wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
luty 2007 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Teatr Tańca Alter, Zimowe Forum Tańca Współczesnego

[28.02.2007] W Lublinie podczas Zimowego Forum Tańca Współczesnego gościem będzie Teatr Tańca Alter z Kalisza. W programie: warsztaty tańca współczesnego prowadzone przez: Witolda Jurewicza, Izabelę Chlewińska i Radosława Stępniaka; a także pokaz Performance "O" (dawniej "obora" ) i spektaklu "Co byś zrobił, gdybyś mógł zrobić to, czego nie możesz zrobić " (work in progress). Zimowe Forum Tańca Współczesnego odbędzie się w dniach 3-4 marca w Centrum Kultury (ul. Peowiakow 12/102) w Lublinie. Kontakt: tel. (0-81) 536 03 28. Wstęp na warsztaty: 60 zł. Wstęp na spektakle: 15 i 20 zł

Teatr Tańca Alter z Kalisza został założony w 1985 roku przez ruchmistrza Witolda Jurewicza - choreografa i nauczyciela tańca, kierownika artystycznego międzynarodowych Prezentacji Współczesnych Form Tanecznych. Cechą, która szczególnie wyróżnia Alter i nadaje właściwy mu charakter jest pozostawanie w ciągłym procesie tworzenia, dzięki czemu jego spektakle stale podlegają przemianom. Projekty powstają przede wszystkim w oparciu o indywidualny ruch tancerzy, ich własne poszukiwanie i precyzowanie postaci scenicznych oraz relacji między nimi. Abstrakcyjność i symbolika artystycznego przekazu, ciągłe poszukiwanie nowych możliwości w ruchu pozwalają ujawnić się osobowościom tancerzy i spotęgować ich kreacyjne możliwości. W codziennej pracy Teatr nie opiera się na ściśle określonej technice, stara się raczej formować ruch i budować swój własny język scenicznej wypowiedzi. Na lekcjach oprócz zdefiniowanych technik tanecznych i ruchowych, improwizacji i improwizacji kontaktowej duży nacisk położony jest na niekonwencjonalne metody pracy, oparte o indywidualne podejście do każdego z tancerzy.

Program Forum:

3-4 marca, godz. 10.00 - 15.00
Sala 19, Centrum Kultury
Zimowe Forum Tańca Współczesnego
Warsztaty Teatru Tańca Alter
Zajęcia prowadzą:
Witold Jurewicz - technika ruchu,
Izabela Chlewińska - głos w ruchu - ruch w głosie
Radosław Stępniak - hip-hop, modern jazz

Izabela Chlewińska - absolwentka I Wydziału Akademii Muzycznej w Łodzi pod kier. prof. B. Ostrowskiej (Katedra Rytmiki i Improwizacji Fortepianowej). Ukończyła Kurs dla Instruktorów Tańca Współczesnego w Łodzi. Wykładowca Państwowego Pomaturalnego Kształcenia Animatorów Kultury w Kaliszu. Naukę tańca współczesnego rozpoczęła w Teatrze Tańca Współczesnego PRO (Pracownia Ruchu Otwartego) pod kier. Katarzyny Grambo i Katarzyny Martyki w Łodzi. Z Teatrem Tańca Alter związana od 2004 r; brała udział w spektaklu "Sinobrody - Nadzieja Kobiet" w reż. N. Rakowskiego w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu. Uczestnik ogólnopolskich i międzynarodowych seminariów w dziedzinie rytmiki (Łódź, Warszawa, Drezno, Genewa ) oraz warsztatów tanecznych na terenie całego kraju. Pracuje z dziećmi jako nauczyciel tańca i rytmiki.

Witold Jurewicz - nauczyciel tańca, wykładowca w Państwowym Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów Kultury w Kaliszu, a także na kursach instruktorskich i warsztatach tanecznych w całym kraju. Założyciel, kierownik artystyczny i choreograf Teatru Tańca ALTER. Od dwunastu lat kierownik artystyczny międzynarodowych Prezentacji Współczesnych Form Tanecznych. Jako twórca ruchu scenicznego współpracuje z teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu oraz innymi polskimi scenami dramatycznymi.

