katalog tańca: polskie teatry tańca współczesnego - serwis tańca - wolna strefa


Międzynarodowy Dzień Tańca
29 kwietnia

Międzynarodowy Dzień Tańca
przesłanie na rok 2006
Jego Wysokość
Preah Bat Samdech Preah Boromneath Norodom Sihamoni,
król Kambodży

Przypominamy o ochronie praw autorskich tego tłumaczenia!
Osoby, które chcą powielić tekst tłumaczenia muszą podać następującą adnotację:

użytkownicy z prasy: źródło: wolna strefa - serwis tańca
użytkownicy z Internetu: źrodło: wolna strefa - serwis tańca: www.wolnastrefa.republika.pl

Do tańca nie potrzeba pióra ani pędzla. Niezbędny jest tylko jeden instrument - ludzkie ciało. Każdy jego ruch jest przepojony tańcem. Ruszać się - to znaczy tańczyć.

Taniec wyraża podstawowy cel istnienia ciała, umysłu i duszy. Tylko ci, którzy oddadzą się tańcowi bez reszty, mogą sprostać wszystkim jego wymaganiom. Ta jakże ascetyczna dyscyplina kształtuje zarówno charakter, jak i ciało; tych, którzy się jej poświęcą, nagradza na setki sposobów. Nie ma takiej wolności, która mogłaby się równać temu triumfowi duszy nad ciałem.

Dla nas, Khmerów, taniec w swojej najbardziej kunsztownej formie to sposób, aby przybliżyć się do bogów. Dzięki temu taniec staje się modlitwą. Staje się niezbędnym rytuałem, który popycha świat do przodu, pozwala nam dotknąć boskości i wznieść się na nadziemskie wyżyny.

Niech w Międzynarodowym Dniu Tańca występ zespołu Baletu Królewskiego stanie się modlitwą w imieniu nas wszystkich. Tańcząc umacniajmy na całym świecie szlachetną praktykę tolerancji, tak niezwykle istotnej dla całej ludzkości w roku 2006.
Preah Bat Samdech Preah Boromneath Norodom Sihamoni

Jego Wysokość król Kambodży - Norodom Sihamoni - urodzony w czwartek 14 maja 1953 r. w Phnom Penh (Kambodża), Jego Wysokość Król Norodom Sihamoni jest synem Jego Wysokości Norodoma Sihanouka, kambodżańskiego Króla Ojca, i Jej Wysokości Królowej Kambodży Norodom Monineath Sihanouk.


tłumaczenie: serwis tańca
© katalog tańca przygotowuje: serwis tańca - wolna strefa
kontakt: wolnastrefa@poczta.onet.pl


główna     serwis tańca     powrót do katalogu tańca     powrót do katalogu tańca: Międzynarodowy Dzień Tańcaodkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego

© wolf
wszystkie prawa zatrzeżone