fabryka tańca: produkcje teatralne i patronaty prasowe wolnej strefy


"Potańcówka"
Grupa Artystyczna Koncentrat
patronat prasowy wolnej strefy (Warszawa, 2006)

"Potańcówka" Grupa Artystyczna Koncentrat - premiera
Termin premiery: 25 lipca 2006 r., godz. 21.00
Pozostałe pokazy: 26 lipca, godz. 21 oraz 28 lipca, godz. 21
Złota Milonga, ul. Długa 44/50 (wejście od Ogrodu Krasińskich), Warszawa

Grupa Artystyczna Koncentrat

Koncentrat to grupa artystów działających na polu współczesnego teatru tańca, performance, instalacji. Impulsem powstania grupy, była wspólna realizacja przedstawienia "2moreless" (premiera: listopad 2005, choreografia i wykonanie: Anka Jankowska / Rafał Dziemidok, światła: Ewa Garniec) stworzonego pod szyldem Theatregroup Trava - formacji działającej w Berlinie i Warszawie. Przy pracy nad "2moreless", podjęliśmy decyzję o kontynuacji wspólnych działań twórczych w Warszawie i powołaniu do życia Koncentratu - nowej grupy artystycznej.

Koncentrat nie jest zespołem tańca współczesnego - Koncentrat to "marka", którą chcemy firmować grupowe i indywidualne przedsięwzięcia członków grupy, zapraszając do współpracy innych tancerzy, choreografów, oraz artystów z innych dziedzin. Wspólnym mianownikiem dla tych wszystkich działań, ma być pewien sposób myślenia o sztuce, sposób nam wszystkim wspólny, jakkolwiek nie mający formy zamkniętej listy postulatów, typu, "czym sztuka powinna być". Otwarta formuła Koncentratu nie oznacza jednak braku żadnych kryteriów przy doborze projektów firmowanych przez grupę. Po pierwsze, wszyscy członkowie Koncentratu wywodzą się z szeroko pojętego współczesnego teatru, zawierającego w sobie teatr dramatyczny, teatr ruchu, taniec współczesny, performance - ten aspekt jest nie do pominięcia, kieruje on automatycznie punkt skupienia twórczego na prace zawierające w sobie natychmiastową konfrontację z widownią. Widz to główna postać w myśleniu członków Koncentratu - to jego chcemy zwodzić, prowokować, nudzić, złościć, rozczarowywać, ale i zachwycać. Po drugie, nie chcemy by widz czuł się wygodnie i bezpiecznie, ale nie chcemy go krzywdzić - Koncentrat szuka dróg do manipulowania widzem, ale nie wprost, nie na skróty, nie tylko przez szok. Nasycamy naszą pracę intelektualnym bagażem odniesień, zabawą i prowokacją formalną, ale i pięknem obrazu, perfekcją wykonawstwa i komizmem. Koncentrat nie reprezentuje w sposób jednoznaczny żadnego konkretnego nurtu w sztuce; odwołując się do najprostszej dychotomii, nie jesteśmy twórcami konceptualnymi, ani estetyzującymi; szukamy własnej drogi, własnych opowieści, własnego języka i intonacji do ich opowiadania. Stąd różnorodność tematyki w projektach Koncentratu - planujemy spektakle o fizyce kwantowej, mistycyzmie, adaptacje legend, ale i mroczne opowieści o ciemnej stronie ludzkiej natury. Po trzecie, drugim, po widzu, bohaterem naszej pracy jest wykonawca. Wykonawca to nie tylko "ludzki element" instalacji/teatru, ale i światło i dźwięk. Z ogromnym pietyzmem odnosimy się do wszystkiego, co znajduje się na scenie, oraz do pracy aktora/tancerza. Wszystko, co robimy w przedstawieniu oparte jest na technice wykonawczej, na pracy z ciałem, oddechem, rytmem, przestrzenią, światłem, muzyką, wszystko jest zaplanowanym ciągiem zjawisk, skoncentrowanym pociskiem zawierającym różne media i wymierzonym w widza. Nie bez kozery, wcześniej w tekście była mowa o manipulacji, nazwa grupy też nie jest przypadkowa - wyraża naszą wiarę w konieczną intensywność i wagę wszystkich elementów spektaklu.

Sprawą dużej wagi dla wszystkich członków Koncentratu i kolejnym elementem jednoczącym nas w myśleniu, jest metoda pracy. Niezależnie od prawdziwości opinii, że w sztuce nie ma miejsca na demokrację, my pracujemy nie narzucając sobie decyzji artystycznych. Odkryliśmy bowiem, że na pewnym poziomie doświadczenia, ale i zmęczenia, osiągnięcie konsensusu ma walor odświeżający, rewitalizujący i otwierający. Stąd też pracujemy otwarci na siebie nawzajem, na wszystkich uczestników danego projektu, ufając swojemu gustowi, instynktowi, szukając inspiracji dla siebie w tym jak widzą nas partnerzy. Wprawdzie bazą dla Koncentratu jest Warszawa, a podstawowym środowiskiem artystycznym i medium scena teatralna, pragniemy w swoich działaniach wychodzić i poza teatr i poza stolicę. Jesteśmy otwarci na realizację projektów w przestrzeni miejskiej, galeryjnej itd., oraz szukamy możliwości produkcyjnych poza Warszawą.

W skład grupy wchodzą:
Anka Jankowska, Ewa Garniec, Rafał Dziemidok
foto: Grupa Koncentrat
publikacja: za zgodą: Grupa Koncentrat
© stronę tańca przygotowuje: wolna strefa
kontakt: wolnastrefa@poczta.onet.pl


główna     serwis tańca     powrót do: fabryka tańca     powrót do: Potańcówkaodkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego

© wolf
wszystkie prawa zatrzeżone