strona tańca: republika tańca - cykliczny projekt prezentacyjny wolnej strefy


Magdalena Jędra, Rafał Dziemidok
III edycja projektu: republika tańca: sylwetki artystów goszczących w republice tańca

sylwetki tancerzy:

Magdalena Jędra

Magdalena Jędra - pracuje jako tancerz, choreograf, aktor, performer, scenograf i reżyser. W czerwcu 1997 r. związała się z Gdańskim Teatrem Tańca Melissy Monteros i Wojciecha Mochnieja. Z GTT występowała w spektaklach: "Pola zaginionych dusz", "Cienie","Tabula rasa", "W cieniu lustrzanych odbić". Zrealizowała projekty solowe: "Po rozmowie z księżycem", "Bez makijażu". W 1998 r. współpracowała również przy projekcie kanadyjskiej choreograf Pauli Ross, zakończonym spektaklem pt. "Fisher of man, man the fisher". W 1999 roku została zaproszona do współpracy z zespołem Joe Alter Dance Group w Warszawie. Brała udział w kolejnych spektaklach i projektach: "The Learning Curve", "Hammering String", "Samotny: zawsze nigdy" oraz w projekcie "MAZOWSZE 1" propagującym teatr tańca współczesnego w kraju, ukierunkowany dla mieszkańców mniejszych miejscowości. W kwietniu 2001 r. współtworzy spektakl "Sny o wełnianej rzece" z Rafałem Dziemidokiem.

Równocześnie Jędra współpracuje z gdańskim Teatrem Sfere grając w spektaklu "Another baby 39", którego premiera odbywa się podczas VI edycji Bałtyckiego Uniwersytetu Tańca w 2001 r. W czerwcu 2002 r. już jako nad.or (new arts development organisation) wystawiają kolejną premierę pt.: "zum Beispiel" w Teatrze Miejskim w Gdyni. W listopadzie 2001 r. Jędra została zaproszona do udziału w projekcie realizowanym wraz z grupą Made Inc. Edyty Kozak, przygotowywanym na festiwal Rozdroże 2001. Premiera spektaklu "Plik 01" odbyła się 3 grudnia w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Spektakl prezentowany był również na festiwalach: Dance Zone - Praga (Czechy) 2002 r. i Spring Dance Preview 2002 - Utrecht (Holandia) 2002 r.

W 2001 r. uaktywnia się grupa PLASTIYQUE dod, której autorami są Magda Jędra i Zbigniew Zibi Bieńkowski - muzyk i performer. Ich działania koncentrują się wokół muzyki, ruchu i sztuk wizualnych. Efektem tego jest wystawiony 9 grudnia 2001 r. na IV Spotkaniach Trójmiejskich Teatrów Niezależnych spektakl pt.: "teleTRANSIS". 11 maja 2001 w klubie Żak podczas wieczoru poświęconego pamięci trójmiejskiego animatora kultury Michała Twardowskiego wystawiają wraz z Joanną Charchan - trójmiejską instrumentalistką poruszającą się w obszarze improwizacji eksperymentalnej - impresje na kanwie "teleTRANSIS". Współpraca ta okazuje się długoterminową: prowadzi do powstania performance'u klubowego pt. "droga" oraz realizacji na jesień 2002 r. eksperymentalnego projektu w ramach "in progress" organizowanego przez Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA.

Rafał Dziemidok

Rafał Dziemidok - tancerz i choreograf. Urodzony 30.11.1971. Karierę sceniczną zaczął w 1989 roku grając w projektach teatralnych produkowanych przez gdański klub studencki Żak i szkocki teatr Theatre Workshop ("Porwanie Europy" i "Midwich Cuckoos"). Edukację taneczną rozpoczął w 1992 w Bard College w USA, gdzie podczas swojego pobytu uczył się podstaw modern dance i pobierał lekcje aktorstwa. Grał i tańczył w przedstawieniach dyplomowych studentów tego college'u (grał m.in. partie w choreografiach "The Isle of Silence" i "Sun" oraz role dramatyczne w "Hamlecie" Szekspira i "Widoku z mostu" Millera).

Po powrocie do Polski zaczął współpracować z teatrem Dada von Bzdulow z Gdańska, z którym pozostał związany przez cztery kolejne sezony. Brał m.in. udział w przedstawieniach "Zagłada ludu...", "Szczątki szczątków miłości" czy w produkcji telewizyjnej "Hej, Panie, Panowie". Współpracował również z Gdańskim Teatrem Tańca (sezon 1995/1996) w choreografiach "Jeden Krótki Dzień" Wojciecha Mochnieja i "Limits to Joy" Melissy Monteros. W latach 1997-1998 mieszkał w Budapeszcie gdzie związał się z czołowym węgierskim teatrem tańca Compagnie Yvette Bozsik (tańczył w przedstawieniu "Popołudnie Fauna"). W kwietniu 1998 r. w Budapeszcie odbyła się premiera jego pierwszej w pełni autorskiej choreografii "Odlot - Przylot", która zapoczątkowała jego karierę solową. Za tę choreografię Rafał Dziemidok otrzymał wyróżnienie jury 7. Międzynarodowych Prezentacji Współczesnych Form Tanecznych Kalisz '99.

W 2000 roku jego choreografia "Serce Spawarki" (solo) zdobyła pierwszą nagrodę na Pierwszym Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Estradowej Warszawa 2000 w kategorii ruch sceniczny. Jako choreograf i tancerz Dziemidok pracuje także przy produkcjach filmowych i teatralnych (np. w filmie fabularnym "Sen o Kanapce z Żółtym Serem" w reżyserii Daniela Dyzmy-Kozakiewicza czy przy spektaklu "Opowieści Jedenastu Katów" zrealizowanym w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie w reżyserii Łukasz Czuja). Ponadto, bierze udział w projektach z innymi twórcami jak np. z muzykiem Maciejem Strzelczykiem, pisarką Małgorzatą Saramonowicz, rzeźbiarzem Oliverem Reisnerem, teatrem Academia (spektakl "Obiekt") i stowarzyszeniem Scena '96 (na przełomie 1999/2000 współpracował w projekcie tanecznym "Dedal" w Centrum Sztuki Współczesnej). W 2001 roku wziął udział w dwóch dużych produkcjach scenicznych: spektaklu teatralnym "Trzy postaci w postaci postaci..." (wspólnie z Michałem Litwińcem i Mirosławem Zbrojewiczem) w reżyserii Edwarda Wojtaszka i produkcji multimedialnej "Plik 01" formacji Made Inc. (wraz z Magdaleną Jędrą i Beatriz Blanco). W tym samym roku warszawski tancerz stworzył także duet "Sny o wełnianej rzece", w którym występuje wraz z Magdaleną Jędrą. 8 grudnia podczas Anex 2001 w Warszawie Rafał Dziemidok pokazał premierę swojej nowej solowej choreografii "Tak, tak, tak, tak".© stronę tańca przygotowuje: wolna strefa
kontakt: wolnastrefa@poczta.onet.pl


główna     serwis tańca     powrót do: republika tańca     powrót do: strona tańca: republika tańca: Magdalena Jędra, Rafał Dziemidokodkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego

© wolf
wszystkie prawa zatrzeżone