fabryka tańca: produkcje teatralne i patronaty prasowe wolnej strefy


Zawirowania
Festiwal Teatrów Tańca Europy Środkowej
patronat prasowy wolnej strefy (Warszawa, 2006)

Zawirowania - Festiwal Teatrów Tańca Europy Środkowej
Termin: 22-30 czerwca 2006 r.
Miejsce: Stara Prochoffnia, ul. Boleść 2, Warszawa

Zawirowania - Festiwal Teatrów Tańca Europy Środkowej - informacje o spektaklach

22 czerwca, godz. 20.00
Polski Teatr Tańca, Poznań (Polska)
Miasta Kobiet - "Moment: Gra II"
choreografia, koncept: Iwona Pasińska

Pierwsza część projektu Miasta Kobiet. Gra w moment kondensujący spojrzenie na otaczającą rzeczywistość, moment, który oświetlony zostanie poprzez punkt widzenia każdego uczestnika. Spektakl symultaniczny bez przebiegu linearnego. Gra budująca własne reguły.

Spektakl Iwony Pasińskiej to Gra w moment kondensujący rzeczywistość, moment świadomie podkreślający subiektywność widzenia każdego uczestnika gry, będącej metaforą życia. Autorka czyni wyraźne aluzje do konwencji teatralnych, wykorzystując m.in. tradycyjne mansjony, które spotykają się w jej spektaklu z elementami popkultury. Jak deklaruje Iwona Pasińska "gra rezygnuje z tańca, a jeśli go używa, to tylko po to, by przedstawić go takim, jakim on dziś zdaje się autorce".

Autorki projektu Miasta kobiet łączy wspólnota pokoleniowa, reprezentują nowy nurt we współczesnej sztuce tańca, przekraczający granice rodzajowe i gatunkowe. Dominujące tworzywo ruchowe płynnie jednoczy się z elementami teatralnymi, filmowymi, wokalnymi, muzycznymi, tekstowymi i plastycznymi. Wszystkie trzy części Miasta kobiet stanowiące samodzielne, autonomiczne wypowiedzi zrealizowane są do specjalnie powstałych kompozycji muzycznych. Poza Iwoną Pasińską w projekcie brały udział: Iwona Olszowska i Aleksandra Dziurosz.

23 czerwca, godz. 20.00
Teatr Tańca Zawirowania, Warszawa (Polska)
"Jeśli kochasz zabij"
choreografia: Elwira Piorun scenariusz: Włodzimierz Kaczkowski
muzyka: Grzegorz Ochęduszko

Koprodukcja z Polskim Teatrem Tańca w Poznaniu. Para młodych ludzi wiedzie nudne życie, większość czasu spędzając na kanapie przed telewizorem. Miota się próbując ożywić gasnące uczucia. Wciąż na nowo rodzą się stare konflikty. Wtedy pojawia się ta trzecia, sąsiadka. Może, żeby ratować miłość, trzeba zabić.

"Jeśli kochasz - zabij" to kameralny spektakl teatru tańca opowiadający historię młodej pary, próbującej odnaleźć swoją miłość w otaczającej ich chaotycznej rzeczywistości. Banał codziennej egzystencji próbują przełamać nagromadzeniem emocji, co prowadzi do konfliktów, ale oczyszcza też ich wzajemne stosunki. Jeśli mają wybierać pomiędzy nudą i napięciem wywołanym agresją, wybierają to drugie. Stąd tytuł przedstawienia: "Jeśli kochasz zabij". Katalizatorem ich postaw jest ta trzecia, sąsiadka, będąca reprezentantką innego pokolenia, innych postaw i innych gustów. Ale ona też nie daje sobie rady z życiem.

