fabryka tańca: produkcje teatralne i patronaty prasowe wolnej strefy


V Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu
patronat prasowy wolnej strefy (Warszawa, 2005)

V Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu - co, gdzie, kiedy?

V Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu (5th International Mime and Physical Theatre Festival)
19-28 sierpnia 2005 r.
Teatr na Woli im.T.Łomnickiego
ul. Kasprzaka 22, Warszawa
Dyrektor Naczelny Festiwalu Bogdan Augustyniak
Dyrektor Artystyczny Festiwalu Bartłomiej Ostapczuk
Festiwal organizowany jest dzięki pomocy finansowej Miasta Stołecznego Warszawy

Bilety:

Kasa Teatru na Woli
(0-22) 632 24 78

czynna codziennie w godz. 10:00-14:00 i 15:00-18:00
oraz przed spektaklami
Ceny biletów:
normalny 35 zł
ulgowy 25 zł
karnet na wszystkie przedstwaienia 140 zł
bilet studencki 10 zł

To już V Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu odbywający się w Teatrze Na Woli. Po kilku latach w tym sezonie zmieniamy nieco, a ściślej poszerzamy formułę festiwalu. Zmienia się na świecie sztuka pantomimy, więc musi się zmienić i nasz Festiwal.
Teatry, które w tym sezonie pokazujemy, czerpią z niegdysiejszej klasycznej pantomimy, przekraczają jednak jej dotychczasowe granice, sięgając po środki wyrazu, których dawna pantomima nie znała lub nie uznawała. W polszczyźnie nie istnieje jeszcze odpowiednik angielskiego określenia "physical theatre", bo chodzi tu o inne zjawisko artystyczne niż to, co w Polsce nazywamy teatrem ruchu - ale to być może w "physical theatre" jest przyszłość pantomimy. To dziś trend dominujący, choć nie akceptowany przez tradycjonalistów. Ale tak dzieje się zawsze we wszystkich żywych dziedzinach sztuki. A pantomima - wierzymy w to głęboko - jest sztuką żywą i współczesną, o czym sami się Państwo przekonają.

Kiedy przed pięcioma laty z inspiracji Stefana Niedziałkowskiego przystępowaliśmy do przygotowania pierwszej edycji festiwalu, zdawaliśmy sobie sprawę, że porywamy się na przedsięwzięcie ryzykowne. Nie tylko ze względów organizacyjnych, ale przede wszystkim dlatego, że wcale nie byliśmy pewni czy ta bardzo piękna, szlachetna sztuka znajdzie swoich odbiorców poza wąskim kręgiem wtajemniczonych wyznawców. Bo przecież jest to sztuka nie łatwa, elitarna, hermetyczna, wymagająca wielkiego skupienia nie tylko od uprawiających ją artystów, ale również od publiczności. A jednak okazało się, że w naszej pospiesznej i hałaśliwej epoce wcale nie mało jest ludzi, którzy poszukują takiej oazy ciszy i skupienia artystycznego. I że tych ludzi z roku na rok przybywa na naszej widowni i na świecie, który na nowo odkrywa dziś tę starą sztukę, opowiadając się tym samym za czymś, co przywykliśmy nazywać "kulturą wysoką". A w jej obrębie za sztukę wysublimowaną, daleką od wszelkiej ostentacji środków, która niepokój i zagubienie człowieka współczesnego chce i potrafi wyrazić bez brutalizmów i drastyczności. Nie jest to - i zapewne być nie może wybór powszechny i dlatego rzeczą wyjątkowo stosowną wydaje się podziękować tu władzom stołecznym, które temu Festiwalowi patronują.
Bogdan Augustyniak

Program:

19 sierpnia - "Divertimento bez słów" Teatr Vertical (Francja)
20 sierpnia - "Out Of The Blue" Teatr Mimo Magique (Niemcy)
21 sierpnia - "One mime show" Gregg Goldston (USA)
23 sierpnia - "Krótka historia o błękicie" Teatr Akt (Polska) oraz "Ulica krokodyli" Teatr Formy (Polska)
25 sierpnia - "Semianiuki" Teatr Licedei (Rosja)
26 sierpnia - "Aux Pieds de la Lettre" Teatr Dos a Deux (Francja/Brazylia)
28 sierpnia - "Pewnego razu..." Teatr Derevo (Rosja)


foto: Derevo/Rubens Cardia
publikacja za zgodą dyraktora artystycznego Festiwalu Bartłomieja Ostapczuka
© stronę tańca przygotowuje: wolna strefa
kontakt: wolnastrefa@poczta.onet.pl


główna     serwis tańca     powrót do: fabryka tańca     powrót do: V Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimuodkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego

© wolf
wszystkie prawa zatrzeżone