galeria tańca: fotografie tańca współczesnego - wolna strefa


Sasha Waltz & Guests, "Körper" ("Ciała"). Autorzy zdjęć: Iwona Cieślikowska, Jarosław Cieślikowski

zobacz zdjęcia

Sasha Waltz & Guests
"Körper" ("Ciała")
reżyseria i choreografia: Sasha Waltz
scenografia: Thomas Schenk, Heike Schuppelius, Sasha Waltz tańczą: Davide Camplani, Lisa Densem, Juan Kruz Diaz de Garaio Esnaola, Luc Dunberry, Clémentine Deluy, Nicola Mascia, Grayson Millwood, Michal Mualem, Virgis Puodziunas, Claudia de Serpa Soares, Xuan Shi, Takako Suzuki, Laurie Young, Sigal Zouk-Harder, kostiumy: Bernd Skodzig, muzyka: Hans Peter Kuhn światło: Valentin Gallé, Martin Hauk, produkcja: Sasha Waltz & Guests we współpracy z Schaubühne am Lehniner Platz, Berlin, koprodukcja: Théâtre de la Ville, Paryż
polska premiera
4 czerwca 2005 r.
Teatr Wielki - Opera Narodowa, Warszawa
w ramach Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego ciało_umysł
czas: 90 minut

Körper znaczy ciało lub ciała. Waltz, jedna z najważniejszych niemieckich choreografek nowego pokolenia, przygląda się ciałom w sytuacjach codziennych. Ich materialności, nagości, rytmom. Mierzy je i waży, liczy włosy, wylewa z nich płyny, handluje organami, czy też traktuje jak element w geometrycznej konstrukcji. Komponuje tancerzy w serie bardzo widowiskowych i sterylnych tableaux vivant na podobieństwo "Sądu Ostatecznego" Memlinga lub grupy Laokoona. Jak obchodzimy się z ciałem? Na ile jesteśmy świadomi swoich ciał, ich biologiczności, znaczeń kulturowych, opresji? - pyta Waltz. - Co takiego czyni ciało ładnym lub brzydkim? Na ile jest ono "poligonem doświadczalnym" polityki, filozofii, genetyki, reklamy? Niemiecka choreografka patrzy na ciała poprzez taniec i jego tradycję, ale także poprzez nauki społeczne, medycynę, historię sztuki czy kulturę masową. Körper - to także przewrotna konstatacja, że nie istnieje jedna, dominująca definicja ciała. Tylko pejzaż ruchów, form, anatomii, kontekstów.

Mówią tancerze Sashy Waltz:

"To jest moje ciało: tył, profil, przód. Nie wybrałam go sobie. Właściwie taka się urodziłam. I taka teraz jestem. 1,84 cm, ważę 71 i pół kilo. W całym ciele mam 12 litrów wody. Mam głowę, buzię i parę dużych, brązowych oczu. Nie odziedziczyłam przepięknych, zielonych oczu mojej matki. To się po prostu nie stało. W zamian za to mam wiele pieprzyków i jestem owłosiona - mam to chyba po ojcu i jego przodkach. Zwykle nie mam wielu problemów z moim ciałem. Tylko czasami zdarza się, że pojawiają mi pryszcze na ustach i serdecznie tego nienawidzę. Raz w miesiącu miewam też okropne bóle żołądka. Mój biust się wtedy powiększa, brzuch uwypukla i mam wrażenie, że jestem wewnątrz innego ciała. Sądzę, że powinnam oduczyć się dwóch rzeczy. Po pierwsze obgryzania paznokci. Ręce same się pchają do buzi i czasem zbyt trudno mi się powstrzymać. Po drugie powinnam rzucić palenie. Nigdy nie robiłam prześwietlenia płuc, ale obawiam się, że musza być one dość zaczernione." - Claudia de Serpa Soares, tancerka Sashy Waltz, tańczy m.in. w "Körper".

"Ostatnio, kiedy za szybko wstaję z łóżka, kłuje mnie w stopie i zaczyna kręcić mi się w głowie. Zastanawiałem się, co się złego ze mną dzieje i udałem się do sąsiada. Zapukałem do drzwi i zapytałem: Czy sadzisz, że coś jest ze mną nie w porządku? Odrzekł, że nie, ale nie mogę mu ufać, bo nie jest lekarzem. Ma fioła na punkcie komputerów. I nie chodzi tylko o stopę, również boli mnie żołądek i gardło. Kaszlę i mam problem z przełykaniem. Zbadałem migdałki, ale wydaje się, że wszystko jest w porządku. Kiedy się denerwuję, mam duszności i nie mogę normalnie oddychać. Pomyślałem, że to może tarczyca lub trzustka potrzebują stymulacji. Ale skąd mam wiedzieć? Mój żołądek również daje o sobie znać całemu systemowi pokarmowemu, miewam zaparcia, wątroba jest nie na swoim miejscu, a mózg pracuje na ostatnich obrotach. Obawiam się, że będę mieć wylew krwi do mózgu lub zawał serca. Postanowiłem w końcu pójść do lekarza. Byłem zlany potem. Chciało mi się wymiotować. Zapytałem go czy mam raka?" - Luc Dunberry, tancerz Sashy Waltz, tańczy m.in. w "Körper"

Biografia Sashy Waltz:

Sasha Waltz - choreografka i tancerka uznana i ceniona w Berlinie i w całym świecie tańca. Jako sześciolatka rozpoczęła naukę tańca u uczennicy samej Mary Wigman, legendarnej twórczyni ekspresjonizmu niemieckiego. Kształciła się w Amsterdamie, a potem w Nowym Jorku, pracując m.in. z Pooh Kaye i Lisą Kraus & Dancers. Po powrocie do Europy, od 1988 współpracowała z tak różnymi choreografami i artystami jak: Tristan Honsinger, Frans Poelstra, Mark Tompkins, David Zambrano i Vore. W 1993 założyła w Berlinie razem z Jochenem Sandigiem grupę teatralno-taneczną "Sasha Waltz & Guests". W 2000 roku objęła dyrekcję artystyczną berlińskim teatrze Schaubühne am Lehniner Platz obok Thomasa Ostermeiera. Pierwszą jej premierą było właśnie "Körper". Kolejne, podobne estetycznie i koncepcyjnie spektakle Waltz to: "S", "insideout" i "noBody" (ta ostatnia choreografia była prezentowana na dziedzińcu pałacu papieskiego na Festiwalu w Awinionie w 2002). Waltz ma 42 lata, jest mamą dwójki dzieci, mieszka w Berlinie.

materiały promocyjne body_mind

zobacz zdjęcia

kopiowanie i wykorzystywanie zdjęć bez uzyskania zgody jest zabronione
foto: Iwona Cieślikowska, Jarosław Cieślikowski
publikacja za zgodą Iwony Cieslikowskiej i Jarosława Cieslikowskiego
© galerię tańca przygotowuje: wolna strefa
kontakt: wolnastrefa@poczta.onet.pl


główna     serwis tańca     powrót: galeria tańcaodkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego

© wolf
wszystkie prawa zatrzeżone