galeria tańca: fotografie tańca współczesnego - wolna strefa


Aurora Lubos, "Zanzibar". Autor zdjęć: Tomasz Piotrowski

zobacz zdjęcia

Aurora Lubos
"Zanzibar"
choreografia: Aurora Lubos
wykonanie: Aurora Lubos
pomoc reżyserska: Oskar Martin
tekst: Oskar Martin
muzyka: DJ Shadow, J.S. Bach, Toumani Diabate
światło: Maciej Lubocki
11 maja 2003 r.
Teatr Wielki - Opera Narodowa, scena impresaryjna Teatr Mały, Warszawa
w ramach projektu Republika Tańca organizowanego przez wolną strefę
czas: 30 minut

Snop światła szuka w ciemnościach przemykającej postaci. Ta kryje się w mroku, ucieka, jakbyśmy mieli do czynienia z polowaniem. Ale kiedy "zwierzyna" zostaje złapana w krąg jasności okazuje się, że jest bardzo delikatna, nieco zagubiona, zakłopotana. I, że wcale nie jesteśmy w jakiejś puszczy, lecz w miejskiej przestrzeni, ze stołem w centralnym punkcie naszego życia.

Klimat podrównikowy, gorący, wilgotny, jaki cechuje egzotyczną wyspę koralową u wybrzeży Afryki Zanzibar znacznie różni się od nastroju spektaklu Aurory Lubos. Jedynym tropem skojarzenia jest ogromny arbuz, niedoceniony "aktor" tej historii. A historia jest zimna, wręcz lodowaty chłód bije podczas "Zanzibaru" ze sceny, a tancerka zagubiona w swoich traumach wcale nie ma ochoty nawiązywać bezpośredniego kontaktu z publicznością. Uwięziona jest w swoim świecie, w którym powtarza nieustannie te same rytuały. Zanieść arbuz na stół, znieść arbuz ze stołu, ale ta automatyka zostaje złamana przez ogromne emocje - złość przeradzającą się we wściekłość, a później w poczucie beznadziei... Szarpanina wrażeń, brak rozluźnienia, relaksu w procesie, wywołuje w ciele tancerza dziwne przykurcze, wyraźnie brzydzi i wykrzywia ciało. A ciało jest w zwiewnej sukience, któż podejrzewałby, że pod nią taki demon ruchu?

serwis tańca

zobacz zdjęcia

kopiowanie i wykorzystywanie zdjęć bez uzyskania zgody jest zabronione
foto: Tomasz Piotrowski
publikacja za zgodą Tomasza Piotrowskiego
© galerię tańca przygotowuje: wolna strefa
kontakt: wolnastrefa@poczta.onet.pl


główna     serwis tańca     powrót: galeria tańcaodkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego

© wolf
wszystkie prawa zatrzeżone