wolna strefa - serwis tańca [strona główna]free zone - dance service [home page]


© serwis tańca

działy serwisu tańca:

najnowsze wiadomości

recenzje serwisu tańca

wywiady serwisu tańca

teksty serwisu tańca

galeria fotografii tanecznej

forum dyskusyjne

promocja tańca współczesnego:

katalog tańca - katalog polskich teatrów tańca współczesnego

międzynarodowy dzień tańca - serwis informacyjny

impresariat tańca - organizacja spektakli tańca współczesnego

działalność wolnej strefy:

fabryka tańca - program patronatów prasowych i tanecznych produkcji teatralnych wolnej strefy

republika tańca - projekt prezentacyjny wolnej strefy

anex solo festival - festiwal solistów tańca współczesnego

strefa tańca - miesięcznik o tańcu współczesnym

dodatkowe informacje:

wolna strefa - podstawowe informacje o stowarzyszeniu i jego działalności

serwis tańca - wyniki oglądalności, możliwości promocyjne, reklama, historia, współpracownicy

kontakt z wolną strefą
kontakt z serwisem tańca

wolna strefa - serwis tańca: Witamy w pierwszym w Polsce serwisie tańca i centrum informacji o tańcu współczesnym. Nasza strona działa od 2000 roku i jest największym internetowym kompendium wiedzy o polskich teatrach tańca.

Szukamy współpracowników, recenzentów, dziennikarzy zajmujących się tańcem współczesnym. Recenzje, zapowiedzi, informacje prosimy przysyłać na adres: serwistanca@poczta.onet.pl

Obejmujemy ciekawe imprezy teatralne i związane z tańcem współczesnym patronatem prasowym, oferujemy reklamy w serwisie tańca, organizujemy spektakle teatrów tańca - zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: wolnastrefa@poczta.onet.plwolna strefa - serwis tańca
archiwum wiadomości
kwiecień 2007 [pełna wersja informacji z serwisu tańca]


Teatr Formy, Scena Pantomimy, "Ciało i ruch"

[19.04.2007] Teatr Formy (dawny Współczesny Teatr Pantomimy) obchodzi 11-lecie swojej działalności. Z tej okazji zespół zaprasza na otwarcie Sceny Pantomimy we Wrocławiu (ul. Hallera 15, w budynku Kina Lwów). Podczas imprezy "Ciało i ruch" od 20 do 25 kwietnia Teatr Formy zaprezentuje sześć swoich spektakli, w tym dwie nowe premiery. Kontakt: tel. (0-71) 781 38 74. Bilety: 10 i 15 zł.

Program:

20 kwietnia, godz. 20.00
"Krzyżowa 412" - premiera wrocławska
reż. Józef Markocki
wykonawcy: Ewelina Ciszewska, Monika Konieczna, Tomasz Żytka, Grzegorz Szymczyk, Józef Markocki, Jan Kochanowski

Spektakl "Krzyżowa 412" - jest w dużej mierze subiektywną, autorską wizją niezwykłego człowieka. - Chodziło nam o to, by pokazać to, czego nie sposób opisać słowami, co tkwi głęboko w podświadomości, a czego nie można określić, nazwać i przyporządkować - mówi Józef Markocki, dyrektor Teatru Formy. - Jakkolwiek zawarte tu wątki dokumentalne stanowią bardzo ważną oś scenariusza, to nie jest on pomyślany li tylko jako dokładna i chronologiczna rejestracja faktów.

Fabuła przedstawienia osnuta jest na motywach z życia rodziny von Moltke, a w szczególności Helmutha Jamesa i jego żony Freyi Deichmann von Moltke. Akcja odnosi się do okresu 1931-1945, tj. od momentu osiedlenia się na stałe młodych małżonków w majątku Krzyżowa, poprzez czas prześladowań i uwięzienia, do momentu śmierci Helmuta w więzieniu Tegel, 23 stycznia 1945 r. Sztuka jest próbą oddania atmosfery tamtych dni, atmosfery grozy, konspiracji i prześladowań. Poprzez pryzmat życia Helmutha Jamesa von Moltke twórcy Teatru Formy chcą ukazać próbę walki z faszystowskim reżimem, podjętą przez ludzi idei i myśli demokratycznej.

21 kwietnia, godz. 19.00
"Hypnos" - premiera wrocławska
reż. Józef Markocki
wykonawcy: Ewelina Ciszewska., Monika Konieczna, Tomasz Żytka, Grzegorz Szymczyk, Józef Markocki, Jan Kochanowski

Spektakl "Hypnos" powstał na kanwie książki autorstwa Jurgena Thorwalda pt. "Stulecie chirurgów" stanowiąc cykl obrazów ukazujących zdarzenia, oparte w większości na faktach. - Spośród całej gamy opisów, dotyczących ratowania zdrowia i życia ludzkiego, starałem się wybrać głównie te motywy, które posłużyły do wyrażenia głównej myśli przedstawienia - mówi Markocki. - Odkrycie znieczulenia eterowego 16 października 1846 roku, w bostońskim szpitalu poprzedzone było długim procesem poszukiwań i przełamywania uprzedzeń. Z pewnością był to moment przełomowy nie tylko w nowożytnej medycynie ale i w dziejach ludzkości. Interesujące wydało mi się powiązanie tej opowieści z zagadnieniem snu, tej niezbadanej tajemniczej sfery, która dla mnie człowieka teatru, od zawsze była obszarem poszukiwań.

Mimodram "Hypnos" stał się zbiorową kreacją subiektywnej wizji, nie jest zatem kroniką zdarzeń z dziejów medycyny. W poetyckim skrócie języka gestu jest raczej próbą zadumy nad tym, gdzie przebiega granica między jawą a snem?

