fabryka tańca: produkcje teatralne i patronaty prasowe wolnej strefy


Theatregroup Trava - 2moreless "2moreless" Theatregroup Trava (Berlin)
premiera prasowa: 19 listopada 2005 r.

produkcja teatralna wolnej strefy (Warszawa, 2005)

2moreless - informacje o spektaklu

Eksperymentalny teatr ruchu - Theatregroup Trava z Berlina - zrealizował wraz z warszawskim tancerzem własną produkcję teatralną. Do spektaklu "2moreless" zaproszony został choreograf Rafał Dziemidok. Premiera prasowa tego nietypowego na polskiej scenie tańca współczesnego duetu odbędzie się 19 listopada 2005 r. na Scenie Prezentacji DWP, Al. Niepodległości 141, premiera 14 grudnia 2005 r. w Teatrze Małym w Warszawie.

Źródło pomysłów Theatregroup Trava leży w ciele. Poszukiwania własnego języka ruchu można porównać do filmu ciągle nagrywanego od nowa, na którym przechowuje się obrazy, dźwięki, uczucia, nastroje i sny... Jak naukowcy Trava bada nawet najdrobniejsze elementy z tego archiwum, aby odkryć to, co podstawowe i odrzucić to, co zbędne. Najlepsze pomysły na ruch i dźwięk pojawiają się często w momentach największego wyczerpania i w chwilach bezruchu następujących po długich okresach zdyscyplinowanej pracy z ciałem. Proces tworzenia spektaklu mógłby być podsumowany w następujący sposób: chaos - porządek - chaos = spektakl. Theatregroup Trava rozszerza w tej chwili swój zakres działania, również poprzez współpracę z innymi artystami, czego przykładem może być właśnie spektakl "2moreless", do którego zespół zaprosił warszawskiego tancerza i choreografa Rafała Dziemidoka.

"2moreless"
Theatregroup Trava (Berlin)

choreografia: Anka Jankowska, Rafał Dziemidok
projekt oświetlenia: Ewa Garniec
muzyka: Michał Zybert, Marek Kałuszka, Piotr Staniszewski
tańczą: Anka Jankowska, Rafał Dziemidok
zdjęcia: Tomasz Dyszewski
produkcja: eferte_Fundacja Rozwoju Tańca, DWP, wolna strefa
mecenat: Miasto Stołeczne Warszawa, sponsor sesji zdjęciowej: Mariusz Pogorzelski
patroni medialni: Independent, Serwis Tańca
premiera prasowa: 19 listopada 2005, Scena Prezentacji DWP, Warszawa
premiera: 14 grudnia 2005, Teatr Mały, Warszawa

Dwie postaci będące swoimi przeciwieństwami i zarazem jednością badają swój wpływ na siebie nawzajem. Nie ma dla nich ograniczeń czasowych, ponieważ czas w ich mikroświecie nie istnieje. Przestrzeń zamyka się wokół nich nieubłaganie. Cienka błona dzieląca poranek od nocy to ich miejsce konfrontacji. Chcieliby się zrozumieć, ale ich zachowania zawsze są przeciwstawne i zaprzeczają sobie wzajemnie. Ich emocje wobec siebie są intensywne i dla nich samych niezrozumiałe. Ćwiczą ostateczne przewagi, chwytają się każdej możliwości udowodnienia sobie własnej siły. Są jednocześnie ostrożni i brutalni w trakcie tej analizy, bo spojrzenie sobie w oczy może oznaczać zrozumienie, które będzie dla nich ostateczne.

W pracy nad spektaklem "2moreless" podjęliśmy temat, który wydaje nam się uniwersalny i podstawowy. Autodestrukcja wynikająca z negacji stanu istniejącego. Podwójność w jedności, podczas kiedy podwójność nie jest czarno-biała. Część istnienia, która zawsze podąża za falą i ta druga, która ocenia syntetycznie i neguje intelektualnie. Żadna z nich nie jest jednolita i zawiera w sobie elementy tej drugiej. Zadajemy sobie pytanie, czy walczą ze sobą, czy próbują się zmieniać nawzajem, czy tylko się obserwują i boleśnie odczuwają. Czy mogą ze sobą współpracować w sytuacjach, kiedy warunkiem jest przetrwanie? Czym jest dla nich przestrzeń, w której bytują, czym jest czas, który jednocześnie nie istnieje i jest ograniczony trwaniem ich żywiciela. Bohaterowie nie poszukują rozwiązania i konkluzji, choć w ich trwaniu istnieją momenty przełomowe. Widz zastaje ich przy ich rytuałach, badaniach i dialogach, które same w sobie stanowią sens i treść, tego czym są.foto: Tomasz Dyczewski
© stronę tańca przygotowuje: wolna strefa
kontakt: wolnastrefa@poczta.onet.pl


główna     serwis tańca     powrót do: fabryka tańca     powrót do: 2morelessodkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego

© wolf
wszystkie prawa zatrzeżone