strona tańca: republika tańca - cykliczny projekt prezentacyjny wolnej strefy


Aurora Lubos, Wojciech Mochniej
V edycja projektu: republika tańca: "MW czyli... Muzeum Wyobraźni" Wojciech Mochniej - informacje o spektaklu

"MW czyli... Muzeum Wyobraźni"
polska premiera
choreografia: Wojciech Mochniej
wykonanie: Wojciech Mochniej (W&M Physical Theatre)
muzyka: Wojciech Mochniaj (sample: b. l. sturm, flexatone)
realizacja: Andrzej Drewniak

"MW czyli... Muzeum Wyobraźni" to próba przeniesienia interpretacji przeżyć związanych z najbardziej interesującym stanem ludzkiej świadomości - snem. Faza REM to fascynujące "zawieszenie", pomiędzy rzeczywistością, a urojeniem. Śniąc, przechodząc na drugą stronę czuję się jakbym podróżował, czy też zwiedzał wielkie muzeum, Muzeum Wyobraźni, w którym każda z sal ma swój odrębny, niepowtarzalny wystrój. "MW czyli ..." to pamiętnik z tej mojej mistycznej podróży, której zawartość posłużyła mi jako inspiracja do stworzenia tanecznego spektaklu. To próba odtworzenia jego kolorów i emocji, nazwania tego, co nie nazwane, określenia tego, co nie określone. Jest to fizyczna eksploracja ruchu odpowiadającego poszczególnym jego etapom powstawania. Bo przecież sen, podobnie jak taniec, stanowi jedynie ulotną chwilę, w której przypisane mu emocje zapamiętujemy jedynie podświadomie.

Często śnimy, o tym, że nasze ciało traci swoje właściwości przypisane mu przez naturę, że potrafi poruszać się w sposób zaprzeczający fizycznym prawom. Czy świadomość tego, że w naszym umyśle może powstać wrażenie ruchu niemożliwego może pomóc w kreacji nowego ruchu w spektaklu teatralnym?

Ruch, jaki wyobrażamy sobie we śnie, jakiego doświadczamy w trakcie snu - a tak jest w moim przypadku....służy jedynie jako bodziec do tego, by go zdefiniować w świecie realnym. Pomaga w uzasadnieniu jego choreograficznej ważności, jakości dynamiki, pewnego kolorytu. Analiza tego wyśnionego ruchu to prawdziwa eksploracja samego siebie, zupełnie inna w przypadku pracy nad spektaklem solowym, jak w działaniu grupowym. Powstaje w tym miejscu pytanie - co to jest ruch niemożliwy do wykonania. A co jest możliwe - czyż nie jest tak, że podświadomie stawiamy sobie w myślach pewnego rodzaju ograniczenia, które blokują możliwości naszych ciał? W pracy nad snem nie poszukuję substytutu ruchu, który w nim występuje, ale najbliższej formy jego wykonania, przekazu, z którym widz będzie się mógł w jakiś sposób utożsamić.
Wojciech Mochniej© stronę tańca przygotowuje: wolna strefa
kontakt: wolnastrefa@poczta.onet.pl


główna     serwis tańca     powrót do: republika tańca     powrót do: strona tańca: republika tańca: Aurora Lubos, Wojciech Mochniejodkryć strony od 20.10.2000

wolna strefa - serwis tańca: taniec współczesny, taniec nowoczesny, modern dance, festiwale tańca, teatry tańca, warsztaty tańca współczesnego

© wolf
wszystkie prawa zatrzeżone