fabryka tańca: produkcje teatralne i patronaty prasowe wolnej strefy


"Taniec śniącego ciała"
Teatr Bretoncaffe
patronat prasowy wolnej strefy (Warszawa, 2006)

"Taniec śniącego ciała" Teatr Bretoncaffe - premiera
Termin premiery: 8 lipca 2006 r., godz. 20.00
Teatr Wytwórnia, ul. Ząbkowska 27/31, Warszawa

"Taniec śniącego ciała" - informacje o projekcie

"Taniec śniącego ciała" to projekt artystyczno badawczy, mający na celu wykorzystanie techniki pracy ze śniącym ciałem w teatrze. Teatr Bretoncaffe zainauguruje tym samym cykl spektaklów, w którym twórcy we współpracy z psychoterapeutami ze szkoły zorientowanej na proces za pomocą ruchu i tańca odtworzą najbardziej osobiste wątki własnej biografii.

"Taniec śniącego ciała" to badanie możliwości wykorzystania środków wyrazu. Aktorzy na scenie nie grają tylko wydobywają z siebie sugestywny, oryginalny ruch. Twórcy wraz z wybitnymi psychologami - Agnieszką Wróblewską i Tomaszem Teodorczykiem spędzili długie godziny na pracy z własnymi biografiami i na próbach uzewnętrznienia emocji jej towarzyszących. W spektaklu nie zobaczymy barwnej scenografii, nie usłyszymy wielkich słów, zobaczymy jednak gesty mówiące same za siebie, ruch wydobywający z człowieka prawdę o nim samym, bezwzględną szczerość środków wyrazu. Praca nad spektaklem jest pracą nad samym sobą. Bywa wyczerpująca ale daje bardzo dużo satysfakcji i siły - mówi Anna Godowska z Teatru Bretoncaffe.

- Czym jest "śniące ciało"? To niekiedy choroba, dolegliwości somatyczne, niepozorne ruchy, napięcia które przebijają się do naszej świadomości. Ogólnie rzecz biorąc metoda Mindella kładzie nacisk na pracę z ciałem wyzwalając jego niezwykły potencjał i pozwala korzystać z własnych zasobów, doświadczeń, wyobrażeń, snów, otwierając człowieka na jego wewnętrzny świat. Projekt niniejszy stanowi kontynuację poszukiwań rozpoczętych kilka lat temu przez nasz teatr. Były one podyktowane pragnieniem zbudowania nowego podejścia do pracy teatralnej i edukacyjnej - mówi Sławomir Krawczyński, z Teatru Bretoncaffe. Taniec współczesny ma szanse wnieść dziś do teatru nowe, ożywcze jakości, uniwersalność, dynamikę, ruch, ale nie jest to tylko ruch fizyczny, lecz również duchowy i intelektualny. Taniec współczesny tworzy przestrzeń, w której różne dziedziny sztuki spotykają się tworząc eksplodującą mieszaninę energii i myśli, łącząc z duchem współczesności to co archetypowe. Jest to nurt, który "upomina się" o nową refleksję nad zjawiskiem ciała i cielesności, próbując wyrwać je z kulturowych stereotypów. Uważamy, iż jest to sztuka przyszłości.

"Taniec śniącego ciała"
Teatr Bretoncaffe
premiera: 8.07.2006 r., g. 20.00
w Teatrze Wytwórnia
róg Markowskiej i Białostockiej w Warszawie

autor projektu: Sławomir Krawczyński
współpraca: Anna Godowska
tancerze: Anita Wach, Krzysztof Skolimowski, Jacek Owczarek
współpraca merytoryczna: Agnieszka Wróblewska
konsultacje i warsztaty z Psychologii Zorientowanej na Proces: Tomasz Teodorczyk
muzyka, projekt graficzny spektaklu, projekt scenografii i przestrzeni: Lech Rowiński
projekt kostiumów: Teatr Bretoncaffe

Spektakl zrealizowano dzięki pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biura Teatru i Muzyki Miasta Stołecznego Warszawy
Partnerzy: Akademia Psychologii Zorientowanej na Proces
Produkcja: Stowarzyszenie Scena 96
Współpraca produkcyjna: Teatr Wytwórnia
Patroni medialni: onet.pl, wolna strefa
foto: Teatr Wytwórnia
publikacja: za zgodą: Teatr Wytwórnia
© stronę tańca przygotowuje: wolna strefa
kontakt: wolnastrefa@poczta.onet.pl


główna     serwis tańca     powrót do: fabryka tańca     powrót do: Taniec śniącego ciałaodkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego

© wolf
wszystkie prawa zatrzeżone