Żadna z tych postaci nie chce przejąć odpowiedzialności za innych, a jednocześnie swoim egoizmem rujnuje własne życie. Teatr tańca, tak rozumiany zbliża się w pewien sposób do tematów dramatów współczesnego, wyraża to jednak w inny sposób, językiem ciała i emocji. W rolach pary młodych tancerze Teatru Polskiego z Poznania: Paulina Wycichowska i Konrad Stefański, w roli sąsiadki Elwira Piorun.
Włodzimierz Kaczkowski

24 czerwca, godz. 19.15
Studio Tańca, Witebsk (Białoruś)
"Soap Opera"
choreografia: Diana Jurczenko

Istotą mydlanej opery jest słodycz i ckliwość. Jej konsumentami - "ludzie bez właściwości" zamieszkujący namiastkę świata. Próbują uciec od rzeczywistości identyfikując się z szablonowymi postaciami uwikłanymi w banalne historyjki.

25 czerwca, godz. 19.15
Teatr Tańca Zawirowania, Warszawa (Polska)
"W stronę światła... z zawiązanymi oczami"
choreografia: Elwira Piorun
scenariusz i reżyseria: Włodzimierz Kaczkowski
występują: Elwira Piorun, Barbara Czajkowska
opracowanie muzyczne: Grzegorz Ochęduszko
wykorzystano fragmenty utworów: Czajkowskiego, Rachmaninowa, Wertyńskiego
premiera: kwiecień 2006 r.

Historia współczesnej tancerki, która mdlejąc przenosi się w czas pomiędzy jawą a snem, gdzieś na pograniczu XIX i XX wieku. Lęki, skrywane emocje personifikują się w postaciach kobiety i mężczyzny, którzy stają się jej przewodnikami, otwierają drzwi do innego świata. Świata zbudowanego z marzeń, tęsknot, przeczucia śmierci ludzi, którzy już kiedyś, gdzieś w odległej epoce przeżywali podobne problemy. Nagromadzone emocje związane z codziennym stresem wykonywania zawodu tancerki nie dają się już powstrzymać. Nie wiadomo, czy po tak głębokim wejściu w swoje uczucia będzie możliwy jeszcze powrót do codzienności. Ale pobyt w tym nierealnym świecie zbyt dużo kosztuje. Jedynym wejściem jest dążyć w stronę światła, mimo, że z zawiązanymi oczami.

26 czerwca, godz. 20.00
W&M Physical Theatre (Kanada/Polska)
"Walking on Stones",
"Wherever You Are"
choreografia: Wojciech Mochniej

Choreografia "Wherever You Are" to część najnowszej produkcji W&M Physical Theatre, pilotująca spektakl "Life is Good ". "Wherever You Are" (Gdziekolwiek jesteś) to zarazem rzecz o świadomości i docenieniu miejsc, miejsc w naszym życiu jak i tych, w którym je spędzamy, bo bez względu na to, gdzie jesteśmy, życie toczy się dalej. Jest to opowieść o delikatnej i intymnej, niemalże duchowej celebracji naszych związków. Poruszane w niej tematy traktują o ich prostocie i złożoności. Uniwersalny i abstrakcyjny język choreograficzny, oparty na eksploracji nowych jakości ruchowych, pozwala na bardzo otwarta interpretacje tego obrazu - mówią autorzy spektaklu.

W&M Physical Theatre wcześniej znany pod nazwą Gdański Teatr Tańca - jest wspólnym przedsięwzięciem Melissy Monteros i Wojciecha Mochnieja. Artyści współpracują ze sobą od 12 lat. Efektem ich pracy jest - oryginalna mieszanka dynamiki ruchu, intensywnych emocji i surowej fizyczności. Ich występy często określane są jako "mocne", "niepokojące" czy "przypominające Grotowskiego", co podkreślają krytycy. Ich występy były podziwiane, m.in. w Austrii, Finlandii, Niemczech, Węgrzech, Litwie, Włoszech, Estonii, Szwecji i oczywiście w Polsce i Kanadzie.

27 czerwca, godz. 20.00
Teatr Tańca NANOHACH, Praga (Czechy)
"Struktury vratkosti"
choreografia: Karen Foss

Spektakl o słabości w życiu codziennym. O tym, że każdego dnia staramy się ukrywać naszą wrażliwość. Próbujący odpowiedzieć na pytanie, dlaczego ciągle szukamy sztucznych podpórek, które mają wesprzeć naszą kruchość i delikatność? Czy silni i perfekcyjni ludzie bez wątpliwości potrafią jeszcze dawać coś od siebie?

