fabryka tańca: produkcje teatralne i patronaty prasowe wolnej strefy


VI Międzynarodowy Festiwal Tańców Dworskich - Cracovia Danza
patronat prasowy wolnej strefy (Kraków, 2005)

Projekt Wyszehradzki - Ballet des Nations

"Balet narodów" ("Ballet des Nations") to międzynarodowy projekt, stworzony przez artystów z Polski, Czech, Słowacji i Węgier, specjalizujących się w muzyce dawnej i tańcu historycznym. Orkiestra do której należą członkowie zespołów muzyki dawnej: "Collegium Marianum" (Czechy), "Aura Musicale" (Węgry) i "Solamente Naturali" (Słowacja) wraz z Baletem Dworskim "Ardente Sole" (Polska) wspólnie podjęła pracę nad jedynym w swoim rodzaju wydarzeniem kulturalnym. Artyści bowiem współpracą pragną udowodnić, że różnorodność tradycji, mimo bliskości granic, świetnie przekłada się na interpretację muzyki i tańca wieków dawnych.

Projekt wskrzesza suity orkiestrowe "A la francaise" środkowoeuropejskich kompozytorów, którzy w swojej twórczości łączyli z innymi europejskimi stylami, francuski styl Lully'ego. Rekonstrukcja teatralnych form tańca, narodzonych we Francji i z powodzeniem rozwijających się także w Europie Środkowej w XVII i XVIII w. stanowi spektakl pełen żywej muzyki połączonej z tańcem barokowym. Początek XVIII wieku niesie ze sobą powstanie wielu rozpraw naukowych o tańcu, napisanych przez mistrzów sztuki, takich jak Pierre Rameau i Raul Auger Feuillet.

Jednocześnie jest to spektakl ukazujący inspiracje i fascynacje kompozytorów zachodnich tańcami i kulturą krajów Europy Środkowej. Żywiołowe tańce, oryginalne choreografie, bogate kostiumy zapładniają wyobraźnię kompozytorów europejskich tworzących oryginalne kompozycje oparte na połączeniu form czystego baroku i elementów tańców charakterystycznych różnych narodów Europy Środkowej.

W spektaklu będą zaprezentowane:
taniec francuski z "Balet des Nations" Lully'ego;
tańce ze zbiorów "Uhorska Zbierka" i "Pestry Zbornik",
wybór z "Klingende Geographie" G.P.Telemanna,
zbiór "Orpheus ad Choreas" K. Hirschmentzela,
suita baletów z opery "Costanza e Fortezza" J.J. Fuxa.

Owoce współpracy zespołów Ardente Sole, Collegium Marianum, Solamente Naturali oraz Aura Musicale zostaną zaprezentowane w ciągu całego 2005 roku, w sześciu odsłonach, w Pradze, Budapeszcie, Bratysławie i Krakowie. Ponadto należy wspomnieć, że finałowy efekt poprzedzony będzie obszernymi poszukiwaniami, zarówno w choreografii jak i w muzyce, pracą z kostiumologiem i wspólnymi próbami na scenie.

Relizacja Projektu:

Kierownictwo muzyczne:
Jana Semeradova (Czechy)
Miloś Valent (Słowacja)

Choreografia i inscenizacja:
Romana Agnel (Polska)
Leszek Rembowski (Polska)

Kostiumy i scenografia:
Monika Polak-Luścińska (Polska)

Uczestnicy Projektu:

Zespół Muzyki Dawnej
Collegium Marianum (Czechy)
Solamente Naturali (Słowacja)
Aura Musicale (Węgry)
Balet Dworski Ardente Sole (Polska)


foto: Frederic Agnel/Balet Dworski Ardente Sole
publikacja za zgodą Jadwigi Polus z Fundacji Ardente Sole
© stronę tańca przygotowuje: wolna strefa
kontakt: wolnastrefa@poczta.onet.pl


główna     serwis tańca     powrót do: fabryka tańca     powrót do: VI Międzynarodowy Festiwal Tańców Dworskich - Cracovia Danzaodkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego

© wolf
wszystkie prawa zatrzeżone