fabryka tańca: produkcje teatralne i patronaty prasowe wolnej strefy


"Chodnik 05" Gliwicki Teatr Muzyczny
patronat prasowy wolnej strefy (Gliwice, 2005)

Premiera: 18 listopada 2005 r., Gliwicki Teatr Muzyczny

Sylwetki twórców spektaklu "Chodnik 05"

Jarosław Staniek - reżyser, choreograf. Urodzony w Sandomierzu w 1965 roku. Tańczyć zaczyna od breakdance'u. Był pierwszym i wielokrotnym Mistrzem Polski w tej dyscyplinie tańca. Kilka lat po otrzymaniu dyplomu tancerza estradowego pracuje w Teatrze Syrena. Tam profesjonalnie debiutuje, styka się z tańcem nowoczesnym i klasycznym. W Warszawie zakłada legendarną grupę taneczną P'89, w której jest liderem, gdzie tworzy choreografię i tańczy. W 1992 roku wraz z zespołem zostaje wyróżniony Nagrodą Dziennikarzy za koncert "Debiuty" w Opolu.

Pierwszym wielkim osiągnięciem teatralnym jest choreografia do "West Side Story" w Teatrze Muzycznym w Gdyni w 1992 roku. Potem następują kolejne prace choreograficzne pokazywane z licznymi sukcesami w Europie m.in.: "Hair", "Szachy", "Dracula". Staniek tworzy choreografię licznych spektakli muzycznych i musicalowych czy koncertów (np. Przegląd Piosenki Aktorskiej - "Ballady morderców", "Weil 2000", "Kombinat"). Współpracował przy realizacjach koncertów znanych gwiazd muzyki takich jak Nick Cave, Dee Dee Bridgewater, Kazik Staszewski, Anna Maria Jopek czy musicalu Ethan Freeman (USA), Florian Schneider (Niemcy), Khanyo Maphumulo (RPA).

Reżyseruje lub współreżyseruje takie hity musicalowe jak: "Jesus Christ Superstar", "Chicago", "Hair" - szwajcarska premiera (Zurych 2004). Ma w swoim dorobku kilkadziesiąt realizacji teatralnych, programów TV, teledysków. Jest twórcą pierwszego polskiego show tanecznego "Opentaniec", transmitowanego na żywo podczas koncertu "Welcome Europe" dla 300 milionów widzów w całej Europie oraz na specjalnych pokazach w Brukseli i Atenach. W zeszłym roku stworzył choreografię do filmu fabularnego "Ubu Król" w reżyserii Piotra Szulkina, z którym współpracował wcześniej przy produkcji filmu "Mięso". Autor i reżyser hip-hopowego projektu teatralnego "12 ławek". Ten spektakl to powrót do początków kariery, oraz fascynacji tańcem ulicznym, freestylem i rytmem miasta. We wrześniu 2005 r. w Krakowie w ramach festiwalu Sacrum - Profanum odbyła się premiera baletu "Romeo i Julia" z muzyką S. Prokofiewa z choreografią Jarosława Stańka.

Wraz z grupą P'89 zdobył Pierwszą Nagrodę w konkursie na skecz telewizyjny w Szwecji. Nagrodzony Nagrodą Prezydenta Miasta za choreografię do "West Side Story" w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Taką samą nagrodę otrzymuje za choreografię do trans-opery "Sen Nocy Letniej" z muzyką Leszka Możdżera. Niemieckojęzyczna wersja musicalu "Chess" ("Szachy") z jego choreografią została wybrana najlepszą musicalową realizacją roku 2000 w Niemczech. W 2003 roku Staniek został wyróżniony Złotą Maską za choreografię do spektaklu "Footloose", a rok póżniej "Opentaniec" otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną za spektakl roku.

Maciej Florek - asystent reżysera i choreografa. Tancerz, choreograf, uczestnik wielu międzynarodowych projektów i warsztatów tanecznych, sztuki przedstawieniowej, teatru uczestnictwa, sztuk plastycznych i filmowych. Członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Tańca Współczesnego (PSTW). Założyciel Teatru Tańca DM Floo. Współpracował i pobierał liczne nauki u choreografów i twórców sztuki tańca i teatru: m.in.: Jarosława Stańka, Susanny Linke, Sebastiana Prantla, Jacka Łumińskiego, Avi Kaisera. Od 2000 roku tańczył w balecie Jarosława Stańka m.in. w koncertach Przeglądu Piosenki Aktorskiej ("Weil 2000", "Kombinat"), choreografiach do filmu w reżyserii Piotra Szulkina "Ubu Król" oraz przedstawieniach teatrów muzycznych ("Opera za trzy grosze", "Dracula"). Związany z największymi wydarzeniami w kręgu sztuki tańca w Europie m.in.: z targami tańca Global Dance Internationale Tanzmesse NRW w Düsseldorfie, z Międzynarodową Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwalem Sztuki Tanecznej w Bytomiu, gdzie prezentował swoje umiejętności w międzynarodowych projektach tanecznych oraz prowadząc warsztaty taneczne, czy Mobille Academy w Berlinie. Był również koordynatorem projektu hip-hopowego "12 ławek" Jarosława Stańka oraz współtwórcą wydarzeń artystycznych w ramach Festiwalu Sztuki Ulicznej "BRUK".

Katarzyna Nesteruk - autor kostiumów i scenografii. W 2001 roku ukończyła z wyróżnieniem wydział grafiki Europejskiej Akademii Sztuk, gdzie uzyskała dyplom w pracowni Juliana Pałki. Jest absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie studiowała w Katedrze Scenografii na Wydziale Architektury Wnętrz. W 2000 roku rozpoczęła praktykę w Telewizji Polskiej, gdzie jako asystentka współpracowała przy tworzeniu wielu Teatrów Telewizji oraz programów rozrywkowych, takich jak "Kabaret Olgi Lipińskiej". Jest m.in. autorką kostiumów do spektaklu "Profesjonalista", zrealizowanego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego. Jej najważniejszym dotychczasowym wyzwaniem scenograficznym był projekt przestrzeni do hip-hopowego musicalu "12 ławek" w reżyserii Jarosława Stańka. Obecnie przygotowuje się do kolejnej realizacji w Teatrze Syrena w Warszawie. Scenografia do "Chodnika 05" jest, jak twierdzi, spełnieniem marzeń o kreacji na teatralnej scenie świata będącego na pograniczu tego, co realne, rzeczywiste i tego, co jest wyobrażeniem, wizją, kolorową fantazją...foto: Gliwicki Teatr Muzyczny
publikacja: za zgodą: Gliwicki Teatr Muzyczny
© stronę tańca przygotowuje: wolna strefa
kontakt: wolnastrefa@poczta.onet.pl


główna     serwis tańca     powrót do: fabryka tańca     powrót do: Chodnik 05odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego

© wolf
wszystkie prawa zatrzeżone