fabryka tańca: produkcje teatralne i patronaty prasowe wolnej strefy


"Madryt 03" Stara Prochoffnia
patronat prasowy wolnej strefy (Warszawa, 2005)

Premiera: 11 marca 2006 r., godz. 19.15, 13 marca 2006 r. o godz. 19.15
Próby generalne z udziałem publiczności: 21-22 lutego 2006 r., godz. 19.15
Stara ProchOFFnia, ul. Boleść 2, Warszawa

Informacje o spektaklu

"Madryt 03"
Kompania Teatralna Primavera
Teatr Konsekwentny
Teatr Stara Prochoffnia
11 marca, w 2. rocznicę zamachów w Madrycie
w Starej ProchOffni w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu "Madryt 03"
w reżyserii Dariusza Lewandowskiego.

Ten dwuaktowy dramat utrzymany w konwencji onirycznej wędrówki przez ludzkie wnętrze, ożywiony ekspresywnym tańcem z wykorzystaniem współczesnych technik "physical theater", jest artystyczną ilustracją współczesnej obyczajowości. Artyści dotykają tematów niewygodnych, często skrywanych, choć istotnych i podstawowych dla budowania relacji międzyludzkich, takich jak tolerancja, asymilacja, homoseksualizm czy religia.

Zamach terrorystyczny w madryckim metrze z 2004 roku staje się jedynie pretekstem do podjęcia artystycznej dyskusji, której głównym tematem jest próba odzwierciedlenia współczesnych relacji międzyludzkich oraz zmagań człowieka w dążeniu do określenia własnej tożsamości.

Akt I, w którym poznajemy młodego terrorystę na kilka godzin przed dokonaniem zamachu, to szereg symbolicznych scen z pogranicza sennych koszmarów. Widz doświadcza intymnej modlitwy lub raczej spowiedzi bohatera-geja przed sobą, swoimi bliskimi i przyszłymi ofiarami. Jest to próba usprawiedliwienia i zrozumienia własnego postępowania, skamlenie o jakikolwiek przejaw uczucia i aprobaty ze strony społeczeństwa, które nie akceptuje odmienności. Obserwujemy jak poczucie braku własnej wartości, konfrontacja pragnień z rzeczywistością oraz wpojonymi zasadami, przeradzają się w destrukcyjną nienawiść do siebie i innych.
W kolejnym akcie towarzyszymy przyszłym ofiarom zamachu w ostatnich minutach ich życia oraz tym, którym dzięki pozornie niekorzystnym zbiegom okoliczności, udaje się przeżyć. Offowa scenografia z elementami, artystycznej prowokacji, taneczne zobrazowanie rodzącego się uczucia dwojga nieznajomych, codzienne troski nieświadomych zbliżającej się tragedii przechodniów, cofający się czas i wreszcie tragiczny finał...

Spektakl ten jest podróżą przez człowieka-jego emocje, lęki, pragnienia oraz dramatyczną walkę o własną tożsamość. Próbą zgłębienia nie tylko samego siebie, poznawania swoich ograniczeń i możliwości, zobrazowaniem ludzkiej słabości w sytuacji ekstremalnej, ale również, a może przede wszystkim, jest ilustracją nieśmiałego kroku w kierunku drugiego człowieka- pragnieniem poznania go, poszukiwaniem nowych form komunikacji, porozumienia, kontaktu.

Emocje dostarczane są widzowi nie tylko za sprawą fabuły spektaklu, ale przede wszystkim dzięki metaforyce tańca. Gesty stają się inspiracją dla skojarzeń. Epatująca symbolika oraz wielorakość bodźców wizualnych prowokują do podjęcia dyskusji dotyczącej własnej tożsamości widza oraz jego miejsca w zdeterminowanym kulturowo społeczeństwie.
foto: Stara Prochoffnia
publikacja: za zgodą: Stara Prochoffnia
© stronę tańca przygotowuje: wolna strefa
kontakt: wolnastrefa@poczta.onet.pl


główna     serwis tańca     powrót do: fabryka tańca     powrót do: Madryt 03odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego

© wolf
wszystkie prawa zatrzeżone