, w choreografii Moniki Grzelak, Przemysława Wereszczyńskiego i założycieli Teatru Okazjonalnego.

Dodatkowe informacje:

"Helikopter Tanz Streichquartett" choreografia: Jacek Krawczyk, Joanna Czajkowska muzyka: Karlheinz Stockhausen tańczy: Jacek Krawczyk czas: ok. 20 minut "Niebo i ziemia zostały rozdzielone, ale nadal się kochały. Niebo pochylało się ku ziemi, obejmowało swoją kochaną ogromnymi skrzydłami, zanurzało się w jej atmosferze - ryczało, krzyczało, zataczało niesamowite pętle".
Fragment greckiego mitu o Stworzeniu

"Helikopter Quartett" to jeden z najbardziej ekstrawaganckich pomysłów muzycznych niemieckiego kompozytora awangardzisty Karlheinz'a Stockhausen'a. Jest to utwór na kwartet smyczkowy i cztery helikoptery. Każdy instrumentalista kwartetu grał na pokładzie latającej maszyny. Gama tonów złożona ze skrzypiec, altówki, wiolonczeli i silników tworzyła koncert ponad chmurami - dźwięk przestrzeni. Mówi się, że dzieła Stockhausen'a to muzyka dla ekstremistów. Dźwięki, które prowokują, były inspiracją dla wielu artystów, m.in. dla francuskiego choreografa Angelina Preljocaja.

Spektakl inspirowany muzyką niemieckiego kompozytora Karlheinz'a Stockhausen'a i pierwszym w historii ludzkości projektem maszyny latającej - helikoptera, wykonanym przez Leonardo da Vinci. Jacek Krawczyk, który konfrontuje swoje artystyczne "ja" z tak niepokojącą muzyką, sięga do swoich doświadczeń, doświadczeń dojrzałego mężczyzny i artysty. Tańczy ruchem silnym, fizycznym tak, by przenieść widza w świat podniebnych maszyn i spełnić odwieczne marzenie człowieka, by wznieść się w powietrze. To dialog z sobą, swoim człowieczeństwem i niebem.

"Alchemik Halucynacji"
koncept, choreografia i wykonanie: Joanna Czajkowska, Jacek Krawczyk
muzyka: Rafał Dętkoś
scenografia: Jacek Krawczyk
kostiumy: Jola Słoma, Mirek Trymbulak
metaloplastyka: Edyta Smorawska, Marcin Tomaszewski
czas: ok. 43 minut
inspiracja: cykl wierszy "Pan Cogito" Zbigniewa Herberta
Spektakl został zrealizowany przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Pomysł, by stworzyć spektakl taneczny w oparciu o poezję Zbigniewa Herberta powstał niejako z potrzeby szukania odpowiedzi na dwa, naszym zdaniem, podstawowe pytania dotyczące każdego człowieka i artysty: o sens życia i o formę, znaczenie twórczości. Spektakl, zatem nie jest transkrypcją wierszy poety, ale osobistą ich interpretacją.

Widowisko składa się z poszczególnych sekwencji - obrazów. Punktem wyjścia w budowaniu każdej z sekwencji stały się wybrane przez nas wiersze. Pracując nad strukturą przedstawienia, zachowaliśmy oryginalną perspektywę, taką, jaka jest w tomiku. Od przyjrzenia się samemu sobie, analizy własnego "ja" fizycznego i duchowego z bardzo bliska (Pan Cogito obserwuje w lustrze swoją twarz, O dwu nogach Pana Cogito, Przepaść Pana Cogito), poprzez próbę osiągnięcia stanu doskonałego, uspokojenia, wyalienowania (Pan Cogito a myśl czysta, Pan Cogito a ruch myśli, Alienacje Pana Cogito), po umiejscowienie człowieka w otaczającej go rzeczywistości, w świecie "globalnej wioski" i kultury masowej, gdzie trwa nieustająca pogoń za nowością i sensacją (Pan Cogito o magii, Co myśli Pan Cogito o piekle), po końcowe przesłanie (Pan Cogito o postawie wyprostowanej, Przesłanie Pana Cogito).

To, co dla nas jest najważniejsze, to głębokie przekonanie o tym, że zarówno w poezji, jak i w teatrze tańca, możliwe jest opisanie wewnętrznego świata istoty ludzkiej, jej skomplikowanych refleksji i spostrzeżeń w sposób jasny i czytelny, ale nie pozbawiony metafory.

W naszej interpretacji sięgamy do wartości uniwersalnych Herbertowskich wierszy, nie penetrując wątków politycznych, a biorąc za punkt wyjścia ponadczasowość znaczeń i zagrożeń, które teraz są czym innym, niż były wówczas, gdy poeta tworzył. I właśnie z uwagi na ten kontekst, forma spektaklu jest współczesna, ale nie pozbawiona odniesień do tradycji i historii sztuki tanecznej, kostiumu, czy muzyki.


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone