fabryka tańca: produkcje teatralne i patronaty prasowe wolnej strefy


Projekt DCX (Dance Contemporary X)
- II edycja

patronat prasowy wolnej strefy (Warszawa, 2005)

Projekt DCX (Dance Contemporary X) powstał we wrześniu 2004 roku. Jest to projekt wieloletni mający na celu upowszechnienie tańca współczesnego i animację środowisk zainteresowanych tą dziedziną sztuki. DCX zaprasza do uczestnictwa i aktywnego działania na rzecz rozwoju tańca współczesnego.

Sylwetki zaproszonych artystów i gości:

Ewa Jaros - Tancerka, choreograf, instruktor pilates oraz nauczyciel jogi wg metody Iyengara. Jako tancerka pracowała z krakowskim teatrem tańca T.O.K. oraz współpracowała ze Śląskim Teatrem Tańca z Bytomia. Pracuje z różnymi choreografami oraz tworzy własne spektakle solowe. Praktykę jogi rozpoczęła jako tancerka poszukująca równowagi pomiędzy pracą z zewnątrz, dynamiczna energią uwalnianą przez taniec, a statyczną energią wewnętrzną, która uaktywnia się w jodze. Obecnie prowadzi zajęcia jogi i jest asystentką w Joga Centrum Adama Bielewicza w Warszawie.

Ilona Trybuła - Tancerka, choreograf, nauczyciel tańca. Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Gdańsku oraz Wydziału Pedagogiki Baletu Akademii Muzycznej w Warszawie. Związana była z Teatrem Muzycznym w Gdyni, następnie z Warszawską Operą Kameralną. Uczestniczyła, a następnie prowadziła warsztaty choreograficzne pod kierunkiem J. Jarzynówny - Sobczak. W latach 1990 - 1993 tańczyła w musicalu "Metro" Janusza Józefowicza. Brała udział w produkcjach telewizyjnych i filmowych, tworzyła choreografie i ruch sceniczny dla teatrów dramatycznych. Od roku 1995 zajmuje się tańcem współczesnym, w szczególności improwizacją i tańcem solowym. Realizuje własne spektakle m. in. "TO TU", "Lśnienie". Dwukrotnie otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki za pracę twórczą. Prowadziła autorskie zajęcia z tańca współczesnego w Centrum Edukacyjno-Kulturalnym "Łowicka". Obecnie pracuje w Szkole Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich przy Polskim Ośrodku ASSITEJ.

Hanna Strzemiecka - Założyciel, choreograf i dyrektor artystyczny Lubelskiego Teatru Tańca i Grupy Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej. Nauczyciel tańca i wielokrotny juror festiwali i konkursów tańca współczesnego w Polsce i za granicą. Pomysłodawca i dyrektor Międzynarodowych Lubelskich Spotkań Teatrów Tańca oraz organizator i współtwórca takich artystycznych i edukacyjnych przedsięwzięć, jak Festiwal "CHAGALL W LUBLINIE" (2003), Tournee Polska-Białoruś-Rosja, wizyta High Frequency Wavelengths z USA (2002), Projekt POLSKA-FRANCJA - organizacja wymiany kulturalnej pomiędzy Grupą Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej i Section Danse-Etudes de l'INSA de Lyon (1998), Projekt "POLSKA" - organizacja tygodniowego pobytu Joe Alter Dance Group z USA (1997). Autorka wielu nagradzanych spektakli, m.in. "plepleJAdy", "Akrobaci, kwiaty i księżyc pomiędzy", "Głosy".

Mirek Kowalczyk - Malarz, performer. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Do wyrażania swojej twórczości używa nowoczesnych środków przekazu na takich płaszczyznach jak: film, muzyka, performance, plastyka, widowiska multimedialne. Jego prace były wystawiane na scenach i salach wystawowych w Polsce i na świecie dla różnych środowisk, potrzeb, miejsc, w wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in.: Galeria Akademii Sztuk Pięknych, Appendix, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Galeria Polskich Artystów Rzeźbiarzy, Yamanushi Gallery /Tokio/, Galeria Laboratorium CSW. Założyciel Galerii Rossa-Rossa w Warszawskich Łazienkach. Współzałożyciel grup UAI i Madę Inc.. Prowadził badania społeczne (przy współudziale pracowników naukowych) na temat istnienia czynnika metafizycznego w dziele sztuki. Współtworzył spektakl na zamknięcie szczytu rokowań z Unią Europejską w Kopenhadze. Swoje projekty prezentował na festiwalach teatralnych i tanecznych w Polsce i za granicą (Tanec Praha, Spring Dance Festiwal /Holandia/Festiwal Tańca Współczesnego Europy Centralnej "Dance Zone" w Pradze, festiwal sztuki w Poznaniu, Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy w Warszawie) Jego prace publikowane są w książce "Konceptualne refleksje w sztuce polskiej" (1999-2000).

