fabryka tańca: produkcje teatralne i patronaty prasowe wolnej strefy


Theatregroup Trava - 2moreless "2moreless" Theatregroup Trava (Berlin)
premiera prasowa: 19 listopada 2005 r.

produkcja teatralna wolnej strefy (Warszawa, 2005)

2moreless - sylwetki twórców

Theatregroup Trava założony został w 1998 roku na bazie współpracy dwóch niezależnych performerek: Heini Nukari z Finlandii i Anki Jankowskiej z Polski. Pozytywne recenzje na temat przedstawień grupy Trava ukazały się m.in. w prestiżowych dziennikach: Berliner Zeitung, Frankfurter Allgemaine Zeitung, die Tageszeitung oraz w najważniejszym dla sceny tanecznej miesięczniku Ballet Tanz International Aktuell. Trava wystawia swoje przedstawienia głównie w Europie Zachodniej - ostatnie trasy teatralne obejmowały następujące kraje: Hiszpania (Madryt, Bilbao), Estonia (Talin), Portugalia (Lisbona), Jugosławia (Belgrad), Kanada (Montreal), Wielka Brytania (Cardiff), Luksemburg (Luxemburg), Niemcy (Berlin), Austria (Wiedeń), Szwajcaria (Lucerna), Francja (Istres). Nukari i Jankowska występowały kooperuje i współpracuje z centrum sztuki współczesnej Podewil i teatrem Sophiensaele w Berlinie, pokazywała swoje spektakle m.in. w Greifswaldzie, Magdeburgu, Stuttgarcie, Berlinie, na prestiżowych festiwalach Tanz Platform Deutschland (Lipsk), TanzFest - Tanz im August w Berlinie, Raw-tempel w Berlinie, na Brams Festival w Belgradzie, w Theater des Augenblicks w Wiedniu, na Festiwalu Kalinka w Poczdamie, Tanztage Festival w Pfefferbergu w Berlinie, w Sophiensaele w Berlinie. Od 2000 roku wszystkie spektakle teatru są wzbogacone przez ścieżkę dźwiękową z oryginalną muzyką autorstwa Nukari i Jankowskiej ("Hahmomania" - eksperymenty dźwiękowe z pogranicza możliwości ludzkiego głosu, "No Time for Wasa" - piosenki rapowe, "Tonic" - piosenki inspirowane muzyką punk i rock).

Anka Jankowska - rocznik 71. Aktorka, tancerka, choreograf. Wraz z Heini Nukari w Theatregroup Trava zrealizowała od 1998 produkcje: "Station Kautchuk", "Ptasenie", "Marianna", "Hahmomania" (produkcja Theater des Augenblicks, Wiedeń), "No Time for Wasa" (produkcja TanzWerkstatt, Berlin), "Trashof & Hangedman", "Tonic" (produkcja TanzTage, Berlin), "Kindasorta Concert" (produkcja Sophien Saele, Berlin) współpraca z następującymi muzykami: Ari Poutilainen, Kalle Kalima, Sebastian Schmidt.

W tym czasie jako aktorka i wykładowca na wielu festiwalach międzynarodowych, m.in.: Kalinka Festival, Poczdam, One and Only in Art., Wiedeń, Międzynarodowy Dzień Tańca, Teatr Nowy, Warszawa, Gulbenkian Festival, Lizbona, Tanz im Studio, Tanzfabrik, Berlin, Schaubune in Lidenfels, Lipsk, Tanzplatform Deutchland, Lipsk, La Fundiocion , Bilbao, Festival Junge Hunde, Kopenhaga, Brams Festival, Belgrad, Club der polnisher Versager, Berlin, Tanztage, Berlin, Sophiensaele, Berlin, Warszawa Centralna, Lublin, La Nave Festival , Madryt i Aranjuez, Dance Explosions , Gdańsk, Tanz Tendenzen, Greifswald, Podewil, Berlin, Cuarta Pared, Madryt, Tanz im August, Berlin, jako reprezentant Niemiec na festiwalu Dance Roads, Montreal, Cardiff, Luxemburg, Berlin, Wiedeń, Istres, Barbican Festival, Londyn, Tanssivirta, Helsinki, Vita nel Parco, Bolonia, Internacional Danza, Porto i inne.

