główna     serwis tańca     wszystkie książki

wolna strefa - serwis tańca"Tańcząc w stronę mroku"
Sondra Horton Fraleigh

katalog książek tanecznych
ocena książki: (5/6)


Tytuł: "Tańcząc w stronę mroku"
Podtytuł: Buto, Zen i Japonia
Autor: Sondra Horton Fraleigh
Wydawnictwo: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas
Rok wydania: 2004
Tłumaczenie: Wiesna Mond-Kozłowska
Liczba stron: 272
ISBN: 83-242-0286-2

Recenzje spektakli i warsztatów butoh napisane w formie osobistych wspomnień, co sprawia, że książka ma mocny wymiar biograficzny. Publikacja poprzedzona jest historycznym wstępem dotyczącym filozofii zen oraz historii tańca mroku, jak nazywany jest często japoński taniec butoh. Fraleigh pisze o swoich spotkaniach z największymi mistrzami butoh - m.in. o warsztatach i jej spotkaniu z Kazuo Ohno, Min Tanaką. Ale zauważa także nowych tancerzy butoh jak np. Amerykankę Joan Laage (pracującą m.in. w Polsce). Fraleigh wspomina zarówno spektakle z lat 60. czy 70. XX wieku, jak i te współczesne. Nie tylko opisuje co widziała, ale też otwarcie pisze o swoich przeżyciach i przemyśleniach po obejrzeniu ujętych w książce spektakli. "Tańcząc w stronę mroku" pozwoli nie tylko przybliżyć się do butoh, ale też zrozumieć mentalność i narodową kulturę japońskich tancerzy.

Profesor Sondra Horton Fraleigh jest cenionym nauczycielem tańca na poziomie uniwersyteckim w Stanach Zjednoczonych i poza ich granicami. Od 1973 roku prowadzi katedrę tańca w Suny Brockport (New York State University). Publikuje naukowe prace z dziedziny estetyki, badań i filozofii tańca. Wydała m.in. "Dance and the Lived Body. A Descriptive Aesthetics" w 1987 roku ("Taniec jako doznanie ciała. Estetyka opisowa"), następnie "Tańcząc w stronę mroku", "Dancing Identity: Metaphysics in Motion" ("Tańcząc własną tożsamość: metafizyka w ruchu").
Jest badaczką w dziedzinie tańca i studiów somatycznych, wykłada i prowadzi warsztaty w środowiskach uniwersyteckich Europy i Azji. Jest dyrektorką Instytutu Somatycznego Terapii Tańcem i Ruchem EastWest, prowadzi zajęcia w Nowym Yorku, Kalifornii, na Hawajach, w Luizianie, Anglii i Japonii. W roku 2004 amerykański Congress in Dance Research przyznał jej prestiżową nagrodę w uznaniu za jej wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie studiów nad tańcem.

© serwis tańca
foto: okładka książki


główna     serwis tańca     wszystkie książkiodkryć strony od 20.10.2000