strona tańca: projekty prezentacyjne wolnej strefy


anex solo festival
edycja 2001: anex solo festival

"Tak, tak, tak, tak" Rafał Dziemidok - Warszawa (polska premiera) - informacje o spektaklu

"Tak, tak, tak, tak"
Rafał Dziemidok
polska premiera
choreografia: Rafał Dziemidok
tańczy: Rafał Dziemidok

"Tak, tak, tak, tak" opowiada o odwadze. Otaczająca nas rzeczywistość społeczna promuje negację jako przejaw śmiałości. Asertywność jest umiejętnością cenioną i szkoloną, tak jakby mówienie "nie" czyniło ludzi bardziej wartościowymi, mądrzejszymi. Zdolność do nie zgadzania się jest przejawem odwagi, słusznej troski o własne interesy. Ten sposób myślenia zostaje przeniesiony na podejście do uczuć, oczekiwań, potrzeb. Setki, tysiące ludzi pragną nie mieć potrzeb, nie czuć emocji, nie mieć oczekiwań, bo tak jest oczywiście łatwiej żyć. Nie ryzykuje się wtedy porażki, zawodu, odrzucenia i związanego z nimi cierpienia. Tylko, że to jest tchórzostwo.

Odwagą jest oczekiwać, czekać, pragnąć, pożądać. Gdy pozwalamy sobie na te uczucia odkrywamy się, jesteśmy podatni na ciosy i dopuszczamy możliwość cierpienia. Kiedy pożądamy kogoś lub czegoś (i przyznajemy się do tego) oddajemy się w ręce mechanizmom, nad którymi nie sprawujemy kontroli. Zgadzamy się wówczas na ryzyko... klęski. Ale czymże jest odwaga jak nie świadomą decyzją podjęcia ryzyka? Im większe ryzyko, tym większa odwaga jest wymagana by je podjąć. Wtedy, gdy mówimy "tak" naszym uczuciom, pragnieniom, potrzebom jesteśmy prawdziwie odważni. I o tym właśnie opowiada solo "Tak, tak, tak, tak".

Rafał Dziemidok: - To opowieść o czekaniu, o radości i smutku bycia gotowym na uczucia, bycia otwartym na miłość, przyjaźń, rozkosz, które zawsze stanowią zagrożenie dla naszej niezależności i siły. To opowieść o tym narkotyzującym stanie ducha, gdy na wszystkie pytania zadawane w myślach odpowiadamy, nie obawiając się konsekwencji, "tak". Bo odwaga to także gotowość zapłacenia bólem za momenty uniesienia. Jeśli jej nie mamy skazujemy się na duchową i emocjonalną pustkę.

Rafał Dziemidok

Edukację taneczną rozpoczął w 1992 w Bard College w USA, w którym grał m.in. partie w choreografiach "The Isle of Silence" i "Sun" oraz role dramatyczne w "Hamlecie" Szekspira i "Widoku z mostu" Millera. Po powrocie do Polski zaczął pracować z teatrem Dada von Bzdülöw z Gdańska. Współpracował również z Gdańskim Teatrem Tańca (sezon 1995/96), a od 1997 roku z węgierskim teatrem Compagnie Yvette Bozsik. W kwietniu 1998 r. w Budapeszcie odbyła się premiera jego pierwszej, w pełni autorskiej, choreografii "Odlot - Przylot" (solo), za którą otrzymał wyróżnienie jury na 7 Międzynarodowych Prezentacjach Współczesnych Form Tanecznych Kalisz `99. Jako choreograf i tancerz pracuje również przy produkcjach filmowych (m.in. dla Daniela Dyzmy-Kozakiewicza i Joni Coen). Obecnie jest tancerzem niezależnym, któremu patronuje Staromiejski Dom Kultury w Warszawie.

2000 rok jest dla Rafała Dziemidoka bardzo udany - jego choreografia "Serce Spawarki" (solo) zdobyła pierwszą nagrodę na Pierwszym Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Estradowej Warszawa w kategorii ruch sceniczny. Na przełomie 1999/2000 współpracował w projekcie tanecznym "Dedal" stowarzyszenia Scena '96 w Centrum Sztuki Współczesnej, w styczniu 2000 wystawił duet z Patrycją Kujawską (skrzypce), brał udział w przedstawieniu "Obiekt" Teatru Academia, tworzył choreografię do spektaklu "Opowieści Jedenastu Katów" w rezyserii Łukasza Czuja w Teatrze Ludowym w Krakowie.

W roku 2001 Dziemidok wspólnie z Mirosławem Zbrojewiczem oraz Michałem Litwińcem wziął udział w choreografii spektaklu "Trzy postaci w postaci postaci..." w reżyserii Edwarda Wojtaszka. W tym samym roku warszawski tancerz stworzył także duet "Sny o wełnianej rzece", w którym występuje wraz z Magdaleną Jędrą.© stronę tańca przygotowuje: wolna strefa
kontakt: wolnastrefa@poczta.onet.pl


główna     serwis tańca     powrót do: anex solo festival     powrót do: strona tańca: anex solo festival: edycja 2001odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego

© wolf
wszystkie prawa zatrzeżone