W 2004 r. projekt oświetlenia scenicznego do spektaklu "Opowieść wigilijna", w latach 1998 - 2004 współpraca artystyczna z rzeżbiarzem i fotografikiem Wiktorem Guttem, 2003 - 2004 współpraca dziennikarska z miesięcznikiem "Strefa Tańca", 2003 r. choreografia dla zespołu baletowego Theater Vorpommern w Greifswaldzie "Gleis Novi Sad". 2001 - 2003 stypendium artystyczne w Internationale Kunstlerinenstiftung "Die Hoge", od 2002 r. na liście artystów Instytutu Goethego. Była aktorka teatru Academia w Warszawie, teatru Maru (Berlin), reżyser w teatrze Scena w Warszawie, nauczyciel na zajęciach teatru ruchu w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym nr 1 w Warszawie, również projekty w teatrach Remus i Alma (Warszawa), Teatr Miejski (Puławy), piosenkarka w Estradzie Polskiej i w "Podwieczorku przy mikrofonie". Edukacja: studentka w następujących szkołach i teatrach: "School on Wheels" Dereva (Niemcy), Odin Theatret" (Dania), "Szkoła Teatru Wizualnego Leszka Mądzika" (Polska), szkoła teatralna STUDIO AS (Polska) dyplom u prof. Adama Ferencego, Szkoła Muzyczna im. Kurpińskiego. We wrześniu 2005 r. otrzymała zaproszenie do uczestnictwa w międzynarodowym projekcie dla choreografów "Move the Mount" w Jagniątkowie.

Rafał Dziemidok - rocznik 71. Niezależny tancerz i choreograf. Rozpoczął pracę w gdańskim klubie studenckim Żak i szkockim Theatre Workshop ("Porwanie Europy" i "Midwich Cuckoos"). Podstawy tańca modern i aktorstwa zdobył w Bard College w USA. Współpracował z teatrem Dada von Bzdülow z Gdańska ("Zagłada ludu...", "Szczątki szczątków miłości", "Hej, Panie, Panowie"), Gdańskim Teatrem Tańca ("Jeden Krótki Dzień", "Limits to Joy"). Również pracował z węgierskim teatrem tańca Compagnie Yvette Bozsik ("Popołudnie Fauna"). Później rozpoczął pracę solową. Pierwsza praca "Odlot-Przylot" uzyskała wyróżnienie jury 7. Międzynarodowych Prezentacji Współczesnych Form Tanecznych w Kaliszu. Na I Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Estradowej w Warszawie Dziemidok otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii ruch sceniczny.

Kolejne prace indywidualne to spektakle solowe i duety, pokazywane na krajowych (Bytom, Gdańsk, Kalisz, Warszawa) i zagranicznych festiwalach tańca (Baltic Dance Wilno 2000). Ponadto, bierze udział w projektach z innymi twórcami jak np. z muzykiem Maciejem Strzelczykiem, pisarką Małgorzatą Saramonowicz, rzeźbiarzem Oliverem Reisnerem, teatrem Academia (spektakl "Obiekt") i stowarzyszeniem Scena '96 (projekt taneczny "Dedal" w Centrum Sztuki Współczesnej). W 2001 roku wziął udział w dwóch dużych produkcjach scenicznych: spektaklu teatralnym "Trzy postaci w postaci postaci..." (wspólnie z Michałem Litwińcem i Mirosławem Zbrojewiczem) w reżyserii Edwarda Wojtaszka i produkcji multimedialnej "Plik 01" formacji Made Inc. (choreografia: Edyta Kozak). W tym samym roku stworzył także duet "Sny o wełnianej rzece", w którym występuje wraz z Magdaleną Jędrą. Choreografia ta pokazywana była na dwóch dużych, międzynarodowych festiwalach tańca - Springdance Dialog 2002 (Utrecht) i DanceZone 2002 (Praga). W 2003, zrealizował kolejne dwa przedstawienia autorskie, solo "Tak, tak, tak, tak", prezentowane między innymi w Berlinie na zaproszenie Instytutu Polskiego oraz spektakl "Strzałka Czasu" stworzony wspólnie z aktorem Mirosławem Zbrojewiczem i malarką Dorotą Brodowską, oparty na prozie Horsta Bienka, prezentowany na międzynarodowym festiwalu tańca Body_Mind 2003 w Warszawie. W 2004, wziął udział w opartym na prozie Gombrowicza spektaklu "Kilka Błyskotliwych Spostrzeżeń" teatru Dada von Bzdulow, projekcie produkowanym przez TransDance Europe. "Brudny Róż", 50 minutowe solo, z premierą na warszawskim Body_Mind powstało 2005 roku.