Radosław Stępniak - absolwent Uniwersytetu Łódzkiego na Wydziale Nauk o Wychowaniu, kierunek Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne. Dyplomowany instruktor tańca współczesnego. Przez 2 lata szkolił się w Studio Harmonic w Paryżu. Pedagog Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury w Kaliszu. Prowadzi pracownię tańca hip-hop w Pałacu Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi. Z Teatrem Tańca Alter związany od 2005 r.

3 marca, godz. 19.00
Sala Nowa, Centrum Kultury

Teatr Tańca Współczesnego Alter (Kalisz)
Performance "O" (dawniej "obora")
kreacja i wykonanie: Izabela Chlewińska, Kama Jankowska, Maria Ścibor, Radosław Stępniak
reżyseria: Witold Jurewicz

Performance powstał w trakcie międzynarodowego festiwalu Ponderosa Dance Festival w Niemczech. Został stworzony w autentycznej oborze, jako wyraz spontanicznej ekspresji tancerzy Altera oraz choreografa Witolda Jurewicza.

Teatr Tańca Współczesnego Alter (Kalisz)
"Co byś zrobił, gdybyś mógł zrobić to, czego nie możesz zrobić"
kreacja i wykonanie: Izabela Chlewińska, Kamila Jankowska, Maria Ścibor, Radosław Stępniak
reżyseria: Witold Jurewicz

Nigdy nie wiadomo, do czego mogą doprowadzić gorączkowe poszukiwania bliskości z drugim człowiekiem. Jeżeli jednak przyjmiemy, że wzajemne zrozumienie jest serią nieporozumień, takie spotkanie może być zaskakująco przyjemne. Co byś zrobił, gdybyś mógł zrobić to, czego nie możesz zrobić? Być może właśnie TO, czego nigdy robisz (...) - czytamy w wstępie.

Przedstawienie "Co byś zrobił..." jest autorskim projektem tancerzy Altera. Biorą w nim udział zaproszeni goście: Kamila Jankowska - aktorka, tancerka toruńskiego Teatru ArtKam; debiutujący w roli kompozytora muzyki do spektaklu tanecznego Jan Smoczyński - pianista, producent, współpracujący, m. in. z Michałem Urbaniakiem i Miką Urbaniak, autor muzyki do filmu "Moje Miejsce" oraz Katarzyna Madziała - niezależna artystka fotograf, współpracująca m. in. z Norbertem Rakowskim i Wojciechem Stefaniakiem.

Praca nie jest łatwa z powodu terminów i miejsc, w których przebywamy. Aby się spotkać popełniamy karkołomne wyczyny Kompozytor jest w trakcie pisania muzyki, ponieważ jest z Warszawy to pisze ją na odległość. Prawdopodobnie dopiero na premierze usłyszymy jej pełne brzmienie Czekamy również na wsparcie finansowe miasta Kalisza. Pomimo tych przeciwności losu praca nad spektaklem konsekwentnie jest realizowana - przyznaje Izabela Chlewińska z Teatru Alter. Nad ostatecznym szlifem przedstawienia czuwa Witold Jurewicz - dyrektor Teatru Tańca Alter.

"Co byś zrobił..." to kreacja zbiorowa, więc każdy z nas jest autorem przedstawienia, poruszamy tematy, które dotykają ludzi w naszym wieku. Chociażby problem relacji międzyludzkich, nadanie kierunku spotkaniom z ludźmi, a przede wszystkim pytanie " Co byśmy zrobili, gdybyśmy mogli zrobić to, czego nie możemy zrobić". Jest to podstępne pytanie, które zawiera w sobie odpowiedź i ociera się o granicę absurdu. Ten właśnie absurd również poruszamy, absurd bycia dorosłym człowiekiem, który pewnych rzeczy po prostu już nie robi lub nie powinien zrobić - podkreśla w rozmowie Chlewińska.

Nasz spektakl, dobrze się zaczyna i dobrze się kończy, w założeniu bowiem jest ukazanie lekkości bycia i poszukiwania takich dróg, aby dały wrażenie ulgi. Zarówno dla nas, tancerzy jak i dla widza, który jest bardzo istotny w tym przedstawieniu. Pełen wyraz współpracy artystów i tancerzy będzie można zobaczyć na premierze w Kaliszu, która przewidziana jest na przełomie marca i kwietnia 2007 roku.


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone