fabryka tańca: produkcje teatralne i patronaty prasowe wolnej strefy


Zawirowania
Festiwal Teatrów Tańca Europy Środkowej
patronat prasowy wolnej strefy (Warszawa, 2006)

Zawirowania - Festiwal Teatrów Tańca Europy Środkowej
Termin: 22-30 czerwca 2006 r.
Miejsce: Stara Prochoffnia, ul. Boleść 2, Warszawa

Zawirowania - Festiwal Teatrów Tańca Europy Środkowej - warsztaty

Grafik warsztatów

Ricardo (Brazylia) - capoeira:
22 i 23 czerwca, godz. 15.00 - 16.30
24 i 25 czerwca, godz. 11.00 - 12.30

Błażej Szychowski (Polska) - hip hop:
22 i 23 czerwca, godz. 16.50 - 18.20
24 i 25 czerwca. godz. 12.50 - 14.20

Anna Krysiak (Polska) - contemporary:
22 i 23 czerwca, godz. 15.00 - 16.30
24 i 25 czerwca, 12.50 - 14.20

Michał Piróg (Polska) - modern jazz:
22 i 23 czerwca, godz. 16.50 - 18.20
24 i 25 czerwca, godz. 11.00 - 12.30

Elwira Piorun (Polska) - osobowość w teatrze tańca:
26-29 czerwca, godz. 15.00 - 16.30

Wojciech Mochniej (Kanada/Polska) - contact improvisation:
26-29 czerwca, godz. 15.00 - 16.30

Aleksandra Dziurosz (Polska) - taniec współczesny:
26 - 29 czerwca, godz. 16.50 - 18.20

Informacje o prowadzących:

RICARDO - PAULO RICARDO BERNARDO MARQUES - CAPOEIRA
Urodzony w Brazylii mistrz capoeiry, posiadacz niebieskiego pasa. Capoeirę uprawia od 1987 roku, gra na instrumentach, które jej tradycyjnie towarzyszą (berimbau, atabaque, pandeiro, agoro). Instruktor w warszawskiej szkole tańca Salsa Libre, prowadzi warsztaty dla dzieci i dorosłych. Gra w filmach, bierze udział w pokazach z publicznością.
Capoeira - "przebrana za taniec sztuka walki" jest narodowym sportem Brazylii. Uprawiana przy śpiewie i dźwięku tradycyjnych instrumentów umożliwia wszechstronny rozwój ciała, rozwija kreatywność, umiejętność improwizacji, refleks i poczucie rytmu. Zawsze tańczona w grupie jest nieustanną pracą nad sobą w relacji z innymi, w atmosferze szacunku, wolności i zabawy.

BŁAŻEJ SZYCHOWSKI "BLAZEE" - JAZZ FUNKY HIP HOP
Zaczynał w zespole tańca ludowego HARNAM. Wystąpił z nim na ponad 100 koncertach w wielu krajach. Jazz, hip hop, funky jazz poznawał w Broadway Dance Center w Nowym Jorku oraz w Harmonic Studio w Paryżu. Zwycięzca "carefree dance academy" organizowanej przez Viva Music Poland. Tancerz i choreograf imprez dla firm Londa, Levis, Reebok, Top Secret, Timex, Kangol.
Warsztat JFH - zapewnia oryginalne połączenie jazzu, funky i hip-hopu, przybliży nowy styl taneczny, który opiera się w dużej mierze na spięciach i izolacjach, łączonych z dynamiką ruchu. Rytm i energia to jego najważniejsze cechy.

MICHAŁ PIRÓG - MODERN JAZZ
Choreograf, tancerz, pedagog. Współpracował z teatrami w Polsce, Belgii, Francji i Szwajcarii. Używa różnych technik - jazz, modern jazz, afro jazz, funky jazz, broadway jazz, taniec współczesny, koffi koko. Uczestniczył w produkcjach teatralnych, telewizyjnych i pokazach mody. Obecnie związany z warszawskimi teatrami Roma, Komedia, Kinoteatr Bajka oraz ze Szkołą Baletową w Łodzi. Uczy tańca współczesnego w szkółce musicalowej teatru Roma.
Modern jazz to technika syntetyzująca podstawowe zasady modern (contract i release) z charakterystyczną dla tańca jazzowego izolacją. Rozwija umiejętność koordynacji, bazuje na wewnętrznym rytmie niezależnym od akompaniamentu muzycznego.

ANNA KRYSIAK - CONTEMPORARY
Jedna z najzdolniejszych tancerek i choreografów tańca współczesnego, ceniona także poza Polską. Absolwentka Szkoły Baletowej w Poznaniu, uczyła się również u zagranicznych mistrzów (Timothy Lamford, Alain Bernard, Avi Kaiser, Charles Malik Levis). Wraz ze Śląskim Teatrem Tańca występowała w największych teatrach świata. W 2000 roku dostała prestiżową nagrodę Karola Szymanowskiego za "niezwykłe dokonania artystyczne".
Jej technika jest wynikiem badań nad możliwościami ciała człowieka, nad wykorzystaniem rożnych impulsów z niego wypływających (ciężaru, przepływu energii, pędu, balansowania między stanem równowagi a upadkiem i współdziałania z siłą grawitacji).

