strona tańca: projekty prezentacyjne wolnej strefy


anex solo festival
edycja 2001: anex solo festival

"De Dors" Iwona Olszowska - Kraków (warszawska premiera) - informacje o spektaklu

"De Dors"
Iwona Olszowska
warszawska premiera
choreografia: Iwona Olszowska
tańczy: Iwona Olszowska

"De Dors" przenosi nas w świat naszego dzieciństwa. Wykorzystuje dziecięce skojarzenia, marzenia i siłę wyobraźni, czyli te sfery życia, które każdy z nas nosi w sobie, ale często są one wypierane z naszej świadomości. Tytułowe drzwi (od szafy) są tu symbolem naszego wnętrza, w którym świat materialny staje się wobec dziecięcej wyobraźni i spontaniczności po prostu płaski. I sprawia wrażenie utraty czwartego, magicznego, wymiaru.

"De Dors" ma ukierunkować ludzkie myśli na symboliczne skojarzenia: pozytywka - szafa grająca; lalka - człowiek; konik bujany - fotel bujany; lustro - tożsamość; dzieciństwo - dorosłość; cywilizacja - natura. Drzwi szafy stają się bramą do naszego serca i duszy, które podążają za swoją prawdziwą naturą, lustro otwiera wrota percepcji, dzięki którym człowiek może odkryć swoją tożsamość, stanowiącą opozycję do ego "wyprodukowanego" przez cywilizację. A ożywienie lalki umożliwia odwrócenie perspektywy postrzegania świata - daje możliwość wystrzegania się mechanizmów manipulacji i zaburzenia harmonii. Tym samym daje nam szansę uniknięcia automatycznego wtłoczenia nas w tryby drapieżnego, pozbawionego medytacji i wyciszenia świata.

Spektakl ma pozwolić skrócić dystans pomiędzy industrialną, a naturalną stroną człowieka, pozwolić wspiąć się na poziom wyobraźni dziecka, gdzie nikną bariery czasu i przestrzeni.

Iwona Olszowska

Edukację taneczną zdobywała w Studenckim Teatrze Tańca Kontrast, Uniwersytecie Alabama i George Mason w USA oraz w Calgary w Kanadzie. Realizowała projekty Liz Lerman Dance Exchange, Projekt Pandora, Projekt Polski, Powrót do tradycji (organizowany przez Śląski Teatr Tańca), Hałda oraz Więcej tańca i Taniec bez tajemnic z gośćmi teatru Eksperymentalne Studio Tańca, którego jest założycielem i kierownikiem artystycznym (autorka 19 choreografii dla EST-u).

Tańczyła w Nowym Jorku (Judson Church, Art At University Settlement), Waszyngtonie (Marvin Theater, George Washington University, Corcoran Gallery), w Santa Fe i na Uniwersytetach Alabama i George Mason. Pokazywała choreografie w Kanadzie, Finlandii, na Ukrainie, Mołdawii, w Rosji i w Wielkiej Brytanii (Dartington College). Obecnie tworzy choreografie solowe i teatralne - Teatr Stary "Wspólny pokój", Teatr im. Kochanowskiego w Opolu "Tumor Mózgowicz", Teatr STU "Trupa Tomasza Dropsa", Teatr im. Bogusławskiego w Kaliszu "Krwawe gody", Teatr Muzyczny w Gliwicach "Chicago", "Takie większe wesele".

Otrzymała nagrody za choreografie, za konsekwentną kontynuację własnej drogi twórczej, osobowość sceniczną (ArtsLink w Nowym Yorku) oraz stypendium Stefana Batorego. W 2000 roku została laureatką 8. Prezentacji Współczesnych Form Tanecznych w Kaliszu za choreografię "Ani chybi Anioł". Jest pomysłodawcą Forum Tańca Współczesnego w SCKM Kraków.© stronę tańca przygotowuje: wolna strefa
kontakt: wolnastrefa@poczta.onet.pl


główna     serwis tańca     powrót do: anex solo festival     powrót do: strona tańca: anex solo festival: edycja 2001odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego

© wolf
wszystkie prawa zatrzeżone