fabryka tańca: produkcje teatralne i patronaty prasowe wolnej strefy


IX Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
patronat prasowy wolnej strefy (Lublin, 2005)

Wykłady i wykładowcy:

"Holenderskie Dni Tańca/Nederlandse Dansdagen" Leontien Wiering (Holandia)

Jest to festiwal powstały w 1998 roku prezentujący wiodące holenderskie teatry tańca. Jest on znakomitą okazją, zarówno dla miłośników jak i profesjonalistów, aby zapoznać się z najnowszymi spektaklami teatru tańca. Podczas festiwalu prezentowane są ponadto informacje dotyczące historii tańca oraz powiązania tej dyscypliny z innymi dziedzinami sztuki. Podczas tegorocznej edycji (7 - 9 października) zaprezentowano spektakle takich grup jak National Ballet, Nederlands Dans Theater, Conny Janssen Danst, Emio Greco, Nanine Linning, Bruno Listopad, Dylan Newcomb, Anouk van Dijk, Marta Reig Torres, Hans Hof Ensemble i in.

Leontien Wiering - dyrektor artystyczny Holenderskich Dni Tańca/Nederlandse Dansdagen (od 2001) oraz przewodnicząca rady ds. tańca przy Fundacji na Rzecz Sztuki Nieprofesjonalnej (od 2002). W przeszłości była tancerką Company Aime de Ligniere w Antwerpii a potem menadżerem Korzo productions oraz CaDance Festival w Hadze, organizacji promujących holenderski taniec współczesny. Ponadto Leontien Wiering jest inicjatorem tanecznych projektów artystycznych takich jak Dance Week i Dance Passion oraz producentem choreografów niezależnych takich jak Nanine Linning, Peggy Olislaegers i in. Zasiada także w komitecie doradczym Akademii Tańca w Amsterdamie.

"Teatr Tańca Piny Bausch" Grzegorz Janikowski (Polska)

Mottem wykładów i zarazem IX edycji Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca jest słynny cytat z wypowiedzi Piny Bausch: "Interesuje mnie nie to, jak się ludzie poruszają - ale co nimi porusza..." Wykłady dotyczące dzieł i metod pracy Piny Bausch, wybitnej osobowości europejskiego teatru tańca, prowadzi Grzegorz Janikowski, wielki entuzjasta i znawca twórczości artystki.
Wykładom towarzyszą projekcje zapisów spektakli i filmów:
1. "Sinobrody" wg Béli Bartóka
2, "Café Müller"
3. "Pewnego dnia Pina zapytała..." reż. Chantal Akermann
4. Fragmentów próby do wznowienia "Ofiary wiosny" do muzyki Igora Strawińskiego

Grzegorz Janikowski - historyk teatru, krytyk teatralny, socjolog kultury. Redaktor "Pamiętnika Teatralnego", pracownik Instytutu Sztuki PAN, wykładowca Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie (oraz Filii - Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku). Stypendysta Szkoły Nauk Społecznych IFiS PAN.

"Multimedia w tańcu" Joe Alter (USA)

Wykłady nt. wykorzystania i roli nowoczesnych technologii w procesie tworzenia choreografii. Próba opisu, jak na przestrzeni lat zmieniały się spektakle taneczne pod wpływem wykorzystywanych w nich osiągnięć technicznych. Prezentacja najnowszych osiągnięć w tej dziedzinie na świecie.

Joe Alter - dyplom i specjalizację z choreografii i technologii tańca uzyskał na Uniwersytecie Stanowym w Ohio. Jego prace były prezentowane w USA (The Kitchen, The Sylvia and Danny Kaye Playhouse, the and 92nd St. Y Harkness Center for Dance in New York City), a także w Niemczech, Polsce i Jugosławii. Prowadził zajęcia z tańca modern na wielu festiwalach w Centralnej i Wschodniej Europie. Był także wykładowcą Akademii Muzycznej im. Fryderyka Szopena w Warszawie. Obecnie Joe Alter jest wykładowcą w dziedzinie tańca współczesnego w San Diego State University. Jego artystyczne i naukowe zainteresowania obejmują zastosowanie technologii cyfrowych w tańcu, pedagogikę tańca na uczelniach wyższych, a także tworzenie choreografii nieustannie podejmujących dyskusję o kondycji współczesnego człowieka.foto: AURA Dance Theatre
publikacja: za zgodą: IX Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
© stronę tańca przygotowuje: wolna strefa
kontakt: wolnastrefa@poczta.onet.pl


główna     serwis tańca     powrót do: fabryka tańca     powrót do: IX Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańcaodkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego

© wolf
wszystkie prawa zatrzeżone