strona tańca: projekty prezentacyjne wolnej strefy


anex solo festival
edycja 2000: anex solo festival

"Ani chybi anioł" Iwona Olszowska - Kraków - informacje o spektaklu

"Ani chybi anioł"
Iwona Olszowska
choreografia: Iwona Olszowska
muzyka: Stolzman, Audiemus, Brotzky Quartet, Cirque de solei
tańczy: Iwona Olszowska
premiera: 24.03.2000 Kalisz

Choreografia "Ani chybi Anioł" prowokuje w widzach poszukiwanie odpowiedzi na pytania: Czy są w nas aniołowie? Czy są to anioły upadłe, czy żyjące w zgodzie z innymi? W jaki sposób nasza duchowość walczy z tak częstym u ludzi społeczeństw industrialnych ogromnym poczuciem winy, z podświadomym dążeniem do unicestwienia. Która część naszej osobowości tę walkę wygra?
I dlaczego ją wygra?

Historia anioła, który zstąpił na ziemię, by zrozumieć świat XX wieku, by spróbować się uczłowieczyć celowo opowiedziana jest prostymi środkami wizualnymi. "Ani chybi anioł" jest tak skonstruowany, by przybliżyć widzom nam nie tylko taniec współczesny ale i teatr - stąd zabawa konwencjami teatru eksperymentalnego i pantomimy. Efekt trzepotu skrzydeł Olszowska uzyskuje przez owinięcie swojego ciała folią spożywczą, elementy pantomimy pojawiają się w poruszającej scenie, w której zbrukany, upodlony, zignorowany przez ludzi anioł rezygnuje z walki o ludzkie cechy i na nowo stara się nauczyć latać. Te elementy mają przybliżyć taniec publiczności i ująć ją swoją zamierzoną zwyczajnością, podawać jej znane, łatwo rozpoznawalne kody, wzruszyć.

I choć w choreografii znalazła się solidna dawka abstrakcji i metafizyki zachowane w niej zostały prawidła budowania nastroju w sztuce taneczno-teatralnej - doceniono to m.in. na 8 Międzynarodowych Prezentacjach Współczesnych Form Tanecznych, Kalisz 2000, gdzie nagrodzono "Ani chybi Anioł".

Iwona Olszowska

Edukację taneczną zdobywała w Studenckim Teatrze Tańca Kontrast, Uniwersytecie Alabama i George Mason w USA oraz w Calgary w Kanadzie. Realizowała projekty Liz Lerman Dance Exchange, Projekt Pandora, Projekt Polski, Powrót do tradycji (organizowany przez Śląski Teatr Tańca), Hałda oraz Więcej tańca i Taniec bez tajemnic z gośćmi teatru Eksperymentalne Studio Tańca, którego jest założycielem i kierownikiem artystycznym (autorka choreografii dla EST-u).

Tańczyła w Nowym Jorku (Judson Church, Art At University Settlement), Waszyngtonie (Marvin Theater, George Washington University, Corcoran Gallery), w Santa Fe i na Uniwersytetach Alabama i George Mason. Pokazywała choreografie w Kanadzie, Finlandii, na Ukrainie, Mołdawii, w Rosji i w Wielkiej Brytanii (Dartington College). Obecnie tworzy choreografie solowe i teatralne - Teatr Stary "Wspólny pokój", Teatr im. Kochanowskiego w Opolu "Tumor Mózgowicz", Teatr STU "Trupa Tomasza Dropsa", Teatr im. Bogusławskiego w Kaliszu "Krwawe gody", Teatr Muzyczny w Gliwicach "Chicago", "Takie większe wesele".

Otrzymała nagrody za choreografie, za konsekwentną kontynuację własnej drogi twórczej, osobowość sceniczną (ArtsLink w Nowym Yorku) oraz stypendium Stefana Batorego. W 2000 roku została laureatką 8. Prezentacji Współczesnych Form Tanecznych w Kaliszu za choreografię "Ani chybi Anioł". Jest pomysłodawcą Forum Tańca Współczesnego w SCKM Kraków.© stronę tańca przygotowuje: wolna strefa
kontakt: wolnastrefa@poczta.onet.pl


główna     serwis tańca     powrót do: anex solo festival     powrót do: strona tańca: anex solo festival: edycja 2000odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego

© wolf
wszystkie prawa zatrzeżone