Wojciech Kaproń - Tancerz, nauczyciel tańca. Od 2001 pracuje z Lubelskim Teatrze Tańca ("Bellissimo", "plepleJAdy", "Akrobaci, kwiaty i księżyc pomiędzy", "Traktat optyczny", "Godziny , lata..."). Absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - kierunek Menedżer i Animator Kultury, specjalność- teatr (2002), oraz Animacji Kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (2004). Od 1998 uczestnik warsztatów tańca w Polsce: technika releasing, contact improvisation, body conditioning, BMC, polska technika tańca współczesnego, improwizacja. W latach 1988 - 1997 trenował taniec towarzyski w lubelskich klubach "Lider" i "Zamek". Był finalistą Otwartych Mistrzostw Europy w Tańcu Towarzyskim oraz wielu konkursów ogólnopolskich. W latach 1998 - 2002 tancerz Grupy Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej, a potem asystent choreografa tejże Grupy. Od 2003 organizator i nauczyciel Otwartych Warsztatów Taneczno-Kondycyjnych w Lublinie. Współpracuje przy organizacji Międzynarodowych Lubelskich Spotkań Teatrów Tańca.

Edyta Kozak - Choreograf, kurator tańca, współtwórca i założyciel Stowarzyszenia Tancerzy Niezależnych oraz twórca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Tańca "body_mind". Była solistka Teatru Wielkiego w Warszawie i Stadttheatre Bern w Szwajcarii. Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej i Akademii Muzycznej w Warszawie. Laureatka nagród i stypendiów (m.in. United States Information Agency, L'Associacion Francaise d'Action Artistic). Realizuje niezależne projekty związane ze sztuką. Jest współtwórcą artystycznej organizacji Made Inc. Jest polskim partnerem trzech networków tańca: East-West (USA- Eastern Countries), International Leadership Dance Forum (skupia liderów 13 krajów Ameryki Płn. Europy i Afryki) oraz ekskluzywnego Aerovawes ( z 27 krajów Europy). W 2003 r. otrzymała nagrodę Ministerstwa Kultury za promocję sztuki tańca. Od 2004 r. jest niezależnym kuratorem sceny impresaryjnej Teatru Narodowego w Warszawie.

Magdalena Witwicka & Izabela Chlewińska (Kalisz)

Marta Kosieradzka (fotografia, rysunek) i Magdalena Buczkowska (fotografia) - Wystawa '' Poruszenie''
Marta Kosieradzka i Magdalena Buczkowska: "Jesteśmy studentkami czwartego roku grafiki Europejskiej Akademii Sztuk. Razem tworzymy i szukamy nowych pomysłów na to, jak przenieść się w inny świat.
Jest to nasza czwarta wystawa fotografii i pierwsza, do której postanowiłyśmy włączyć także inną formę - rysunek. Ciekawi nas wszystko, co nieoczywiste. W swojej twórczości inspirujemy się niezwykłymi rzeczami, ludźmi i zdarzeniami, które spotykamy na swojej drodze. Stale towarzyszą nam taniec i ruch, które przenoszą nas w miejsce, gdzie wszystko jest lekkie, ulotne, niezależne od grawitacji i przez to piękne.
Każde zdjęcie, rysunek wiąże się z przygodą, za każdym razem na nowo wyobrażamy sobie przedstawianą postać albo wrażenie. Czasem to tylko dziecinna zabawa, a czasem prawdziwe przeżycie, poruszające to, co wcześniej było w nas nie poruszone..."

Jacek Owczarek, tancerz i choreograf, absolwent Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Instytut Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu. Od 1994 roku związany z Teatrem Tańca Alter. Prowadzi zajęcia w Państwowym Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów Kultury o specjalizacji - Taniec Współczesny (kontakt improwizacja, taniec współczesny) oraz kursach instruktorskich i warsztatach tanecznych. Kontakt improwizacji uczył się m.in. u Ray'a Changa (USA), Heige Loschmann (Niemcy), Sebastiana Proutla (Austria), Nancy Stark-Smith (USA). Napisał prace magisterską na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu: "Kontakt Improwizacja jako metoda rozwijania twórczej ekspresji ruchowej". Pomysłodawca i organizator festiwalu "Kino Tańca" w Łodzi.


© stronę tańca przygotowuje: wolna strefa
kontakt: wolnastrefa@poczta.onet.pl


główna     serwis tańca     powrót do: fabryka tańca     powrót do: projekt DCXodkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego

© wolf
wszystkie prawa zatrzeżone