ELWIRA PIORUN - OSOBOWOŚĆ W TEATRZE TAŃCA
Tancerka, pedagog, choreografka. Naukę zaczęła w poznańskiej Szkole Baletowej, kontynuowała w Warszawie. Solistka Teatru Wielkiego w Warszawie, potem pracowała w Niemczech , obecnie współpracuje z Polskim Teatrem tańca w Poznaniu. Kindertotenlieder Gustava Mahlera to jej debiut choreograficzny, w którym tańczyła główną rolę, następnie przyszła opowieść o Isadorze Duncan Tylko raz w życiu z muzyką Dymitra Szostakowicza (oba spektakle na scenie kameralnej Teatru Wielkiego). Jest założycielką, tancerką i choreografką Teatru Tańca Zawirowania przy Starej Prochoffni w Warszawie.
Dużą wagę przywiązuje do poszerzenia świadomości ciała. Warsztaty umożliwią uczestnikom pełniejsze wyrażanie siebie poprzez ruch. Przydatne nie tylko na scenie, ale również w życiu codziennym. Kładą nacisk na indywidualny rozwój i artystyczną formę.

WOJCIECH MOCHNIEJ - CONTACT IMPROVISATION
Tancerz, improwizator i choreograf. Pracował w Teatrze Muzycznym w Lublinie i Śląskim Teatrze Tańca. Założył Gdańską Szkołę Tańca Współczesnego. Pomysłodawca i organizator Ogólnopolskich Prezentacji Form Tanecznych Dance EXplosions, Letniego Laboratorium Choreografii, Międzynarodowych Spotkań z Tańcem Współczesnym oraz Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji. Prowadzi zajęcia na uniwersytetach w Calgary i Lethbridge (Kanada), w konserwatoriach w Linzu (Austria) i Oulu (Finlandia). Mieszka w Kanadzie, współzałożyciel W&M Physical Theatre. "Najważniejsze, aby poprzez ruch wywołać u widzów emocje ..." - twierdzi Mochniej.
W warsztatach kładzie nacisk na poczucie ciężaru, długości i przebieg linii energetycznych w ciele oraz ruchową izolację jego części. Pracuje nad poszukiwaniem kontaktu z partnerem, ale również i z przestrzenią. To nowatorskie spojrzenie na improwizację, która daje radość z uzyskiwania niespodziewanych efektów.

ALEKSANDRA DZIUROSZ - TANIEC WSPÓŁCZESNY
Tancerka i jedna z najzdolniejszych młodych choreografek. Pracuje w polsko-amerykańskim zespole Joe Alter Dance Group. Prowadzi zajęcia w Akademii Muzycznej w Warszawie oraz w szkołach baletowych Łodzi i Warszawy. Zdobywczyni tytułu choreografa roku 2004 i 2005. Współpracuje z Teatrem Wielkim w Warszawie i Polskim Teatrem Tańca w Poznaniu.
Celem zajęć jest doskonalenie motoryki ciała, wykształcenie umiejętności wykorzystywania jego możliwości ruchowych. Cały organizm przygotowuje się do komunikowania przy pomocy ruchu. Ważna jest umiejętność świadomego i celowego operowania ciałem, umiejętność izolowania i łączenia ruchów, określenie pojęcia ekspresji i dynamiki.

Ceny warsztatów:

1 warsztat (4 x 1,5 godz.) z jednym prowadzącym - 100 zł
2 warsztaty (8 x 1,5 godz.) z dwojgiem prowadzących - 180 zł
3 warsztaty (12 x 1,5 godz.) z trojgiem prowadzących - 250 zł
4 warsztaty (16 x 1,5 godz.) z czworgiem prowadzących - 320 zł

OSOBY UCZESTNICZĄCE W WARSZTATACH MAJĄ PRAWO DO NABYCIA WEJŚCIÓWEK ZA 5 ZŁOTYCH NA POSZCZEGÓLNE SPEKTAKLE FESTIWALU ZAWIROWANIA I PRAWO DO UDZIAŁU WE WSZYSTKICH IMPREZACH TOWARZYSZĄCYCH.

Wszystkie warsztaty odbywają się w Akademii Tańca i Teatru im Isadory Duncan przy al. Niepodległości 80. Pokazy warsztatów odbędą się 30 czerwca o godz. 20.15 w sali Ośrodka Działań Twórczych - filii Domu Kultury Włochy przy u. 1 sierpnia 36.
foto: Zawirowania
publikacja: za zgodą: Stara Prochoffnia
© stronę tańca przygotowuje: wolna strefa
kontakt: wolnastrefa@poczta.onet.pl


główna     serwis tańca     powrót do: fabryka tańca     powrót do: Zawirowaniaodkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego

© wolf
wszystkie prawa zatrzeżone