fabryka tańca: produkcje teatralne i patronaty prasowe wolnej strefy


Artystyczna Ekspedycja do Indii
patronat prasowy wolnej strefy
(Gdańsk, Santiniketan/Bolpur, Bengal, Kerala, Indie 2006)

Artystyczna Ekspedycja do Indii - warsztaty tańca w Indiach

Poszukiwanie Źródeł to teatralny projekt Milon Mela pod dyrekcją Abani Biswas (Indie), z którym od ponad 15 lat podróżuje po Indiach i krajach Europy. W Polsce gościł kilkanaście razy - ostatnio w dniach 7-10 września 2006 roku w ramach II Festiwalu Kultur "Okno na świat" w Gdańsku. Projekt jest bezustannym procesem, kombinacją warsztatów, przedstawień artystycznych, parad i festiwali. Zrzesza ponad 30 artystów i mistrzów wielu performatywnych dyscyplin sztuki, korzeniami sięgających dawnych tradycji Indii: muzykę Baulów z Bengalu, tancerzy Chhau z Dżakarty, mistrzów sztuki walki wschodniej Kalaripayattu z Kerala, tancerzy Gotipua z Orissy.

Warsztaty: Theatre House (Santiniketan/Bolpur, zachodnia cześć Bengalu) - to miejsce gdzie na przełomie każdego roku organizowane są warsztaty - miejsce do którego gościnnie przybywają muzycy Fakirs, aktorzy, malarze i Patua (osoby przepowiadające przyszłość).

Struktura warsztatowa i metoda nauczania, w swojej podstawie czerpie inspiracje z doświadczeń Teatru Źródeł - wielokulturowego projektu realizowanego przez Jerzego Grotowskiego, w którym uczestniczył Abani Biswas w latach 1978 - 1983. Podczas pracy uczestnicy warsztatów mają okazję doświadczyć odmiennej formy spotkania z dawną sztuką hinduską, która jednocześnie łączy: ciszę, muzykę, techniki teatralne, techniki koncentracji, obserwację, głos oraz metody oddychania. Warsztaty są sposobem na indywidualną eksplorację tradycyjnych i artystycznych praktyk hinduskich, jakże różniących się w swej formie od istniejących w Indiach dyscyplin.

Abani Biswas - dyrektor artystyczny projektu Poszukiwanie Źródeł Milon Mela. Poszukiwania Abani Biswas zmierzające w kierunku sztuki performatywnej sięgają wielu lat wstecz: współpracował z Teatrem Kalpataru (lata 60.), który inspirował się teatrem z Zachodu, następnie wraz z młodymi artystami założył Teatr Living w Kalkucie, a w latach 1979-1983 uczestniczył we wspominanym wyżej wielokulturalnym projekcie Teatru Źródeł pod dyrekcją polskiego mistrza teatru Jerzego Grotowskiego. Ta współpraca szczególnie ukonstytuowała jego dotychczasowe doświadczenia zarówno na poziomie personalnym, ale przede wszystkim zawodowym. Podczas licznych podróży po Indiach (Bengal, Bihar, Orissa) spotkał wielu artystów i mistrzów, prezentujących różne tradycje, kultury i religie. Z nimi to też rozpoczął wieloletnią współpracę i nawiązał przyjaźnie. W 1986 roku objął dyrekcję nad realizowanym do dziś projektem Poszukiwanie Źródeł, natomiast w 1990 roku sfinansował z własnych środków powstanie Theatre House - centrum działań i spotkań twórczych.
foto: Krzysztof Gierszewski, na zdjęciu zespół Milon Mela
publikacja: za zgodą: Artystyczna Ekspedycja do Indii
© stronę tańca przygotowuje: wolna strefa
kontakt: wolnastrefa@poczta.onet.pl


główna     serwis tańca     powrót do: fabryka tańca     powrót do: Artystyczna Ekspedycja do Indiiodkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego

© wolf
wszystkie prawa zatrzeżone