główna     serwis tańca     wszystkie książki

wolna strefa - serwis tańca"Album Milenijny"
praca zbiorowa

katalog książek tanecznych
ocena książki: (2/6)Tytuł: "Album Milenijny"
Podtytuł: -
Autor: praca zbiorowa
Wydawnictwo: Fundacja Przyjaciele Szpitala Dziecięcego przy Litewskiej
Rok wydania: 2000/2001
Wydanie: -
Liczba stron: -
ISBN: -

Ewa Wycichowska, tancerka, choreograf i obecny dyrektor Polskiego Teatru Tańca z Poznania i jej poprzednik, wybitny choreograf Conrad Drzewiecki oraz Henryk Tomaszewski, tancerz, choreograf i dyrektor wrocławskiego Teatru Pantomimy zamieścili swoje zdjęcia i podarunki w Albumie Milenijnym. Zysk z tego wydawnictwa został przekazany na modernizację oddziału kardiologii i kardiochirurgii oraz na utworzenie oddziału ortopediatrycznego w szpitalu przy ul. Litewskiej w Warszawie.

Tancerze i choreografowie znaleźli się w publikacji w doborowym towarzystwie - obok ich fotgrafii znalazly się m.in. rękopisy Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, zapis nutowy poloneza z "Pana Tadusza" Wojciecha Kilara, fotografia Jerzego Grzegorzewskiego, zdjęcia pamiątek znanych aktorów, pisarzy, malarzy i rzeźbiarzy. Ze środowiska teatru do albumu włączyli się m.in. Leszek Mądzik, Krystian Lupa, Adam Hanuszkiewicz, Jerzy Hoffman, Agnieszka Holland, Grzegorz Jarzyna, Andrzej Seweryn, Jerzy Kawalerowicz. Część przedmiotów przekazanych do reprodukcji w Albumie Milejnijnym trafiło na charytatywną aukcję - sprzedano na niej za łączną sumę 40 tys. zł m.in. obraz "Salon Wiosenny" Jana Młodożeńca, "Ptasie Plotki" Henryka Mikołaja Góreckiego i kopię autoportretu Romana Polańskiego.

Ewa Wycichowska zamieściła w albumie, który jest jednocześnie kalendarzem, pod datą 29 kwietnia (Międzynarodowy Dzień Tańca) - biały wiersz:

Człowiek
świadomość ciało
myśl gest
W obrazie twojego ruchu
widzę kształt ciebie jako człowieka
twój rdzeń, wrażliwość, styl i etap drogi do Absolutu.
To naprawdę wielki taniec życia
Gdzie każdy ruch ma swój tajemniczy sens.

© Ewa Wycichowska, która tańczy, tańczy, tańczy, tańczy, dla Was, o Was i...

© serwis tańca
foto: okładka książki


główna     serwis tańca     wszystkie książkiodkryć strony od 20.10.2000