fabryka tańca: produkcje teatralne i patronaty prasowe wolnej strefy


7. Festiwal Tańców Dworskich
"Cracovia Danza"
patronat prasowy wolnej strefy (Warszawa, 2006)

7. Festiwal Tańców Dworskich "Cracovia Danza"
Termin: 6 - 13 sierpnia 2006 roku
Kraków

7. Festiwal Tańców Dworskich "Cracovia Danza" - co, gdzie, kiedy

Festiwal Tańców Dworskich "Cracovia Danza" powstał w dobie zainteresowania historią tańca, fascynacji sztuką baletu europejskiego i potrzeby powrotu do źródeł wspólnego dziedzictwa europejskiego. Szczególnie odpowiada na potrzebę spotkania i wymiany zespołów tańców historycznych zawodowych i amatorskich, powstałych w Polsce i na świecie. W 2006 roku tematem przewodnim "Cracovia Danza" będzie taniec dworski w stylu włoskim.

Ramowy program Festiwalu przedstawia się następująco:
W dniach 6 - 11 sierpnia, tradycyjnie Willa Decjusza stanie się centrum wydarzeń festiwalowych, podczas których odbywać się będą spektakle, koncerty, wystawa strojów dworskich, wykłady, warsztaty tańców dworskich, prowadzone przez wybitnych specjalistów z kraju i zagranicy oraz wieczorne pokazy zespołów młodzieżowych. Tegoroczną nowością będą dodatkowe zajęcia dla dzieci w wieku 7-12 lat. Zajęcia te odbywać się będą równolegle do pozostałych zajęć, tak by rodzice mogli na pewien czas zostawić dzieci pod opieką doświadczonej nauczycielki tańców.

Ponadto proponujemy "Warsztaty z budowy masek teatralnych", wykorzystywanych w tańcu jako doskonały rekwizyt, prowadzone przez kostiumografa, wykładowcę Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Taniec dworski bogaty jest bowiem w różnego rodzaju rekwizyty (taniec z chustami, szablami), a wśród najczęściej wykorzystywanych przedmiotów szczególne miejsce zajmują maski. Stąd narodził się pomysł połączenia dwóch rodzajów zajęć (zajęć z tańca z zajęciami plastycznymi), tak by uczestnicy zajęć z tańców w godzinach popołudniowych mogli przygotować maski w tradycyjnej technice, które następnie posłużą jako rekwizyty podczas prezentacji tańców dworskich. Na warsztatach z budowy masek pragniemy pokazać jedną z podstawowych technik - papier maché, znaną już w XVI wieku i niewiele zmienioną od tamtego czasu. Każdy z uczestników samodzielnie wykona taką maskę z odlewu gipsowego, pozna także tajniki wykańczania i zdobienia. Wykonane maski następnie zostaną zaprezentowane na mini-wernisażu w Willi Decjusza.

Z kolei, trzydniowy finał (11-13.08.2006 r.) odbędzie się na Rynku Głównym, gdzie zaplanowane są pokazy zespołów młodzieżowych, w tym zespołu warsztatowego "Decius Danza" oraz krótkie pokazy zespołów profesjonalnych. Na zakończenie dnia, wydarzenia festiwalowe przeniosą się do Barbakanu, gdzie w teatralnej oprawie zostaną zaprezentowane spektakle. Tego roku, kontynuować będziemy współpracę z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, dzięki gościnności którego, wieczorne spektakle prezentowane są w jednym z najpiękniejszych zabytków Królewskiego Miasta Krakowa, jakim jest Barbakan. Pora prezentacji spektakli pozwala na stworzenie niepowtarzalnej atmosfery, wspaniałej gry świateł oraz nadaje magicznego wymiaru wystawianym dziełom.

Ponadto dla uczestników Warsztatów przygotowane są dodatkowe atrakcje. Wśród uczestników Warsztatów przeprowadzony będzie, podobnie jak w roku ubiegłym, konkurs na najpiękniejszy, najwierniej odtworzony kostium z dawnych epok. Podczas Warsztatów do dyspozycji uczestników będzie kostiumolog, można więc będzie omówić wszelkie szczegóły dotyczące tworzenia strojów historycznych. Także dla poszerzenia wiedzy uczestników, zaplanowaliśmy zwiedzanie krakowskich zabytków z przewodnikiem.

Warsztaty - 6 do 11 sierpnia (uroczyste otwarcie 06.08 około południa)
pozostałe wydarzenia: 11, 12 i 13 sierpnia 2006 r.
Dyrektor artystyczny: Romana Agnel
Dyrektor organizacyjny: Dominika Kosek
Strona: www.ardentesole.art.pl
Organizatorzy: Fundacja "Ardente Sole"
Stowarzyszenie Willa Decjusza
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Patronat prasowy: wolna strefa
foto: 7. Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza
publikacja: za zgodą: 7. Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza
© stronę tańca przygotowuje: wolna strefa
kontakt: wolnastrefa@poczta.onet.pl


główna     serwis tańca     powrót do: fabryka tańca     powrót do: 7. Festiwal Tańców Dworskich "Cracovia Danza"odkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego

© wolf
wszystkie prawa zatrzeżone