główna     serwis tańca     serwis tańca - podstawowe informacje

wolna strefa - podstawowe informacje

zobacz następną publikację ----->>>>>

więcej informacji o wolnej strefie ----->>>>>

Publikujemy tekst z "Gazety Wyborczej" poświęcony wolnej strefie. Artykuł ukazał się 15 czerwca, w dniu organizowanej przez wolną strefę polskiej premiery "Tonic" Theatregroup Trava. Zapowiedź tekstu umieszczono na pierwszej stronie stołecznego wydania "Gazety Wyborczej", cały tekst na czołówce strony kulturalnej.

Chcemy pomagać nie tylko znanym zespołom, ale też promować artystów, w których widzimy nadzieję na dalszy rozwój tanecznej awangardy nad Wisłą - mówią członkowie stowarzyszenia "wolna strefa".

W sobotni wieczór w Teatrze Małym odbędzie się kolejna prezentacja z cyklu "Republika tańca". Będzie to polska prapremiera awangardowego spektaklu "Tonic" polsko-fińskiej formacji artystycznej Trava, działającej w Berlinie. Tancerki Heini Nukari i Anka Jankowska wystąpią dzięki wsparciu warszawskiego stowarzyszenia "wolna strefa", które powstało dwa miesiące temu, by wspierać i promować w Polsce sztukę tańca współczesnego. Także z inicjatywy dwóch młodych dziewczyn: Sandry Wilk i Katarzyny Czarneckiej.

Koniunktura na taniec

Zapewne każdy kto wejdzie na internetowe strony www.wolnastrefa.republika.pl będzie pod wrażeniem ile dzieje się w tańcu współczesnym w Polsce. To pierwszy polski serwis poświęcony temu zagadnieniu. Działa już niemal dwa lata i stał się miejscem stałych spotkań miłośników tańca współczesnego i awangardowego teatru. Można tam znaleźć portrety wykonawców i zespołów, nawiązać z nimi kontakt, przeczytać aktualności i recenzje. To wciąż największy serwis informacji o awangardzie tanecznej w Polsce, choć ma już konkurencję. - Bardzo nas to cieszy, bo to dowód na wzrost koniunktury na taniec współczesny - twierdzi szefowa serwisu Sandra Wilk. - Zwracają się do nas tancerze, bądź osoby szukające informacji o warsztatach, kontaktu z artystami. Odpowiadamy na każdy list dotyczący tańca współczesnego. Otrzymaliśmy ich dotąd 1081. Na naszych stronach bezpłatnie robimy wizytówki każdej grupie tanecznej bądź tancerzowi, którzy dostarczą materiały.

Badamy, szukamy sponsorów

Serwis ma siedzibę w stolicy, ale dorobił się już kilku korespondentów z rożnych miast, także z zagranicy. Osoby zainteresowane awangardą taneczną nie mają w zasadzie gdzie w Polsce czytać, a także pisać o tej dziedzinie sztuki. Ośmieleni zainteresowaniem, jakie wzbudziła ich działalność, redaktorzy serwisu powołali stowarzyszenie "wolna strefa" mające pomóc środowisku awangardowych tancerzy w realizacji projektów. W jego skład weszli głównie ludzie z kręgów nieistniejącego już ośrodka awangardowej sztuki "Kinoteatr Tęcza". Stąd estetyczne zapatrywania "wolnej strefy" koncentrują się na zjawiskach najbardziej progresywnych i artystycznym eksperymencie. W stowarzyszeniu działają też osoby z doświadczeniem w pracy w mediach, odpowiedzialni za działania promocyjne.

Prezesem została Katarzyna Czarnecka, która jest tez głównym kuratorem prezentacji tanecznych pod hasłem "Republika Tańca". - Najczęściej to sami tancerze zwracają się do nas z konkretną propozycją. Oceniamy ją pod względem merytorycznym, badamy możliwości pozyskania pieniędzy i wtedy zaczynamy szukać sponsorów. Czasami to kuratorzy programu, którzy jeżdżą po kraju oglądając spektakle proponują konkretnym osobom zrobienie nowego spektaklu, wydanie katalogu czy płyty z przedstawienia - mówi.

Chcemy stworzyć silną grupę

Choć stowarzyszenie działa dopiero od marca i niełatwo znaleźć sponsorów na projekty związane z tańcem współczesnym, "wolna strefa" ma już na koncie kilka osiągnięć i pełną parą pracuje nad dalszymi projektami. - Wiele osób wciąż myli taniec współczesny z baletem, wiele rzeczy trzeba tłumaczyć od podstaw. Jak na razie otrzymaliśmy pomoc od Urzędu Gminy Warszawa Centrum, szukamy sponsorów prywatnych. - tłumaczy Sandra Wilk. - Chcemy stworzyć grupę teatrów rezydenckich, które regularnie będziemy wspierać w produkcji nowych przedsięwzięć, pomożemy zbierać fundusze, zajmiemy się ich promocją. Stowarzyszenie jest współproducentem "Magnoli" - nowej choreografii Leszka Bzdyla i Katarzyny Chmielewskiej z gdańskiego Teatru Dada von Bzdulow. Jest też producentem spektaklu duetu Leszka Bzdyla i Wojtka Mochniej z Gdańskiego Teatru Tańca. - To nie lada okazja, że tak doświadczeni tancerze z rożnych teatrów zdecydowali się zrobić wspólny spektakl - mówi Sandra Wilk.

Premiery i prezentacje

Efekty swej pracy "wolna strefa" prezentuje w stolicy w ramach cyklicznych pokazów pod hasłem "Republika Tańca". Pierwszymi były trzy spektakle teatru Dada von Bzdulow w Teatrze Małym. Teraz kolej na spektakl Theatregroup Trava z Berlina. Będzie to polska premiera ich najnowszej pracy zatytułowanej "Tonic". Po sobotniej prezentacji Trava uda się do Domu Pracy Twórczej dla Kobiet w niemieckim mieście Hoge, by pracować nad nowym spektaklem "Red Elements", nagraniem własnych utworów muzycznych na płytę oraz książką "Przewodnik dla ubogich grup teatralnych". Do końca roku "wolna strefa" zorganizuje jeszcze co najmniej dwie prezentacje w ramach "Republiki Tańca" oraz Anex Solo Festival - festiwal solistów tańca współczesnego.

© Bartosz Kamiński, Gazeta Wyborcza, 15 czerwca 2002

zobacz następną publikację ----->>>>>

więcej informacji o wolnej strefie ----->>>>>główna     serwis tańca     serwis tańca - podstawowe informacjeodkryć strony od 20.10.2000