wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
marzec 2007 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Teatr Okazjonalny , "D-KOD-R", premiera

[04.03.2007] Teatr Okazjonalny zaprasza 9 marca o godz. 19.00 na premierę spektaklu "D-KOD-R". Choreografia wystawiona będzie w Sopockiej Scenie Off de Bicz, Teatr Na Plaży ul. Mamuszki 2, Sopot, kolejne spektakle: 10 i 11 marca, godz. 19.00.

"D-KOD-R"
koncept, choreografia i wykonanie: Monika Grzelak, Joanna Czajkowska, Przemysław Wereszczyński, Jacek Krawczyk
scenariusz: Joanna Czajkowska, Jacek Krawczyk
muzyka: Marcin Zabrocki (z gościnnym udziałem muzyków IKENGA DRUMMERS)
kostiumy: Jola Słoma, Mirosław Trymbulak
fotografie promujące: Dorota Borucka-Gan
produkcja: Agencja Artystyczna the Salsa Kings

Ciało pojmowane może być jako wehikuł życia, a jego wizerunek jako odzwierciedlenie i wzmocnienie doświadczenia społecznego jednostki. Ciało jest też podstawowym środkiem komunikacji i pełniło taką rolę na długo, nim człowiek wypowiedział pierwsze słowo. Pełni ją do tej pory, mimo obecnej dominacji słowa w formie mówionej i pisanej.

Dla tancerza ciało to instrument, nośnik znaczeń, sanktuarium, które w chwili tańca pozwala odczuwać czas, przestrzeń i energię, czyli to wszystko, co człowiek nazwał i zmierzył, ale nie do końca może pojąć.

Spektakl "D-KOD-R" powstał z fascynacji językiem tańca i możliwościami komunikacyjnymi ciała człowieka, a jego tytuł odnosi się przewrotnie do teorii o kodowaniu lingwistycznym Basila Bernsteina. Socjolingwista Basil Bernstein badał, w jaki sposób systemy mowy przekształcają doświadczenie mówiącego. Bernstein wyróżnił dwa różne typy kodu lingwistycznego: ograniczony i rozwinięty. W pierwszym wypowiedzi mają na celu przekazanie informacji i są wyrazem struktury społecznej, ubarwiają ją i wzmacniają, w drugim, służą rozróżnianiu i łączeniu idei, gdzie system komunikacji jest zorientowany na osobowość.

Widz, zatem odbędzie wraz z wykonawcami niezwykłą podróż. Zobaczy jak ruch narodził się wraz z pierwszymi oznakami życia, jak towarzyszył kreacji pierwszej społeczności, integrował ją i wzmacniał, zapewniając poczucie bezpieczeństwa i siły. A potem jak rozwijał się dając wyraz indywidualności, wyznaczając nowe drogi komunikacji i wąskiej specjalizacji, tak charakterystycznej dla dzisiejszego zurbanizowanego społeczeństwa, w którym nie potrzebna jest już fizyczna obecność drugiego człowieka, by nastąpiła wymiana myśli. Gdzie bezpośrednia fizyczna więź zdominowana jest przez środki służące komunikacji pośredniej takie jak telefon, czy Internet. W scenie finałowej publiczność będzie świadkiem narodzin specyficznego języka powstałego z połączenia idei i doświadczeń twórców choreografii, wywodzących się z różnych stylów tanecznych. Wyspecjalizowanego, spionizowanego i niezwykle detalicznego Kodu Rozwiniętego nadawanego jednocześnie przez wszystkie postaci.

Tancerzom towarzyszy muzyka Marcina Zabrockiego - kompozytora, saksofonisty i klawiszowca, który obecnie jest związany z trójmiejskimi zespołami IKENGA DRUMMERS i MORDY. Ścieżka dźwiękowa "D-KOD-R" w większości zagrana na żywych instrumentach, ma być równoważnym bohaterem wydarzeń, dopowiadając i sytuując bohaterów w zróżnicowanych muzycznie światach.


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone