fabryka tańca: produkcje teatralne i patronaty prasowe wolnej strefy


VI Międzynarodowy Festiwal Tańców Dworskich - Cracovia Danza
patronat prasowy wolnej strefy (Kraków, 2005)

VI Międzynarodowy Festiwal Tańców Dworskich - Cracovia Danza - co, gdzie, kiedy?

VI Międzynarodowy Festiwal Tańców Dworskich - Cracovia Danza
7 - 14 sierpnia 2005 r., Kraków

Organizatorzy:

Fundacja Ardente Sole
Al. Krasińskiego 20/9, 30-101 Kraków
tel.: (0-12) 427 07 47;

Willa Decjusza
ul. 28 Lipca 17a, 30-233 Kraków

Informacje o Festiwalu:

Międzynarodowy Festiwal Tańców Dworskich "Cracovia Danza" - to jedyne tego rodzaju wydarzenie artystyczne nie mające ciągle jeszcze swojego odpowiednika na świecie. Festiwal powstał w dobie zainteresowania historią tańca, fascynacji sztuką baletu europejskiego i potrzeby powrotu do źródeł wspólnego dziedzictwa europejskiego. Jego wydarzenia umieszczone są w zabytkowych miejscach miasta Krakowa i zakładają naturalne połączenie architektury z tańcem, jak również "ożywienie przeszłości".

W 2005 roku tematem przewodnim "Cracovia Danza" będzie taniec dworski w Europie Środkowej. Od XV do XVIII wieku dwory w Bratysławie, Pradze i Budapeszcie stanowiły znaczące centra kultury i sztuki dworskiej. To tutaj w czasie zjazdów, zaręczyn czy zaślubin odbywały się wspaniałe bale, przedstawienia i spektakle baletowe. Muzyka i taniec w stylu włoskim, francuskim i hiszpańskim mieszała się z elementami sztuki lokalnej, wyróżniając się niezwykłym bogactwem i różnorodnością. Bliskie kontakty między dworami Wiednia, Pragi i Budapesztu a dworem w Krakowie sprawiły, że na Zamku wawelskim również istniały najważniejsze style tańca dworskiego. I właśnie w związku z tematem przewodnim kolejnej edycji Festiwalu przygotowywane jest wspaniałe i głośne wydarzenie kulturalne w ramach którego spotkają się i wspólnie stworzą spektakl "Ballet des Nations" artyści z Węgier, Czech, Słowacji i Polski.

Festiwalu prezentuje z jednej strony spektakle przybliżające historię tańca europejskiego, a z drugiej nowe międzynarodowe kreacje czerpiące ze źródeł i tradycji europejskiej. Bogaty program Festiwalu zakłada różnorodne wydarzenia związane ze sztuką tańca, który jak w przeszłości łączy ludzi bez słów. W dniach 7 - 12 sierpnia, tradycyjnie Willa Decjusza stanowić będzie centrum wydarzeń festiwalowych, w których odbywać się będą spektakle, koncerty, wystawa strojów dworskich, konferencja naukowa, warsztaty tańców dworskich, prowadzone przez wybitnych specjalistów z kraju i zagranicy oraz wieczorne pokazy zespołów młodzieżowych. Trzydniowy finał (12,13,14.08.05 r.) odbędzie się na Rynku Głównym, na którym zaplanowane są pokazy zespołów młodzieżowych, korowody, krótkie pokazy zespołów profesjonalnych oraz bal dla publiczności. A na zakończenie dnia, wydarzenia festiwalowe przeniosą się do Barbakanu, gdzie w teatralnej oprawie zaprezentowane zostaną spektakle. Tegorocznym novum będą wieczorne spektakle, w jednym z najpiękniejszych zabytków Królewskiego Miasta Krakowa, jakim jest Barbakan. Pora prezentacji spektakli pozwoli na stworzenie niepowtarzalnej atmosfery, wspaniałej gry świateł oraz nada magicznego wymiaru wystawianym dziełom.

Program Festiwalu;

7 sierpnia, godz. 12.00
Oficjalne rozpoczęcie VI Festiwalu Tańców Dworskich oraz otwarcie Warsztatów Tańców Dworskich (Willa Decjusza)

7 sierpnia, godz. 18.00
Wernisaż wystawy poświęconej kulturze dworskiej (Willa Decjusza)

7 sierpnia, godz. 19.00
Spektakl inauguracyjny z cyklu Muzyka na Dworach Europy "Dwór Esterhazy" w wykonaniu Kapeli Dworskiej "Consortium Sedinum" oraz Baletu Dworskiego "Ardente Sole" (Willa Decjusza)

8 sierpnia, godz. 16.00
Wykłady oraz konsultacje poświęcone kulturze dworskiej (Willa Decjusza)

10 sierpnia, godz. 18.00
Koncert "Tańce polskie w dobie renesansu i baroku" w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej "Bella Indifferenza" (Willa Decjusza)

12 sierpnia, godz. 13.30
Oficjalne zakończenie Warsztatów oraz pokaz tańców dworskich w wykonaniu zespołu warsztatowego "Decius Danza" (Willa Decjusza)

12 sierpnia, godz. 20.00
Uroczyste otwarcie Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza",
Spektakl "Dzieje tańca polskiego od Renesansu do Chopina", połączenie muzyki klawesynowej w mistrzowskiej interpretacji Elżbiety Stefańskiej z tańcami dworskimi w wykonaniu Baletu Dworskiego "Ardente Sole" (Barbakan)

13 sierpnia, godz. 13.00 - 18.00
Pokazy tańców dworskich w wykonaniu zespołów młodzieżowych (Rynek Główny)

13 sierpnia, godz. 18.00
Prezentacja tańców dworskich w wykonaniu Zespołu "Arbeau" (Węgry) i "Ardente Sole" (Polska) - (Rynek Główny)

13 sierpnia, godz. 19.15
Korowód uczestników pokazów wokół Rynku Głównego, później pod Barbakanem (Ulice starego miasta)

13 sierpnia, godz. 20.00
Spektakl "Gry Renesansowe" w wykonaniu Zespołu "Arbeau" (Węgry) - (Barbakan)

14 sierpnia, godz. 12.00 - 16.30
Pokazy tańców dworskich w wykonaniu zespołów młodzieżowych (Rynek Główny)

14 sierpnia, godz. 17.00
Spektakl "Balet Narodów" w ramach Projektu Wyszehradzkiego, w wykonaniu Zespołów Muzyki Dawnej "Collegium Marianum" (Czechy), "Solamente Naturali" (Słowacja), "Aura Musicale" (Węgry) oraz Baletu Dworskiego "Ardente Sole" (Polska) - (Barbakan)

14 sierpnia, godz. 18.30
Korowód uczestników pokazów spod Barbakanu do Rynku Głównego (Ulice starego miasta)

14 sierpnia, godz. 19.00
Prezentacja tańców dworskich w wykonaniu Zespolu "Arbeau" (Węgry) i "Ardente Sole" (Polska) - (Rynek Główny)

14 sierpnia, godz. 20.00
Pokaz mody dworskiej wraz z ogłoszeniem wyników na najpiękniejszy strój oraz pożegnalny bal dla publiczności z udziałem tancerzy

W ramach Festiwalu odbędą się także:

8-12 sierpnia, godz. 9.00 - 16.00
Warsztaty Tańców Dworskich (Willa Decjusza)

8-11 sierpnia, godz. 18.00
Pokazy tańców dworskich w wykonaniu zespołów młodzieżowych (Willa Decjusza)


foto: Frederic Agnel/Balet Dworski Ardente Sole
publikacja za zgodą Jadwigi Polus z Fundacji Ardente Sole
© stronę tańca przygotowuje: wolna strefa
kontakt: wolnastrefa@poczta.onet.pl


główna     serwis tańca     powrót do: fabryka tańca     powrót do: VI Międzynarodowy Festiwal Tańców Dworskich - Cracovia Danzaodkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego

© wolf
wszystkie prawa zatrzeżone