22 kwietnia, godz. 19.00
"Głód"
reż. Józef Markocki
wykonawcy: Ewelina Ciszewska., Monika Konieczna, Tomasz Żytka, Grzegorz Szymczyk, Józef Markocki, Jan Kochanowski

Mimodram oparty na kanwie powieści "Głód" norweskiego pisarza Knuta Hamsuna, żyjącego na przełomie XIX i XX wieku opowiada o losach młodego literata, któremu przyszło żyć i tworzyć w bezdusznym pozbawionym skrupułów święcie. Artysta staje wobec odwiecznego problemu wygodnego funkcjonowania w zuniformizowanym społeczeństwie lub odrzuceniu tego za cenę uczynienia ofiary ze swojego życia. Zakochuje się bez pamięci w kobiecie ale nie jest zdolny sprostać wymogom narzuconym przez etos mieszczańskiej moralności w realiach protestanckiej Norwegii. Bohater pozostaje owładnięty zarówno głodem twórczego spełnienia jak i głodem fizycznym...

Każda skrajna sytuacja, w której znajduje się człowiek w szczególny sposób wyostrza spostrzeganie rzeczywistości. Jest to moment, w którym możliwe są naturalne odruchy odarte z wszelkich konwenansów i klisz. Zachwyca mnie i zarazem przeraża, że ktoś wygłodniały jest otwarty i gotowy wchłaniać w siebie wszystko, zagłuszając w sobie prawdziwy głód... jakościowy. Kto wie może potrzeba najprostszego kontaktu z drugim człowiekiem jest najsilniejszym rodzajem łaknienia.

23 kwietnia, godz. 19.00
"Babel"
reż. Józef Markocki
wykonawcy: Ewelina Ciszewska., Monika Konieczna, Tomasz Żytka, Grzegorz Szymczyk, Józef Markocki, Jan Kochanowski

Spektakl ten dotyczy niezwykłego dzieła w historii architektury - wieży Babel. Biblijna budowla jest - wedle intencji twórców - metaforyczną figurą odwołującą się do odwiecznego tematu komunikacji międzyludzkiej.

Aktorzy Teatru Formy na oczach widza budują gigantyczną wieżę, konstrukcję po której poruszają się. Są to wyrwane motywy z życia różnych ludzi z zachowaniem nielinearnej narracji. - Myślę, że jest to metafora współczesnego człowieka. Dotyczy braku porozumienia i kontaktu – mówi Józef Markocki. - Ponieważ ludzie porozumiewają się między sobą z różnych płaszczyzn... nie tylko kulturowych, ale również ekonomicznych. Z tego powodu wynikają nieporozumienia. To oczywiście ujęcie bardzo ogólne. Mnie zaś interesuje dramat pojedynczego człowieka. Każdy z nas, aktorów mówi w tym spektaklu o sobie, o problemach, które są blisko nas. To jest to, co w tym spektaklu próbuję uchwycić, w ruchu.

24 kwietnia, godz. 19.00
"Only you"
reż. Józef Markocki
wykonawcy: Ewelina Ciszewska., Monika Konieczna, Tomasz Żytka, Grzegorz Szymczyk, Józef Markocki, Jan Kochanowski

To sztuka obfitująca w momenty, komiczne, groteskowe, ale i też nie pozbawione wątków wzruszających. Jest to osobiste wspomnienie dzieciństwa i przeżyć z nim związanych. - Akcja sztuki rozpoczyna się na początku lat 30 XX wieku w Polsce i dzieje się bez mała na przestrzeni 60 lat. Niektóre z pośród ukazanych w tej historii zdarzeń... to zamglony sen, który powrócił do mnie z dzieciństwa – mówi Markocki.

To opowieść o miłości trudnej, czasami absurdalnej, ale możliwej.

25 kwietnia, godz. 19.00
"Ulica krokodyli"
reż. Józef Markocki
wykonawcy: Ewelina Ciszewska, Monika Konieczna, Tomasz Żytka, Grzegorz Szymczyk, Józef Markocki, Jan Kochanowski

Scenariusz tego spektaklu powstał w oparciu o opowiadania ze zbioru "Sklepy cynamonowe" i "Sanatorium pod klepsydrą" polskiego pisarza żydowskiego pochodzenia, Brunona Schulza, głównie zaś zainspirowany został jego krótkim opowiadaniem "Ulica krokodyli".

- Metafizyka, zjawiskowość, deformacja i zmysłowość, sen i świadomość stanowią jądro twórczości Schultza. Wszystko to stało się źródłem inspiracji również dla mnie - tłumaczy Józef Markocki. - "Ulica krokodyli" jest próbą pokazania człowieka z jego podświadomymi dążeniami, pragnieniami, lękami. Ukazanie jasnych i mrocznych stron jego osobowości sprawia że spektakl jest zmysłowy i barwny w odbiorze.


PRAWA AUTORSKIE:
1. tekst: © opracowanie materiałów promocyjnych organizatora i /lub/ wykonawcy: serwis tańca
2. zdjęcia: © brak publikacji

1. kopiowanie i przetwarzanie tekstu opublikowanych powyżej informacji: dozwolone z podaniem źródła
Dalsze publikacje muszą posiadać adnotację: "źródło: wolna strefa - serwis tańca", lub "źródło: www.wolnastrefa.republika.pl".

2. kopiowanie zdjęć ilustrujących opublikowane powyżej informacje: zabronione

Prosimy nie łamać praw autorskich.

więcej o prawach autorskich --->>>


~~~~~   powrót do strony głównej serwisu tańca


główna     serwis tańca


odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego, katalog tańca

© wolf
wszystkie prawa zastrzeżone