katalog tańca: polskie teatry tańca współczesnego - serwis tańca - wolna strefa


Międzynarodowy Dzień Tańca
29 kwietnia

Międzynarodowy Dzień Tańca
przesłanie na rok 2005
Miyako Yoshida

Taniec nie jest niczyją wyłączną własnością.
Daje radość i porywa wszystkich uczestników i widzów.

Język tańca nie zna granic.
Nie zna podziału na klasy, poziom wykształcenia, kraj i wyznanie.

Jego słownictwo jest nieograniczone, tak jak brzmienie emocji ludzkich wyrażane poprzez ruch.
Taniec wzbogaca duszę i szlifuje charakter.

Taniec jest obecny w każdej formie życia.
Pozwólmy wszystkim dzieciom tańczyć, a na pewno wytańczą one pokój.
Miyako Yoshida

Miyako Yoshida - urodziła się w Tokyo w Japonii, balet zaczęła ćwiczyć w wieku 9 lat. Po wygraniu konkursu Prix de Lausanne w 1983 roku dołączyła do Royal Ballet School in Wielkiej Brytanii. W 1984 roku wstąpiła do Saddler's Wells Royal Ballet (obecnie Birmingham Royal Ballet), gdzie nadano jej status primabaleriny w 1988 roku. W 1991 została okrzyknięta Tancerzem Roku w głosowaniu czytelników popularnego brytyjskiego magazynu "Dance & Dancers". Już jako primabalerina przeniosła się do The Royal Ballet w Londynie w 1995 roku. Do tego czasu występowała w głównych rolach w ponad 50 przedstawieniach rocznie.
Zdobyła główne nagrody Arts Encouragement Prize for New Artists of the Ministry of Culture (1997) i Arts Encouragement Prize for Artists of the Minister of Education and Science (2001).

Od sierpnia 2003 roku występuje dla UNHCR (United Nations High Commissioner for Refugees) w edukacyjnym programie dla uchodźców ("Refugee Education Trust"). UNHCR - Wysoki Komisarz Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców został powołany przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1951 roku i udziela pomocy i wsparcia uchodźcom na całym świecie. W lipcu 2004 została ogłoszona przez UNESCO tytułem Artysty Pokoju (Artist for Peace).

W jej repertuarze znajdują się m.in. główne role w baletach: "Jezioro Łabędzie", "Śpiąca królewna", "Romeo i Julia", "Giselle", "Coppelia", "Dziadek do orzechów", "Don Kichot", "Daphnis and Chloe", "Theme and Variations", "Symphonic Variations", "Elite Syncopations", "Królowa śniegu", "Paquita", "Dances concertantes", "Tchaikovsky pas de deux", "Symphony in C", "Ognisty ptak".


tłumaczenie: serwis tańca
© katalog tańca przygotowuje: serwis tańca - wolna strefa
kontakt: wolnastrefa@poczta.onet.pl


główna     serwis tańca     powrót do katalogu tańca     powrót do katalogu tańca: Międzynarodowy Dzień Tańcaodkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego

© wolf
wszystkie prawa zatrzeżone