wolna strefa: informacje o działalności i projektach wolnej strefy


wolna strefa: najważniejsze informacje
informacje o działalności i projektach wolnej strefy

informacje prasowe o wolnej strefie

wolna strefa - stowarzyszenie kulturalne z Warszawy zajmujące się promocją tańca współczesnego. Realizuje projekty mające na celu zbudowanie profesjonalnego rynku informacyjnego o tańcu.

Wolna strefa prowadzi działalność non-profit, wspomaga działalność polskich teatrów tańca i organizacji tanecznych. Zajmuje się m.in. promocją medialną, tworzy własny serwis informacyjny, organizuje sceniczne prezentacje teatrów tańca.

Prezesem stowarzyszenia jest Katarzyna Czarnecka.

~~~~~   pobierz logo wolnej strefy

~~~~~   zobacz artykuły prasowe o wolnej strefie

najważniejsze projekty wolnej strefy:

Serwis Tańca - pierwszy w Polsce na bieżąco aktualizowany serwis i centrum informacji o tańcu współczesnym. Działa od 2000 roku na stronie www.wolnastrefa.republika.pl. To najstarsza w kraju witryna informacyjna wyspecjalizowana w tańcu współczesnym. Serwis przygotowywany jest przez zawodowych dziennikarzy. W ramach serwisu tańca działa strona poświęcona wydarzeniom i warsztatom tańca (pracujemy zgodnie z zasadami agencji informacyjnych), na prośbę naszych czytelników i powstała także cieszaca się popularnością galeria fotografii tanecznej (współpracują z nami najlepsi polscy fotograficy tańca), obok nich funkcjonuje dział recenzyjny (otwarty dla naszych widzów, a mający za zadanie promocję krytyków tanecznych).

Jako jedyna organizacja udostępniamy pełne archiwa informacyjne serwisu w Internecie (dostęp do informacji jest bezpłatny). Promotorzy projektu serwis tańca udzielają czytelnikom pomocy w szukaniu informacji o tańcu współczesnym, kontaktujemy widzów z artystami, pośredniczymy w zawieraniu kontraktów na występy artystów. Serwis tańca ma zasięg ogólnopolski, współpracuje z nami ok. 80 procent tancerzy rynku niezależnego z kraju. Publikacja informacji w serwisie jest darmowa. Serwis podaje do wiadomości publicznej także informacje z innych dziedzin tańca niż taniec współczesny (nie zajmujemy się jedynie tańcem towarzyskim) - jesteśmy otwarci na wszystkie dziedziny taneczne, które nie mają swojego silnego lobby, takich jak np. taniec ludowy, taniec etniczny, balet, nowoczesne odmiany tańca (jak hip hop czy breakdance), tańce walki itp. Serwis tańca jest największym kompendium wiedzy o polskim tańcu współczesnym w Internecie.

Twórcą autorskiego projektu Serwisu Tańca i jego głównym redaktorem jest Sandra Wilk.

~~~~~   zobacz serwis dokumentacyjny o działalności Serwisu Tańca

~~~~~   zobacz stronę projektu Serwis Tańca

Miesięcznik "strefa tańca" - jedyne w Polsce pismo poświęcone tańcowi współczesnemu, podobnego wydawnictwa nie ma w naszym kraju nawet środowisko baletowe. Miesięcznik "strefa tańca" drukowany jest na papierze kredowym, ma 36 stron i nakład nieodbiegający od prestiżowych pism teatralnych, takich jak "Scena" i "Ruch Teatralny" (1 000 egz. plus dodruki). Dystrybucję miesięcznika prowadzi Ruch i EMPIK, pismo jest sprzedawane także w niezależnych punktach zajmujących się prezentacją imprez tanecznych i podczas festiwali tańca na terenie całego kraju.

Wydawanie miesięcznika przez wolną strefę jest uzależnione od jego sprzedaży - z niej opłacane są koszty druku. Miesięcznik wydawany jest od kwietnia 2003 roku. Główny nacisk rozwoju "strefy tańca" położony został na strefę informacyjną i recenzencką, a więc na najsłabsze, jak do tej pory, elementy polskiego rynku promocji tańca współczesnego. Stworzenie pisma poświęconego tańcowi współczesnemu jest naturalną konsekwencją polityki informacyjnej wolnej strefy. "strefa tańca" ma pokazać jak bogaty jest rynek rodzimych teatrów tańca, że mamy własne gwiazdy, własne sukcesy... Pismo zostało przygotowane w nowoczesny sposób, nie jest hermetyczne, jego zadaniem jest dotarcie do każdego widza, nawet tego, który teatr tańca widzi po raz pierwszy w życiu. Chcemy stworzyć modę na kulturę wysoką, na częstsze chodzenie do teatru i na czytanie o teatrze tańca.

Z powodu braku środków finansowych obecnie druk miesięcznika "strefa tańca" został tymczasowo zawieszony.

~~~~~   zobacz stronę miesięcznika "strefa tańca"

Republika Tańca - cykliczny projekt prezentacyjny wolnej strefy, w ramach którego na scenach teatralnych w Warszawie (głównie na scenie impresaryjnej Teatru Dramatycznego - w Teatrze Małym w Warszawie) prezentowane są najciekawsze spektakle taneczne bieżącego sezonu teatralnego. Projekt działa od 2002 roku i jest jedną z nielicznych w Polsce prób stworzenia regularnych prezentacji tej dziedziny sztuki. Mamy nadzieję, że w przyszłości Republika Tańca będzie przyczynkiem do stworzenia sceny repertuarowej polskiego teatru tańca współczesnego. Obecnie Republika Tańca realizowana jest w Warszawie, istnieje jednak możliwość prezentacji tego projektu także w innych miastach.

~~~~~   zobacz stronę projektu Republika Tańca

Anex Solo Festival - najstarszy w Polsce festiwal solistów tańca współczesnego. Projekt po raz pierwszy zrealizowany został w 2000 roku. W ramach festiwalu prowadzony jest projekt medialny promujący tancerzy zaproszonych przez kuratorów wolnej strefy do udziału w danej edycji. W każdej edycji w ciągu kilku dni prezentujemy 10 najciekawszych polskich prac tanecznych z danego sezonu artystycznego oraz jeden spektakl wykonawcy zagranicznego.

~~~~~   zobacz stronę projektu Anex Solo Festival

Fabryka Tańca - projekt produkcyjny wolnej strefy, w jego zakres wchodzą produkcje spektakli i festiwali, pełnienie roli menadżerskiej wobec artystów z teatrów rezydenckich wolnej strefy oraz patronaty prasowe przyjmowane przez wolną strefę, serwis tańca i "strefę tańca".

~~~~~   zobacz stronę projektu Fabryka Tańca© stronę tańca przygotowuje: wolna strefa
kontakt: wolnastrefa@poczta.onet.pl


główna     serwis tańca     wolna strefa - najważniejsze informacjeodkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego

© wolf
wszystkie prawa zatrzeżone