Ponadto, Dziemidok realizuje choreografie dla teatru dramatycznego pracując przy takich produkcjach jak: "Opowieści Jedenastu Katów" (Teatr Ludowy, Nowa Huta, 2000, reż. Łukasz Czuj), "Wojna polsko - ruska, pod flagą biało-czerwoną" (Teatr Wybrzeże, 2003, reż. Agnieszka Lipec-Wróblewska), "Matka" (Teatr Wybrzeże, 2003, reż. Grzegorz Wiśniewski), "Bal pod Orłem" (Teatr Studio, 2003, reż. Zbigniew Brzoza), "Niebezpieczne Związki" (Teatr Nowy, 2004, reż. Agnieszka Lipiec-Wróblewska), "Fioletowa Krowa" (Teatr Nowy Praga, 2005, reż. Edward Wojtaszek), "Sallinger" (Teatr Nowy Praga, 2005, reż Michał Sieczkowski), "Miasto Mania" (Teatr Nowy Praga 2005, reż. Jan Peszek). Posiada stopień magistra prawa Uniwersytetu Gdańskiego oraz stopnie magisterskie LLM z dziedziny porównawczego prawa konstytucyjnego i praw człowieka Central European University w Budapeszcie.

Pozostali twórcy:

Ewa Garniec - rocznik 80, Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie. Już na studiach pracowała w teatrze jako tłumacz (Opera Narodowa, Teatry Narodowy, Rozmaitości, Współczesny we Wrocławiu). Od kilku lat zajmuje się oświetleniem teatralnym w Polsce i zagranicą. Współpracowała z Teatrem Rozmaitości projektując światła do koncertów, wystaw i spektakli teatralnych. Do najbardziej inspirujących zalicza prace z Grzegorzem Jarzyną, Anna Augustynowicz oraz z Grażyną Kanią. Jest stałą asystentką jednej z najlepszych światowych reżyserów świateł - Felice Ross.

Michal Zybert - rocznik 81. Szef muzyczny projektu "2moreless". Pseudonim artystyczny Majk Z. Od 1996 roku czynny w muzyce jako basista rockowy/kompozytor - samouk od początku do końca. Przez ten czas uczestniczył w różnych projektach od muzyki metalowej poprzez rock, folk i psychodele z lat 70. Ma za sobą dwie duże trasy koncertowe i mnóstwo pojedynczych koncertów w Polsce, jest też rzemieślnikiem i projektantem sztuki użytkowej od 3 lat. Przez 4 lata (od 2001 do 2005) pełnił funkcje menadżera zespołu rockowego "6na9". Na obecną chwilę gra w zespole "headfirst", który zaczyna na jesieni 2005 swoją 4 trasę koncertową po Polsce promując nowy materiał na płytę.

Marek "sYn" Kałuszka - rocznik 81. Gitarzysta z 13 letnim doświadczeniem, kompozytor, aranżer, nauczyciel. Od 8 lat członek zespołu Al Sirat, z którym nagrał: LP "Signa Tempori" wydaną w niemieckim MetalStorm P.D. w 1999 r. LP "Kala" wydana autorsko w dystrybucji Pomaton EMI w 2005 r., a prócz tego: 2 EP w 2001 r. - Promo i 2006 - Alert!. Uczestnik dwóch dużych tras koncertowych (jednej w Niemczech, drugiej w Polsce z zespołem Acid Drinkers) oraz wielu festiwali m.in. Przystanek Woodstock, Hunterfest, Warsaw Metal Day, a także wielu undergroundowych imprez od 1997 roku. Kompozytor muzyki relaksacyjnej, nagrał płytę z medytacjami Marii Barbary Sułkowskiej, mistrza Mauri i nauczyciela Huny Hawajskiej. Wykształcenie średnie, z profilem projektant mody. 2 lata w policealnej Akademii Filmu i Telewizji w WFFiD na kierunku reżyser. Zajmował się telemarketnigiem, produkcją osprzętu do studyjnych lamp fotograficznych, obecnie montuje on-line serial "Rodzina Zastępcza".

Tomasz Dyczewski - rocznik 72. Niezależny artysta fotografik pracujący głównie na potrzeby reklamy. Zwycięzca wielu konkursów reklamowych w kategorii: Najbardziej efektywna kampania reklamowa, film reklamowy: strategia, copy, fotografia: z kategorii plakat, ogloszenie prasowe. Autor cyklu wystaw pt. "Zmysł kobiety", goszczących w klubach w Warszawie i Trójmieście.foto: Tomasz Dyczewski
© stronę tańca przygotowuje: wolna strefa
kontakt: wolnastrefa@poczta.onet.pl


główna     serwis tańca     powrót do: fabryka tańca     powrót do: 2morelessodkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego

© wolf
wszystkie prawa zatrzeżone