28 czerwca, godz. 20.00
Na dwóch biegunach:
- "For a While" projekt tancerzy Opery Narodowej
reżyseria i choreografia: Jacek Tyski

Spektakl składa się z siedmiu krótkich części. Każda przedstawia codzienne emocje. Przy pomocy ruchu i muzyki autor stara się zaszczepić w nas radość, nadzieję i optymizm - pozytywne emocje, które czyni przesłaniem przedstawienia.

- Versus - performance zespołu Kodo
realizator i pomysłodawca: Mirosław Kowalczyk

Eksperyment badający granice wytrzymałości własnego ciała, możliwości przekraczania teatralnego kontaktu między tancerzem a widownią. Przedstawienie zajmującą się właściwie samym sobą, i co właściwie w dzisiejszych czasach jest sztuką.

29 czerwca, godz. 20.00
Studio Tańca, Bańska Bystrzyca (Słowacja)
"Vnútorné oko"
choreografia: Anton Lachký

Teatr fizycznej ekspresji mający na celu określenie i przekroczenie granicy pomiędzy prymitywna cielesnością a człowieczeństwem. Wyraziste historie opowiadane ruchem. Jak daleko może posunąć się nasze ciało przekonując siebie i widza o kłamstwie swej tożsamości?

Słowacki zespół Studio Tańca działa od siedmiu lat jako niezależny i profesjonalny teatr tańca współczesnego. Jest jedynym na Słowacji zespołem tańca, w którym pracują zawodowi tancerze.

30 czerwca, godz. 19.15
Company Two in One, Budapeszt (Węgry)
"Carto(o)n"
choreografia: Akos Fergitay

Wzajemne oddziaływanie ludzi i kartonów. Rzadko spotykany w teatrze tańca dominacja jednego rodzaju przedmiotu, który przekształca ludzi w kukiełki. I staje się symbolem określającym wszelkie gry, które odbywają się w społeczeństwie. Wyraża organizację, ale tez może być buntem przeciwko niej.

Two in One założyli w 1996 r. Austriaczka Michaela Pein i Węgier Akos Hargitay. Ideą grupy jest współpraca z przedstawicielami innych niż teatr sztuk - performerami, plastykami i muzykami. Two in One gościli na wielu festiwalach i pokazach: Aerowaves (The Place Theatre, Londyn), Dance Theater Workshop (Nowy Jork), Tanzquartier Wien, Imagetanz dietheater, Tanzsprache Wien i Neuer Tanz Wien (Wiedeń), Unidram Festival (Poczdam), Tanzfabrik (Berlin). W 2003 roku miał premierę Free Fall - spektakl Two in One przygotowany wspólnie z Tanzquartier Wien i Festiwalem szene bunte wahne.

Pein i Hargitay są także założycielami i członkami grupy L1 danceLabz siedzibąw Budapeszcie. Co tydzień od pięciu lat są tam animatorami niedzielnych contact jams. Od 2002 roku pracują na Prywatnym Uniwersytecie im. Antona Brucknera w Linzu i prowadzą warsztaty między innymi w Tanzquartier Wien, SEAD w Salzburgu, CalArts w Los Angeles, Workshop Foundation w Budapeszcie i L1 danceLab.

30 czerwca, godz. 20.15
Pokazy warsztatów i zakończenie festiwalu
Spektakl Carto(o)n i zakończenie festiwalu Zawirowania wyjątkowo odbywa się w Ośrodku Działań Twórczych Domu Kultury Włochy, przy ul. 1 Sierpnia 36.foto: Zawirowania
publikacja: za zgodą: Stara Prochoffnia
© stronę tańca przygotowuje: wolna strefa
kontakt: wolnastrefa@poczta.onet.pl


główna     serwis tańca     powrót do: fabryka tańca     powrót do: Zawirowaniaodkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego

© wolf
wszystkie prawa zatrzeżone