główna     serwis tańca     wszystkie książki

wolna strefa - serwis tańca"Taniec - filozofia życia"
Agnieszka Lendzion

katalog książek tanecznych
ocena książki: (3/6)


Tytuł: "Taniec - filozofia życia"
Podtytuł: -
Autor: Agnieszka Lendzion
Wydawnictwo: Poznaj Świat/Bernardinum
Rok wydania: 2005
Wydanie: 1
Liczba stron: 104
ISBN: 83-7380-249-5

Album fotograficzny wydany w czterech językach (polskim, angielskim, niemieckim, francuskim). Zawiera zdjęcia studyjne przede wszystkim tancerzy baletowych. Lendzion czerpiąc z kanonów fotografii, tradycji tańca oraz natury sięga do współczesnych środków wypowiedzi, ukazując odbiorcy nową drogę kobiety, która dojrzewa. Podejście do tematu tańca filozoficzno-metafizyczne nadaje książce pewną tajemniczość. Album "Taniec - filozofia życia" to ponad 80 fotografii czarno-białych oraz kolorowych wykonanych techniką analogową - bez obróbek komputerowych.

Lendzion pisze tak we wstępie do albumu: W muzykę, dźwięk każdej nuty, trzeba dokładnie wsłuchać, zrozumieć, trzeba się zagłębić. By tańczyć płynnie, stać się jednością w wielości, wielością w jedności, cierpieniem w lekkości, całością. Lecz każdy krok, obrót, skok, gest, ruch nawet najbardziej pewny może być tylko złudzeniem, niedoścignieniem, zaskoczeniem. I nie chodzi o to, by zdobyć, lecz walczyć. Walczyć w tangu, gdzie dusze poruszają się na równych, a jakże różnych płaszczyznach. Prostota smaku w zawiłościach emocji. Barwy ciepłej czerwieni temperamentu ścierającej się z zimnym błękitem rozumu. Noc i dzień. Dobro i zło. Ogień i drzewo. Symbioza. Istnieć bez siebie nie mogą, działają siłą niszczycielską. Przypadek? Przeznaczenie?! A gdy już nastąpi zrozumienie, harmonia oddechu, zapach wilgotnych ciał, sublimacja, rozkoszy czar, ogarnia lekkość, absolut.

Agnieszka Lendzion urodzona w 1979 roku w Gdańsku. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni, Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi wydział grafiki, fotografik. Skończyła także studium architektury w Państwowej Szkole Budowlanej. Obecnie jest studentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi na kierunku fotografia. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki 1999 r., Miasta Bremy 2002 r., Miasta Gdańska 2003 r., Marszałka Woj. Pomorskiego 2004 r.

© serwis tańca
foto: okładka książki


główna     serwis tańca     wszystkie książkiodkryć strony od 20.10.2000