strona tańca: projekty prezentacyjne wolnej strefy


anex solo festival
edycja 2001: anex solo festival

"Kaftanik" Robert Przybył - Lidzbark Warmiński (debiut choreograficzny) - informacje o spektaklu

"Kaftanik"
Robert Przybył
choreografia: Robert Przybył
tańczy: Robert Przybył

"Kaftanik" jest debiutem choreograficznym Roberta Przybyła. Spektakl oparty został na kilku technikach tańca - od tańca współczesnego przez breakdance aż do tańca wywodzącego się z kultury arabskiej.

Jak często nie możemy zachowywać się tak, jakbyśmy tego chcieli? Czy normy społeczne nam odpowiadają, czy też raczej - niczym kaftan bezpieczeństwa - krępują swobodne wybory? Ów kaftan, który w swym założeniu ma nas chronić i jedynie regulować nasze zachowania, coraz częściej jedynie nas obezwładnia i krępuje. Jedni z nim nieustannie walczą, inni poddają się jego sile i żyjąc w klatce patrzą poza nią z obojętnością. Ci pierwsi, po rozerwaniu się szwów klatki, wiedzą co robić z wolnością. Ci drudzy - nie potrafią cieszyć się tym, co przypadkiem otrzymali. Którą drogę wybrać? Być, niczym dzieci, spontanicznymi czy kontrolować się na każdym kroku... Nie zawsze ten wybór zależy od nas, bo przecież nie wszyscy potrafią zaakceptować nową rzeczywistość jaką jest wolność, choć bezsprzecznie każdy reaguje na nią w jakiś własny sposób.

Kaftany bezpieczeństwa nie muszą być nam zakładane "odgórnie", przecież czasem więzimy się sami w sobie. Więzić nas może nasze ciało, marzenia, a czasem i nasze myśli... To właśnie ma być przedmiotem "Kaftanika".


***
"Solowy spektakl Przybyła, tancerza, który swoje korzenie wywodzi z breakdance, jest wyjątkowym spotkaniem z mistycyzmem ciała. Tancerz niemal "łamie się" na naszych oczach, zachwyca pozami, których żaden widz nie byłby w stanie wykonać w zaciszu swojego pokoju. "Kaftanik" rozpoczyna wzruszająca scena człowieka, który ma sparaliżowane niewidzialnymi więzami ręce, a wraz z rozwojem spektaklu Przybył wyraźnie zmienia sposób prezentacji tańca - od miękkich, łagodnych przejść, aż do ruchu zautomatyzowanego, charakterystycznego dla cyborgów. Spodobał mi się także minimalistyczny w formie finał pierwszej części spektaklu, w którym tancerz zastyga w bezruchu, ale jego bijące serce aż wyrywa się z piersi, wstrząsając gwałtownymi spazmami całą postać bohatera "Kaftanika". Trzeba przyznać, że rzadko udaje się w tańcu współczesnym pokazać tak pięknie zmagania z własnym, często opornym ciałem".
Sandra Wilk, serwis tańca

Robert Przybył

Swoją taneczną drogę rozpoczynał jako tancerz nowoczesny i dopiero po 5 latach skierował się ku tańcu współczesnemu. Warsztatu uczył się m.in. u Raya Chunga i Edwarda T. Johnsona (USA), Martina Sonderkampa (Niemcy) i Alexa Tarana (Wenezuela). Spektakl "Kaftanik" jest debiutem choreograficznym Roberta Przybyła i miał swoją premierę w marcu 2001 roku. Zanim jednak ta łącząca taniec break dance z tańcem arabskim choreografia pojawiła się na polskiej scenie tanecznej Przybył występował w spektaklach innych choreografów. W 1999 roku tańczył pod okiem Melissy Monteros i Wojciecha Mochnieja z Gdańskiego Teatru Tańca w spektaklu kończącym Letnie Warsztaty Tańca Współczesnego i Choreografii, rok później występował w spektaklach "..a drzwi są wciąż otwarte" i "Fragment razy" w choreografii Iwony Strupiechowskiej. Grał także w "Na krześle myślę inaczej" i "Functio Lessa" Kina Variatino (chor. Anna Haracz).

W 2000 roku został wybrany przez Tatianę Baganową (Provincjalnyje Tancy, Rosja) do realizacji projektu "Papugaj" Bałtyckiego Uniwersytetu Tańca. A w marcu 2001 roku zrealizował wraz z Iwoną Strupiechowska, Małgorzatą Piechotą spektakl "Akwarele". Podczas tegorocznej Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej w Bytomiu brał udział w projekcie "Bliskość" Risy Jaroslaw z USA.© stronę tańca przygotowuje: wolna strefa
kontakt: wolnastrefa@poczta.onet.pl


główna     serwis tańca     powrót do: anex solo festival     powrót do: strona tańca: anex solo festival: edycja 2001odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego

© wolf
wszystkie prawa zatrzeżone